Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Jarní aromaterapie: Provoňte svůj domov a uklidněte svoji duši

Info ikona
Esenciální oleje

Jaro už klepe na dveře a zima si postupně balí svoje kufry. Už cítíte ten jarní vzduch? Slyšíte zpívat ptáky? A každý den vyhlížíte sluneční paprsky, které zahřejí na tvářích? Pak si dopřejte jarní vůně, které vám příjemné prostředí vytvoří i doma. Jak na to?

Jana Kantorová | 17. 03. 2023

Právě na jaře se podle tradiční čínské medicíny probouzí element "Dřeva". Během zimy se v zemi i v nás nashromáždila energie, která začíná nyní růst a chce prostě vyjít na světlo. Možná proto cítíte s přicházejícím jarem mnohem více energie, nadšení i radosti. Jak je podpořit a jak nechat energii volně proudit nejen v těle, ale i ve vašem domově?  

Galerie: Aromaterapie na jaře

Co je vlastně aromaterapie?  

Aromaterapie je druh alternativní medicíny, která využívá účinků éterických olejů (koncentrovaných výtažků z rostlin) k povzbuzení a uvolnění celého těla. Umí zlepšit náladu, uvolnit mysl i posílit rovnováhu po psychické i fyzické stránce. Esenciální oleje jsou extrahovány z rostlin, jako jsou například levandule, eukalyptus, citron, mátovník, a další. Tyto oleje jsou tvořeny aromatickými sloučeninami, které se uvolňují do vzduchu, když jsou vdechovány nebo když jsou aplikovány na kůži. 

Může být aplikována několika různými způsoby, například masáží s esenciálními oleji, inhalací vůní z aromalampy nebo difuzéru nebo přidáním esenciálních olejů do koupele. Každý esenciální olej má specifické vlastnosti a účinky, takže je důležité vybrat správný olej pro konkrétní problém nebo potřebu. 

Mohlo by se vám líbit

Aromaterapie na jaře 

Jarní aromaterapie je způsob, jak využít vůně esenciálních olejů k posílení pocitu probouzející se přírody. Mezi typické jarní vůně patří například citrusové plody, jako jsou pomeranče a citrony, ale také květinové vůně, jako jsou například levandule, jasmín, růže nebo šalvěj.  

  • Vůně citrusů jsou osvěžující a povzbuzující a mohou být užitečné pro posílení nálady a koncentrace. Například esenciální olej z grapefruitu může pomoci při únavě, stresu a depresi. Esenciální olej z mandarinky má uklidňující účinky a může být užitečný pro ty, kteří potřebují zpomalit a relaxovat. 
  • Květinové vůně jsou romantické a uklidňující. Levandule je jedním z nejoblíbenějších esenciálních olejů. Má uklidňující účinky a může pomoci snížit úzkost a stres. Esenciální olej z růže má relaxační účinky a je užitečný při boji proti stresu a deprese. 
Mohlo by se vám líbit

Jak si na jaře provonět domov?  

Chcete vylepšit atmosféru domova a mít místo, kde můžete relaxovat? Pak je právě aromaterapie vhodná pro vás.  

Jak na to?  

  • Aromaterapeutické svíčky: Zapalování svíček s esenciálními oleji může být velmi uklidňující a relaxační. Můžete si vybrat z mnoha vůní.  
  • Difuzér: Vypouští aromatické páry esenciálních olejů do vzduchu. Existují různé typy difuzérů, včetně ultrazvukových a elektrických. Do difuzéru nebo aromalampy pak stačí nakapat pár kapek esenciálního oleje do nádobky s vodou a užívat si vůni v celém bytě.  
  • Bylinné vůně: Můžete si také vytvořit vůni pomocí bylin, které můžete nechat sušit a poté je umístit do sáčků a rozmístit po bytě. Z bylinek jsou pak ideální máta, rozmarýn nebo již zmíněná levandule.  
  • Vonné tyčinky: Vonné tyčinky jsou další způsob, jak použít aromaterapii v bytě. Tyčinky jsou obvykle impregnovány esenciálními oleji a umístěny do držáku.   

Tip redakce: A jak si to ještě ulehčit? Nakrájejte citrusové plody na plátky a rozmístěte na radiátory v bytě. Citrusy provoní byt už při samotném sušení. A jak je pak znovu oživit? Dejte je do hrnce s vodou a na mírném ohni je zahřívejte na sporáku.  

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku