Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zahrada

Ze zvířecí říše: Zpěváček uprostřed zimy

Červenka obecná se pyšní krásnou náprsenkou a melancholickým zpěvem. Tento vynalézavý a zvědavý ptáček je malý vzrůstem, ale s velkým srdcem.

Jana Kantorová | 28. 10. 2023

TEXT: Alexandra Koutná 

Kdo by neznal červenku, lidově zvanou též čerkýnka, čermáček, čermák, červánek, červenóšek, červik, hudačka, mucháček nebo raška. Na první pohled působí zcela nenápadně – vrchní peří světle hnědé, bříško světle šedé. Od ostatních ji však odlišuje výrazná, červenorezavá náprsenka, které červenka obecná (Erithacus rubecula) vděčí za své jméno. Tento drobný ptáček z čeledi lejskovitých je velký maximálně čtrnáct centimetrů a váží nanejvýš osmnáct gramů. O to více je však výrazný jeho melancholický zpěv, který se ozývá z hustých porostů

Galerie: Zpěvavý pták, které můžete slyšet i v zimě
Mohlo by se vám líbit

Fauna: Lovci v českých vodách

V polovině šestého měsíce každého roku nastává rybářům lovícím dravé ryby velký den – 16. června končí doba hájení, smí se jít na dravce! Které rybí druhy mezi ně patří?
marianne.cz

Pod rouškou tajemna 

Točí se kolem něj i mnoho příběhů. V severské mytologii nosila červenka zprávy bohu blesků Thorovi. Podle anglické pověsti zase svým zpěvem utěšovala Krista na kříži – možná odtud ta melancholie v jejím zpěvu. Jeho krev jí ulpěla na hrudi, a tak prý tento ptáček získal svoji charakteristickou skvrnu. Samečka od samičky těžko rozeznáte, a to dokonce ani podle zpěvu. Zpívají totiž obě pohlaví, jen každé v trochu jiné roční době. Červenky hnízdí pravidelně dvakrát ročně v období od začátku dubna do července. Samička staví svá hnízda nejraději blízko u země, například mezi kořeny nebo v dutině pařezu. Občas se jí povede i poněkud kuriózní stavba. Protože nejde o nijak plaché ptáky, jejich hnízdo můžete objevit v poštovní schránce nebo ve věnci na dveřích. Zajímavostí je též zpěv samičky, který je možné zaslechnout v mimohnízdním období.  

Mohlo by se vám líbit

Okouzlující fauna: Noblesní slepice na tři? Páv!

Král Šalamoun měl na unikátním pohyblivém trůnu jako ozdobu i zlatého páva. Bible tvrdí, že panovník tyto nádherné ptáky uctíval a obdivoval jako šperk i stráž. Barevní pernatci nadchli i Alexandra Velikého. Otevřel jim cestu do Evropy, do svého srdce i své kuchyně.
marianne.cz

Risk je zisk 

Kromě hnízdní doby žijí červenky samotářsky a samičky si velmi ostře, až žárlivě, střeží své území. K mírumilovnému vymezení území jim slouží právě zpěv. Vetřelce, svého partnera, snesou jen v období páření a péče o mláďata. S červenkami se sice můžete setkat po celý rok, většina ptáků žijících v Česku ale odlétá zimovat na jihozápad a nahrazují je červenky ze severu. Ty, které zariskují, neodletí a přežijí, si už během prosince začínají hledat správného partnera. Na jaře pak mají možnost zabrat si nejlepší území a začnou tak hnízdit dřív než ostatní červenky, vracející se vyčerpané z dlouhé cesty. Ať už je to pro její melancholický zpěv či krásné zbarvení, červenka obecná patří mezi nejoblíbenější tuzemské ptáky. V roce 2016 ji dokonce vyhlásili čeští ornitologové ptákem roku. 

Mohlo by se vám líbit

Naše fauna: Volá tě vlaštovka na drátě!

