Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Slovo roku 2020? Oxfordský slovník poprvé ve své historii nevyhlásil vítěze

Info ikona
Slovo roku

Konec roku se tradičně pojí s vyhlášením slova, které do puntíku charakterizuje uplynulých dvanáct měsíců. I když jsme se v letošním roce naučili pěknou řádku nových slov, Oxfordský slovník se poprvé v historii rozhodl, že slovo roku 2020 nevyhlásí.

Od koronaviru, pandemie až po home office nebo lockdown. V letošním roce jsme svou slovní zásobu obohatili především o slova, o kterých bychom nejraději ani neslyšeli. Paradoxně se tyto pojmy ujaly nadvlády, a tak jsme je v jednu chvíli slyšeli snad ze všech sdělovacích prostředků, používali jsme je při komunikaci s přáteli a občas to vypadalo, že slovo Covid-19 štěká i náš pes. I když by se mohlo zdát, že Oxfordský slovník má z čeho vybírat, překvapivě se uznávaná organizace rozhodla, že letos slovo roku 2020 nevyhlásí. „Rychle vyšlo najevo, že rok 2020 není rokem, který je možný úhledně popsat jedním jediným slovem roku,“ uvedl ve své zprávě Oxford English Dictionary.

Mohlo by se vám líbit

Bae, yolo nebo selfie! Znáte nová slova, která vznikla v posledním desetiletí?

marianne.cz

Únor plný nových slov

Pravdou zůstává, že letošní rok byl bohatý nejen na slova vztahující se ke koronavirové pandemii, ale také na další důležité pojmy, které vystihovaly události i náladu ve společnosti. Hned z kraje roku se důležitým slovním spojením staly australské požáry. Celý svět upínal zrak k Austrálii v plamenech, která doslova bojovala o přežití. Následoval temný únor, který rozšířil naši slovní zásobu o slova jako koronavirus, pandemie, Covid-19 nebo číslo R. „Jedním z nejpozoruhodnějších jazykových vývojů roku 2020 je rozsah, v jakém se vědecké pojmy dostaly do obecného diskurzu, protože jsme se všichni stali křeslovými epidemiology, přičemž většina z nás nyní zná například pojem číslo R,“ tvrdí Oxford English Dictionary, který dodal, že podobné je to se slovy komunitní přenos nebo křivka koronaviru. Kromě vědeckých a zdravotnických termínů jsme se také naučili nová slova jako lockdown, které podle slovníky bylo poprvé použito 11. února 2020, nebo pojem sociální distancování. Zároveň vzrostlo používání slova znovuotevření.

Info ikona
Sociální distanc

Nejen koronavirový rok

Po první koronavirové vlně se ve veřejné sféře zabydlel pojem Black Lives Matter. I když se mnoho lidí domnívá, že slovo vzniklo až při nepokojích v USA, ve skutečnosti bylo v anglicky mluvících zemích používáno již dříve. Srpen letošního roku byl také spojován se slovem Bělorusko, kde v tu dobu probíhaly prezidentské volby. Dále se podle slovníku zdvojnásobilo používání sousloví konspirační teorie, a stejně tak vzrostlo používání slova QAnon, které rovněž odkazuje k tématu konspiračních teorií. Zajímavým zjištěním je, že letošním poraženým je slovo brexit, jehož používání pokleslo o 80 %. "Nikdy jsem nebyl v rámci jazyka svědkem roku, jako byl tento," řekl Casper Grathwohl, prezident Oxford English Dictionary.

I když si letošní rok nevysloužil jedno charakteristické slovo, už teď je jasné, že rok 2020 obohatil náš slovník o mnoho nových pojmů, které jsme dříve užívali pouze zřídka. Jenom zkuste zavzpomínat, kdy jste před rokem 2020 použili slovo jako rouška nebo sociální distancování? „To, co tento rok bylo bezprecedentní, je obrovská rychlost, kterou anglicky mluvící svět přebral novou slovní zásobu týkající se koronaviru, a to, jak rychle se stala v mnoha oblastech základní součástí našeho jazyka,“ dodává Casper Grathwohl.

Mohlo by se vám líbit

Zbytečné fráze, které bychom si měli v roce 2020 odpustit

marianne.cz