Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Tradice

KVÍZ: Lučba, škamna, škorně... Znáte významy slov, která používali naši předci?

Info ikona
Naši předci hovořili jinou češtinou.

Předci měli jiný slovníček než my a mnohá jejich slova už nejen nepoužíváme, ale ani neznáme. Pojďte vyzkoušet, jak na tom se zastaralou slovní zásobou jste, v zábavném kvízu.

Jana Bitalová | 10. 03. 2024

Jazyk se mění s dobou, a tak některá slova, která používaly naše babičky, už běžně neslyšíme. A je tomu také naopak. Řeč mladší generace je nyní značně ovlivněná například angličtinou, a proto mnohdy hovoří tak, že jí starší nerozumí. 

Pojďme se ale vrátit do časů, kdy běžně zaznívala slova, jako je capouch, chmelovina, šlojíř a lučba. Pro další příklad pak nemusíme chodit dál než k národní hymně, kde se zpívá „V sadě skví se jara květ…“. Slovo skví má hned tři možné významy. Tím, jenž je použit v této důležité skladbě, je popsat, že je něco výjimečně krásného, co září a uchvacuje. Skví však může znamenat také třpytit a lesknout se nebo svítit.

Mohlo by se vám líbit

Ušetřete na topení: Zaručený fígl, který používaly naše babičky, funguje okamžitě

Zima je v plném proudu a jaro je zatím v nedohlednu. Jestli jste už teď zděšení, kolik budete letos za energie doplácet, nechte si poradit, jak snadno a rychle vaši domácnost zateplit, abyste nezbankrotovali.
marianne.cz
Zdroj článku