Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Barevná podzimní zahrada: Kouzelné Jiřiny

Jedny z nejkrásnějších květin na zahradě nabízejí nepřeberné množství barev i tvarů. Stejně tak rozmanité mohou být i dekorace z jejich květů.

Jana Kantorová | 27. 11. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Rok co rok začátkem podzimu předvádějí jiřiny (Dahlia) z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) v našich zahradách fascinující divadlo. Jejich květy se rozevírají do roztodivných tvarů – připomínají pompóny mažoretek, lekníny plovoucí na hladině nebo omamné orchideje. V jejich barevné paletě najdete kromě modré snad všechny odstíny. Jiřiny se do Evropy rozšířily před dvěma sty lety z Jižní Ameriky. Šlechtěním pak vzniklo mnoho nových odrůd, které zkrášlovaly nejdříve botanické zahrady, později se usídlily i ve venkovských zahradách či na domovních terasách. Dělíme je do patnácti skupin. Najdete mezi nimi nenápadné rostliny s jednoduchými květy, ale také bohatá plná květenství jiřin dekoračních nebo kaktusovitých. Mnozí fanoušci těchto oblíbených zahradních květin si pro své oblíbenkyně obvykle vyhrazují celý záhon. Velice jim to však sluší i v kombinaci s dalšími druhy rostlin. K jejich klasickým souputnicím se řadí cínie, plaménky nebo krásenky. Pokud však preferujete spíše decentnější kombinace, vysaďte k jiřinám okrasné traviny či drobné letničky, jako například sporýš argentinský (Verbena bonariensis) nebo svíčkovec (Gaura). 

Galerie: Když je podzimní zahrada v rozkvětu
Mohlo by se vám líbit

Zahrada rozkvétá i v zimě: Voňavý zázrak jménem zimokvět

Záplava drobných květů a omamná vanilková vůně – seznamte se se zimokvětem časným. Keřem, který svými žlutými květy prozáří chladné měsíce ve vaší zahradě.
marianne.cz

Jak sázet jiřiny?  

Aby jiřiny v záhonu opravdu vynikly, musíte vysadit vždy několik hlíz jedné odrůdy pohromadě. Při plánovaní výsadby nezapomeňte zohlednit také barevnost a výšku vzrůstu jednotlivých odrůd, jež se pohybuje od pětadvaceti centimetrů až do téměř dvou metrů. Vysoké odrůdy je proto nutné při růstu včas podepřít. Aby vypadaly co nejdéle krásné, je jiřinám třeba pravidelně odstraňovat uvadlé listy a výhony zakracovat nad nejbližším pupenem. Protože nejsou mrazuvzdorné, na podzim po prvních mrazících je nutné jejich hlízy vyndat ze země. Nejprve odstraňte stonky a hlízy pak skladujte v dřevěných bedýnkách vysypaných hrubším pískem nebo kompostem na tmavém a chladném místě, kde vyčkají zhruba do konce dubna, kdy je budete moci znovu probudit ze zimního spánku. Rozhodně se nenechte touto drobnou komplikací od jejich pěstování odradit, má to totiž i své výhody. Tím, že rostliny tráví prakticky polovinu roku mimo záhon, nevyžadují v tomto období žádnou péči. Zároveň máte možnost každou sezonu záhon trochu obměnit. 

Tip redakce:   

Bez vody dekorace z jiřin příliš dlouho nevydrží. Musíte je proto začít vytvářet ihned poté, co květy ustřihnete. Případně je namočte do vlhké floristické hmoty nebo misky s vodou. 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada: Levandule aneb Květina mnoha tváří

Levandule je jednou z nejčastěji používaných a nejoblíbenějších bylinek po celém světě. Její krásné fialové květy a výrazná vůně ji činí nejen okrasnou rostlinou, ale také důležitým prvkem v kuchyni, kosmetice a léčitelství.
marianne.cz

Z čeho se můžete těšit:  

  • Z květů jiřin se můžete těšit opravdu dlouho. Od léta až do prvních mrazíků vyhání nové a nové pupeny.  
  • Dekorační jiřiny patří mezi jednu z nejrozšířenějších skupin. Mívají plné a husté květy, jejichž střed nesmí být vidět. Na obrázku je odrůda ‚Ballego’s Glory‘.  
  • Leknínovité jiřiny, ke kterým patří tato nádherná odrůda ‚Sandia Melody‘ mají spíše ploché lístky. Svým tvarem, jak již název napovídá, připomínají lekníny.  
  • Kulovitě kvetoucí jiřiny mají dokonale plné květy, jejich okvětní lístky jsou otočené dopředu. Velmi oblíbenou a zároveň jednou z nejstarších odrůd je ‚Kaiser Wilhelm‘.  
  • Okvětní plátky semikaktusů jsou stočeny do poloviny svojí délky. Na obrázku je jejich typický zástupce ‚Inland Dynasty‘. Jiřiny kaktusovité mají pak plátky stočené po celé své délce.  
  • Náhrdelníkovité jiřiny připomínají jiřiny jednoduché. Mezi žlutým středem a jednoduchými okvětními plátky jsou však ještě poloviční plátky, často odlišné barvy. Nádhernou odrůdu ‚Mary Eveline‘ na obrázku zdobí bílý náhrdelník. 

 

Mohlo by se vám líbit

Zahrada, která vás nutí vrátit se duchem o několik století zpátky

Račte vstoupit do inspirativní říše jednoho z nejstarších rodů Spojeného království, kde se mistrně snoubí historie a současnost.
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Pestrou přehlídku květů vyskládejte do různých druhů sklenic a váziček. Nádoby naplňte jiřinami, kaštanovými skořápkami a třeba i šípky. Kolem některých můžete omotat stébla ozdobnice čínské.  
  • Základem kruhové dekorace je drátěný košíček. Obtočte kolem něj vrbové proutí a kvetoucí stonky opletky baldžuánské. Dovnitř vložte misku s vlhkou aranžovací hmotou, do které zapícháte různobarevné květy jiřin. 
  • Koš plný jiřin je hotovou oslavou končícího barevného podzimu. Do téhle dekorace květy ani nemusíte svazovat. Postačí, když jejich co nejčerstvěji utržené stonky dáte do vědra s vodou, a to pak elegantně schováte do proutěného košíku. 
  • Pestrobarevnou podzimní kytici z nádherných květů jiřin různých odstínů a tvarů doplňují stébla dochanu psárkovitého, plody třezalky tečkované, břečťanu a šípky růže svraskalé. Podzimní tóny umocní listy psího vína a javoru dlanitolistého. Jako váza může posloužit i starý hrnec v jemném barevném odstínu. 
Mohlo by se vám líbit

Krásná letní zahrada: Motýlí keř

Od července až do října okouzluje komule Davidova krásou, barvou a vůní nejen nás, ale i celou hmyzí říši.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Domácí postřik proti mšicím: Zabojujte s nimi levně a bez silné chemie

Zahrada
Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Vaječné skořápky nevyhazujte! Mají všestranné využití při péči o rostliny

Zahrada
Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Hortenzie potřebuje specifickou péči. S ní vám rozzáří zahradu nebo balkon

Zahrada
Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce

Vypěstujte si malinoostružinu a vychutnejte si lahodné spojení dvou druhů ovoce