Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

3+1 tip na podzimní výlet aneb Kam vyrazit za krásným výhledem a dobrou kávou?

Info ikona
Výlet

Podzimní příroda, která doslova hraje všemi barvami, přímo vybízí k dobrodružným výletům. Míst, která v Česku stojí za vidění, je hned několik. Zkuste ale navštívit ta méně známá, která nabízí přenádherný výhled do okolní krajiny.

Veronika Lechnerová | 28. 10. 2021

Novogotický templ v Krásném dvoře

Pokud hledáte místo, kde se můžete hodiny toulat v přírodě, a zároveň spatřit netradiční památku, pak vyrazte do Krásného dvora u Pobořan. Na nejvyšším místě zámeckého parku totiž najdete první novogotickou stavbu v Česku, a také první rozhlednu ve střední Evropě. Řeč je o novogotickém templu z roku 1793, který vyniká zejména vitrážovými okny. V obležení přírody zámeckého parku, která je nyní zabarvena do zlatavých a karmínových tónů, působí pohled na templ vskutku úchvatně.

Kromě zmíněného templu můžete v zahradě státního zámku spatřit i další netradiční stavby, jako například Panův templ, Goethův pavilon, Čínský pavilon nebo obelisk, který byl postaven v roce 1795 na památku vítězství Rakouska nad Francií.

Kavárenský TIP: Pobořany se nachází jen kousek od městečka Žatec. Pokud byste se tedy chtěli na zpáteční cestě občerstvit, navštivte vyhlášenou žateckou kavárnu Mlsná koza.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Svatý kopeček v Mikulově

A nyní něco pro milovníky dobrého vína a romantických výhledů. Svatý kopeček je jednou z předních dominant Mikulova, je významným poutním místem a nachází se ve výšce 363 metrů nad mořem. Na kopci najdete kostel svatého Šebastiána, zvonici a křížovou cestu. Výstup může být pro některé poutníky náročný, nicméně pohled na okolní krajinu vám to bohatě vynahradí. Na Svatém kopečku je také hned několik chráněných druhů rostlin. Proto byl v roce 1946 vyhlášen botanickou rezervací a o pár let později i přírodní rezervací.

Kavárenský TIP: Kousek od Mikulova najdete jednu z nejvyhledávanějších kaváren v okolí. Jmenuje se Café Fara a krom dobré kávy a zákusků si zde můžete vychutnat třeba i oběd nebo večeři.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj se nachází na žluté stezce vedoucí z obce Teletín. Tyčí se nad bývalými Svatojánskými proudy a díky tomu si můžete užít jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Ta zde protéká skalnatým kaňonem a stáčí se do tvaru podkovy. Díky tomu tvoří fantastickou přírodní scenérii, která doslova bere dech.

Pokud patříte mezi zkušené trempy, pak jistě víte, že Svatojánskými proudy je také označována naučná stezka, která vede podél řeky Vltavy. Součástí trasy je i první trampská osada Ztracenka. Pohled na vyhlídku Máj tedy můžete spojit i procházkou po naučné stezce.

Kavárenský TIP: Pokud patříte mezi vyznavače sladkých dortíků a osvěžujících zmrzlin, pak byste měli navštívit cukrárnu Hájek & Hájková ve Štěchovicích. Svatojánské proudy rozhodně patří k náročnějším výšlapům, takže drobné posilnění před dlouhou túrou vám jistě přijde vhod.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Větrný mlýn v Kuželově

Výhled jako vystřižený z holandské pohlednice. Přesně takové panorama se vám naskytne při pohledu na zděný mlýn v Kuželově. Tento mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů právě holandského typu a nachází se na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat

Mlýn v Kuželově pochází z roku 1842 a více než sto let sloužil zemědělcům z Kuželova, Hrubé Vrbky a dalších okolních vesnic. Dnes slouží jako muzejní exponát, který je součástí výstavy horňáckého bydlení a místního způsobu malovýrobního hospodaření z přelomu 19. a 20. století.

Kavárenský TIP: Mlýn se nachází téměř na českých hranicích a je možné, že za ním budete mít dalekou cestu. Výlet tedy můžete spojit s návštěvou Uherského Hradiště a zastávkou v kavárně Kafec.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit