Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Poklidný život s výšivkou a bylinkami v rodinném domě na severu Moravy

Info ikona
Venkov a styl

V harmonicky uspořádaném otevřeném půdním prostoru rodinného domu v okrajové čtvrti města Kopřivnice plyne čas vlídně a pomalu.

Eva Všetíčková | 18. 06. 2023

Domek je postavený koncem osmdesátých let jako společné dvougenerační bydlení. V přízemí domu, dnes už kompletně "oblečeného" do šťavnaté zeleně nyní bydlí dcera Hanka s rodinou a otevřený půdní byt obývá paní Věra Horáková s manželem. Jejich byt má samostatný vchod z venkovního schodiště, a abyste vystoupali do vzdušného prostoru s přiznanými trámy, musíte překonat ještě několik strmých schodů. Pak ale vstoupíte přímo do obývacího pokoje, kuchyně a ložnice i pracovna zároveň.

Galerie: Bydlení v Kopřivnici

Domov plný vzpomínek

Voní to tu čištotou a bylinkami, jejichž usušené svazky visí na trámech. A na jejich znázornění tu narazíte n každém kroku, ať už ve filigránské výšivce, či háčkované krajce vlastnoručně zhotovenými paní domu, v detailu i v celcích – na záclonkách prosklených skříněk, malých i větších polštářích, přehozech, ubrusu i zarámované jako obrázky. Stěny zdobí také obrazy Věřina tatínka, malíře a hudebníka Josefa Martiniho. Zachytiil v nich prostou krásu zdejšího kraje. Jeho pohled na místa pod Libotínskkými vrchy je pro obyvatelku bytu něčím naprosto nepostradatelným. Navždy jí připomíná idylické dětství strávené s rodiči v domě babičky Anny v nedalekém rodném Štramberku. 

Info ikona
Voňavé bydlení

Poetické výšivky

Interiér bytu složený z jednotlivých kusů nábytku, ke kterým mají manželé Horákovi osobní vztah, působí harmonickým a konejšivým dojmem. Čas jakoby tu plynul pomaleji a vlídněji než venku. Ke krmítku za oknem, z něhož dohlédnete až do Janáčkových Hukvald, co chvíli přiletí cvrikající ptáček. Otevřený prostor bytu člení i výklenky osvětlené střešními okny. Jsou intimními zákoutími, v nichž paní domu ráda sedává  a už víc jak čtvrt století sklání hlavu nad plátny, do kterých vyšívá nejen půvabné bílé lašské výšivky, ale také zachycuje podobu zdejších rostlin a bylinek s poetickými názvy. Pod prsty jí tak ožívá třeba sleziník červený, čičorka pestrá, kokořík vonný věsenka nachová a mnohé další.

Info ikona
Vyšívaný herbář zdejších bylinek

Zdroj: Venkov a styl

Zdroj článku