Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Řemesla

Kachlová kamna, která vznikají pod dohledem svatého Floriána

Dřív se Pavel Mlázovský věnoval klasické keramice – mísám, džbánům a hrníčkům. Když si ale doma v Malešově u Kutné Hory postavil kachlová kamna, této práci zcela propadl. Vše dělá navíc poctivě a pěkně postaru, takže každá kamna jsou originál.

Eva Všetíčková | 19. 01. 2023

Z oken své malešovské dílny má nádherný výhled na hladinu přehrady vystavěné před půl stoetím v údolí říčky Vrchlice. Přes léto je tu díky silným kamenným stěnám příjemný chládek, v zimě místnost vytopí malá kamna a teplo přidává i keramická pec. Navíc má dílnu v domě, takže od místnosti, kde stojí jeho vlastní kachlová kamna je pouhých pár kroků.

Text: Libor Hruška

Galerie: kamnář Pavel Mlázovský

Pohled do historie

Historicky se v Evropě kachlová kamna začala prosazovat ve 13. století. Zpočátku si je pořizovali jen šlechtici a vysocí církevní hodnostáři. V průběhu středověku novinka pronikla také do měšťanských domácností a s dalším zpožděním také na venkov. Ještě masovější rozšíření kamen přišlo v 19. století spolu s tovární výrobou kachlů. Hlavně středověká kamna bývala bohatě zdobená, reliéfy na lícové straně kachlů vypovídaly nejen o bohatství pána domu, ale také o jeho politickém či náboženském přesvědčení. Ozdobné kachle – většinou jen jeden na celá kamna, jsou žádané i dnes. Někdo sáhne po motivu, ke kterému má vztah, jiný si u Pavla Mlázovského objedná nějakou staletími prověřenou klasiku. Populární je například svatý Florián – patron hasičů, ale také všech řemeslníků, kteří mají co do činění s ohněm, tedy i kamnářského mistra Pavla Mlázovského, jehož výrobky najdete nejen v rodinných domech a chalupách, ale také třeba ve věži zdejší středověké tvrzi.

Info ikona
Pavel Mlázovský při výrobě ozdobné kachle

Krásná ruční práce

Rodák z Kutné Hory ročně zvládne postavit kolem dvanácti kamen – během zimních měsíců se vyrábějí hlavně kachle, od jara se pak k práci v dílně přidává i ta v terénu. Pavel Mlázovský má pod palcem celý dlouhý proces, od prvního návrhu až po sestavení kamen u zákazníka. Na otázku, kterou z těchto fází má nejraději říká: "Někdy mě chytne i navrhování, ale nejvíc mě baví samotná výroba kachlů. Nejnamáhavější je pak poslední fáze, kdy vám pod rukama projde i patnáct set kilogramů materiálu... jak já říkám, je to taková lepší zedničina." Na závěrečnou fázi si obvykle nevozí žádné kousky do foroty, protože každá kamna jsou originál a pro díly navíc by neměl žádné využití. Tradiční materiál používá i při stavbě kamen. "Mám rád klasiku, kdy se kachle lepí hlínou, ne lepidlem. Dá se to potom i celé snáze rozebrat," říká. Většinou se lidé na kamnářského mistra obracejí, aniž by věděli, co přesně do domu či chalupy chtějí, a právě takovou práci má Pavel Mlázovský nejraději. Podle něj by kamna měla navozovat pocit bezpečí a jistoty a spojovat nás s odkazem našich předků. A právě taková jeho kamna jsou.

Info ikona
Pavel Mlázovský ve své malešovské dílně.

Hlínu malešovský kamnář miluje. Zatímco většina jeho kolegů si kachle nechává udělat ve fabrice, pro něj je právě tahle fáze výroby tou nejoblíbenější.

Zdroj článku

Související články

Řemesla
Zapomenutá řemesla: Šrotéř, hamerník a další. Jejich náplň práce dnes už neznáme

Zapomenutá řemesla: Šrotéř, hamerník a další. Jejich náplň práce dnes už neznáme

Řemesla
Modernizace dorazila i do zemědělství: Na farmě sledují traktory satelitem

Modernizace dorazila i do zemědělství: Na farmě sledují traktory satelitem

Dům
Stará chatka se proměnila v luxusní domek a nabízí nečekané pohodlí

Stará chatka se proměnila v luxusní domek a nabízí nečekané pohodlí

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů

Kvíz: Jak dobře znáte české pohádky? Otestujte své znalosti a získejte plný počet bodů