Pospíchají, jsou zvědavé a můžou se přetrhnout, aby byly všude první. Ne nadarmo se o průkopnických činech mluví jako o prvních vlaštovkách... Ovšem pozor, jedna jaro nedělá, nutno čekat na celé hejno.
marianne.cz

Jak přilákat červenku na vaši zahradu 

„Chcete-li se poslechem zpěvu a pozorováním těchto milých ptáčků těšit i ve svém okolí, vyhněte se chemii,“ doporučuje Alena Klvaňová, šéfredaktorka časopisu České společnosti ornitologické Ptačí svět a dodává: „Červenky, stejně jako většina pěvců, krmí svá mláďata hmyzem, žížalami a pavouky. Pesticidy však způsobují, že je takové potravy v zahradě málo nebo je otrávená. Červenky sbírají potravu převážně na zemi. Uvítají proto vrstvu vlhké půdy s listovkou někde v koutu zahrady, potěší je i kompost, suchý kmen či pařez nebo kamenná zídka. Navrstvíte-li v klidném zákoutí hromádku klestí a trnitých větviček, usnadníte červenkám hnízdění. Poskytnete jim zároveň úkryt před kočkami. Koncem léta pak tyto pěvce nejvíc potěšíte bobulonosnými keři, jako je bez, kalina, hloh nebo brslen. Rády využijí i porost popínavého břečťanu nebo psího vína.“ 

Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Křehký MANEKÝN, to je otakárek fenyklový

Výrazná černá kresba na křídlech, ostré zadní výčnělky připomínající ocas vlaštovky. Tak se od jiných motýlích druhů odlišuje otakárek fenyklový, jeden z našich nejkrásnějších motýlů. Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se mu vlastně říká fenyklový?
marianne.cz

Zajímavosti:  

  • Červenku obecnou můžeme v našich končinách pozorovat i v zimě. Někteří jedinci se však na období chladných měsíců přece jen raději stěhují do oblastí Středomoří a Blízkého východu. 
  • Peří samiček a samečků vypadá stejně. Krásná, červenorezavá náprsenka je pro ně typickým znakem. 
  • V keltské a germánské mytologii se červenka těšila velké úctě – byla považována za posla slunce. Ve Velké Británii je dokonce tak oblíbená, že získala titul národního ptáka. Její motiv se velmi často objevuje i na vánočních pohlednicích. 
  • Tento drobný ptáček mívá rozpětí křídel do dvaadvaceti centimetrů.  
  • Pokud chcete hmyzožravé červenky potěšit a také jim ulehčit přežití zimních měsíců, vězte, že milují tukové kouličky. Krmítko  zavěste nízko nad zemí – tzv. ptačí stůl. Celoročně jim nabízejte vodu v pítku. 
  • Stavbu hnízda má na starosti samička. Vybírá si keře a stromy s hustým podrostem. Zázemí si staví z mechu, větviček, stébel a kořenů. V době, kdy sedí na vajíčkách, o ni sameček obětavě pečuje a nosí jí potravu. 
  • Do hnízda snese samička čtyři až pět malých, hnědě kropenatých vajíček. Mláďata červenek se líhnou zhruba po dvanácti až patnácti dnech. O potomstvo se pečlivě starají oba rodiče. Po dvou týdnech mladé červenky vylétávají z hnízda. 
Mohlo by se vám líbit

Ze zvířecí říše: Pilný jako... čmelák!

Ne náhodou dostalo legendární práškovací letadlo název Čmelák. Jako stejnojmenný zástupce blanokřídlých musel i stroj plnit náročné úkoly. Právě čmeláci patří k užitečnému hmyzu, kam se hrabou včely!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zahrada
Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zenová zahrada nebo balkon: Dopřejte si klid a harmonii pro maximální odpočinek

Zahrada
Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Veronika Arichteva radí, jak si na zahradě zařídit dokonalé letní kino

Zahrada
Aksamitník, neboli afrikán: Opravdu odpuzuje slimáky, nebo jde o mýtus?

Aksamitník, neboli afrikán: Opravdu odpuzuje slimáky, nebo jde o mýtus?

Zahrada
Větrník z PETek, vlasy i zvířecí chlupy. Fungují babské rady proti krtkovi?

Větrník z PETek, vlasy i zvířecí chlupy. Fungují babské rady proti krtkovi?