Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Jak dnes vypadá a co v současnosti dělá dětský herec Martin Šotola?

Info ikona
Martin Šotola

Je jedním z těch herců, u nichž znají lidé pouze jeho dětskou tvář. Působil totiž nejen v Troškových komediích Slunce, seno či Bota jménem Melichar, objevil se například i ve snímku Chobotnice z II. patra. S herectvím však Martin Šotola skončil ještě před dovršením plnoletosti a dnes se věnuje úplně jinému odvětví.

Tereza Čaladi | 29. 08. 2023

Martin Šotola u filmu v podstatě vyrůstal. Už jako miminko se objevil v seriálu Nemocnice na kraji města, kde si zahrál syna doktora Arnošta Blažeje (Josefa Abrháma). A když mu bylo pět let, všiml si ho Zdeněk Troška.

Dětská herecká kariéra

Jiří Troška ho v roce 1983 obsadil hned do dvou svých snímků – komedie Slunce, seno, jahody, kde sehrál roli Jirky Škopka, syna Heleny Růžičkové a Stanislava Třísky. Ten stejný rok ho obsadil ale také do snímku Bota jménem Melichar, kde ztvárnil malého Honzíka. Kromě toho se pětiletý Šotola ten rok objevil i ve filmu režiséra Ladislava Smoljaka, který vytvořil scénář se Zdeňkem Svěrákem, a sice Jára Cimrman ležící, spící.

Poté se objevoval na televizní obrazovce poměrně často. V roce 1984 hrál ve třech seriálech Bambinot, Pihulka a Kaňka a Rozpaky kuchaře Svatopluka. Následující rok se objevil v dalších třech. Poté si zahrál například ve snímku Podivná znamení, podivní hosté, populární Chobotnice z II. patra a pokračování Slunce, seno, jahodySlunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika.

Svou hereckou kariéru zakončil ve svých 17 letech. Jeho posledním snímkem byla Záhada hlavolamu na motivy komiksu Jaroslava Foglara Rychlé šípy z roku 1993.

Mohlo by se vám líbit

V současnosti se věnuje ekoaktivismu

Dnes je Martinu Šotolovi 47 let a již několik let působí jako výkonný ředitel spolku AutoMat, který prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Snaží se například o omezení aut ve městě a budování více cyklostezek.

Od herectví se tak distancoval a tuto kapitolu svého života považuje za uzavřenou. V naší galerii si s námi můžete zavzpomínat na jeho velké dětské role a zároveň se podívat, jak vypadá dnes.

Martin Šotola jako dítě filmu versus dnes
Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku