Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Prohřejte si tělo v páře nebo aromasauně

Nemáte ráda klasické sauny? Můžete vyzkoušet páru nebo aromasaunu. Zvláště v chladném období stoupá jejich obliba. Prohřejete se v nich, odpočinete si od stresu a naladíte se do mnohem lepší nálady.

Redakce Marianne | 26. 11. 2013


Účinky saunování jsou velice příznivé. Lékaři doporučují saunu jako efektivní prevenci proti nachlazení, chřipce a dýchacím obtížím. Má však mnohem víc účinných pozitiv. Stimuluje imunitu a působí relaxačně. Pokud do ní chodíte pravidelně, dojde k uvolnění psychiky, a budete lépe spát. Ideálně byste měla v sauně pobýt deset až patnáct minut, ale je to individuální. Pro někoho sauna vhodná není vůbec – pro osoby s vysokým krevním tlakem, nemocemi srdce a podobně. Proto existují alternativy.

Parní lázně jsou fenomén

Jejich historie spadá daleko do minulosti. Používali je Aztékové, Mayové, severoameričtí indiáni, staří Řekové i Římané. A proč by ne? Plnily funkci očisty nejen tělesné, ale i duševní, lidé v ní relaxovali a také konverzovali. V antickém Řecku existovala tradice terapeutických lázní už od 5. století př. n. l. a antičtí lékaři doporučovali lázně jako prostředek k léčbě různých onemocnění. V čem se parní lázeň liší od té klasické finské?

1280px-Kiyonaga_bathhouse_women-2_copy

Pára organismus prohřeje a zrychlí metabolismus

Na rozdíl od klasické finské se u parní lázně jedná o vlhkou teplou lázeň. Vysoká vlhkost vzduchu (skoro až 100%) vytváří s teplotou (40–55 stupňů Celsia) jedinečné klima, které příznivě působí na lidské tělo. Dochází zde k otvírání pórů a k výraznému pocení, ale právě vysoká vlhkost vzduchu znemožňuje odpařování potu, a potlačuje tak následné ochlazování organismu, přičemž pot z těla stéká. Jednoduše řečeno – tělo se vlivem příjemné teploty prohřívá. Každý stupeň tělesné teploty navíc oproti přirozenému stavu má za následek zrychlení metabolismu až o 15 %, takže tělo lépe spaluje tuky. Stoupá zde i spotřeba kyslíku, zvětšuje se vylučování oxidu uhličitého a dochází k celkové stimulaci životních funkcí. A kde ji například vyzkoušet? Najdete ji v Římských lázních Aquapalace Praha, kde kromě páry můžete otestovat i nízkoteplotní parní lázeň s 35% vlhkostí vzduchu s citrusovým aromatem.

AQP_parni_lazen_copy

Pokud nemáte příležitost vypravit se do lázní a posedět si v aromasauně, můžete s námi dnes soutěžit v naší vánoční soutěži na http://vanoce.marianne.cz/ o sklopné sedátko RAVAK, které se hodí nejen do koupelny.