Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Využijte účinky mateřídoušky pro své zdraví a pohodu. Kvete právě nyní!

Mateřídouška je aromatická léčivá bylinka z čeledi hluchavkovitých. Má široké spektrum léčivých účinků a využívá se v kuchyni i kosmetice. Nasbírejte si ji…

Jana Bitalová | 2. 07. 2024

Mateřídouška je bohatá na esenciální oleje, které mají silné antimikrobiální vlastnosti, a proto pomáhají při léčbě infekcí a zánětů. Dále flavonoidy, třísloviny, hořčiny a další látky s léčivými účinky.

Také stimuluje trávicí enzymy a žluč, což napomáhá správnému trávení a snižuje nadýmání. Je účinná při léčbě žaludečních křečí, průjmů a nechutenství. Kromě toho pomáhá snižovat stres a úzkost, bojovat s respiračními onemocněními, jako jsou kašel, a je bohatá na antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály.

Mohlo by se vám líbit

Užijte si aktivní odpočinek na biofarmě. Sběr bylinek vás pohladí po duši

Kupujete si čaje s měsíčkem lékařským? Pak pojďte nahlédnout pod pokličku jeho výroby. Právě teď totiž tato bylinka kvete, takže je také období jejího sběru, do něhož se můžete zapojit.
marianne.cz

Usušte si zásoby mateřídoušky na celý rok

Mateřídouška kvete od června do září, což je také doba, kdy je nejlepší ji sbírat. Ideální jsou dopolední hodiny a doba, kdy není po dešti, protože pak má nejvyšší obsah účinných látek. Najdete ji na slunných a suchých místech, třeba loukách, stráních, pasekách i okrajích lesů. Jako u každé bylinky i v tomto případě platí, že byste se měli vyhnout sběru u silnic, kde jsou rostliny znečištěné. Na sběr se vybavte nůžkami nebo nožíkem, ať snadno získáte nadzemní části, ale nepoškodíte zbytek bylinky.

Po sběru mateřídoušku rozprostřete na síťku nebo čistý papír na suchém a stinném místě. Sušte ji v tenkých vrstvách a pravidelně ji otáčejte, aby se vysušila rovnoměrně. Sušení trvá přibližně 1 až 2 týdny. Správně usušená mateřídouška si uchová svou původní barvu a silnou vůni. Skladujte ji v uzavřených skleněných nebo keramických nádobách na tmavém a suchém místě. Tak bude mít léčivé účinky celý rok.

Jak mateřídoušku používat:

  • Na přípravu čaje: 1–2 lžičky sušené mateřídoušky nasypte do hrnku a zalijte horkou vodou. Nechte louhovat 10 minut a pak sceďte. Pijte 2 až 3 šálky denně.
  • K inhalaci: Dejte hrst sušené mateřídoušky do horké vody v hrnci, zakryjte si hlavu ručníkem a inhalujte páru po dobu 10 až 15 minut.
  • Pro relaxační a léčivou koupel: Přidejte do své koupele hrst sušené mateřídoušky.
Mohlo by se vám líbit

Domácí postřik na padlí, kadeřavost a další choroby rostlin: Pomůže jedna bylina, kterou nasbíráte nebo koupíte za pár korun

Strupovitost a padlí na jabloních, plíseň u révy i kadeřavost broskvoní – to jsou jen některé z častých komplikací pěstitelů. Samozřejmě proti nim existují chemické prostředky, nicméně pokud chcete zkusit přírodní cestu, vyrobte si postřik z přesličky rolní.
marianne.cz

Zajistěte si mateřídoušku vlastním pěstováním

Mateřídouška je všestranná léčivá bylina, která si zaslouží místo ve vaší domácí lékárničce. Možná vás svou vůní i účinky letos potěší natolik, že se v příštím roce rozhodnete pro její pěstování. Výsev probíhá v březnu a dubnu, přičemž mateřídouška pak nepotřebuje žádnou náročnou péči. Hodí se třeba na skalky a je mrazuvzdorná.

Mohlo by se vám líbit

Kopřivy posílí vaše rostliny. Stačí z nich snadno vyrobit hnojivo

Potřebujete kvalitní hnojivo pro své rostliny? Důležitá složka, z níž ho můžete vyrobit, možná roste poblíž vašeho domu. Navíc si ji můžete nasbírat zcela zdarma. Jen k tomu budete potřebovat rukavice…
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají