Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Bae, yolo nebo selfie! Znáte nová slova, která vznikla v posledním desetiletí?

Víte, kdo je to bae? Už jste si dnes udělali selfie? A myslíte si, že jste bookaholic? Některé anglické termíny se pomalu ale jistě zabydlují i v našem slovníku. Proto není od věci znát 16 nejzajímavějších pojmů, které The Oxford English Dictionary právě zařadil mezi oficiální slova.

Všichni se asi shodneme na tom, že čeština je krásný, a především bohatý jazyk, který se obejde i bez anglicismů. Přesto je potřeba brát v potaz, že naše společnost je čím dál tím více kosmopolitní, a pokud chce člověk udržet krok, vyplatí se, když některým pojmům bude rozumět. Nehledě na to, že dospívá generace, pro kterou je angličtina podobně přirozený jazyk jako čeština, a která bez problému přepíná z jednoho jazyka do druhého.

Co je psáno, to je dáno. Takhle to alespoň funguje v případě uznávaného slovníku The Oxford English Dictionary, který v září letošního roku zařadil do svých řádků více než 650 nových slov. Nejen to dokazuje, že angličtina je živý jazyk, se kterým lze neustále pracovat. My jsme pro vás z těchto nových pojmů vybrali sedmnáct nejzajímavějších slov, která jste pravděpodobně už sami někdy slyšeli.

Bae

Obzvláště uživatelé Instagramu vědí, že loňský rok byl plný hashtagu #bae. Není divu, vždyť toto slovo použijete v momentě, kdy oslovujete svého přítele nebo přítelkyni. Častokrát se ale setkáte s tím, že bae si říkají dvě kamarádky, které slovo vnímají jako výraz náklonnosti.

Bridey

Slovo bridey vzniklo z termínu bride, tedy nevěsta. Pokud je někdo bridey, pak to znamená, že velmi připomíná nevěstu, a to například oblečením, účesem nebo chováním. Máte ve svém okolí také nějakou bridey?

Noob

Hraje váš syn nebo vnuk počítačové nebo mobilní hry? Pak pravděpodobně zná výraz noob, který vznikl ve sféře videoher. Původně slovo označovala neznalého hráče, který s danou hrou neměl výrazné zkušenosti. V současné době se termín dostal za hranice technologií a her, a tak se s ním můžete setkat ve kterémkoliv odvětví.

Selfie

Pokud existuje slovo, které se v našem slovníku rychle zabydlelo, pak je to bezesporu selfie. Asi nemusíme dlouze vysvětlovat, jak takové selfie vypadá. Mnohem lepší bude, když vám dáme několik tipů, jak skvělé sefie vyfotografovat.

Info ikona
Selfie

Twittersphere

Sociální sítě jsou nedílnou součástí našeho života, a tak vás pravděpodobně nepřekvapí, že spolu s nimi vznikají nová slovíčka. Jedním z takových slov je i twittersphere, což je fiktivní prostředí, ve kterém lidé používají sociální síť Twitter. 

Bro hug

Zkratka bro vychází ze slova brother, tedy brácha, a hug je anglicky obětí. Spojení bro hug tedy znamená bratrské obětí mezi dvěma muži, kteří jsou sourozenci nebo blízcí přátelé.

Yolo

Pod slovem yolo nehledejte žádnou složitost. Jde o zkratku složenou z prvních písmen věty You Live Only Once (žiješ pouze jednou). Toto slovo použijete v momentě, kdy si naplno užíváte přítomného okamžiku a nezabýváte se tím, co bude zítra.

Adorbs

Pokud je něco adorbs, pak je to velmi roztomilý. Nejčastěji se adrobs vztahuje k obrázkům koťátek, štěňátek nebo miminek.

Mohlo by se vám líbit

Kočkománie! Která celebrita má nejroztomilejší kočku?

elle.cz

Gaydar

Jste homosexuál a dokážete podle jemných nuancí zjistit, že váš kolega nebo třeba známý je stejné sexuální orientace jako vy? Pokud ano, pak máte gaydar!

Phablet

Tablet, nebo phone? To je to, oč tu běží! Pokud jste se nemohli rozhodnout, jaký typ elektroniky si pořídit, pak jste možná sáhli po phabetu, tedy smartphonu, jehož obrazovka je větší a připomíná spíše tablet.

Glam-ma

Babičky už dávno nenosí šátek, zástěru a hůlku. Naopak, čím dál tím více babiček se udržuje fit, a to nejen po duševní stránce, ale i po té fyzické. Pokud navíc některá babička drží krok s aktuální módou, pak ji můžeme označit za glam-ma.

Emojis

Pro malý digitální obrázek nebo ikonku, která se využívá k vyjádření emocí, se v češtině ujal název smajlík. V anglicky mluvících zemích se ale setkáme s výrazem emojis.

ČTĚTE TAKÉ: Chlebíčky i Gott! Ilustrátorka navrhla sadu emotikonů, kterým porozumí jenom Češi

Info ikona
Emoji

Bestie

Bestie rozhodně neznamená, že je někdo proradná mrcha! Naopak, tímto slovem vyjadřujete, že daná osoba je vaše nejlepší kamarádka, tedy best friend – bestie.

Bookaholics

Souhlasíte s tvrzením, že dobrých knih není nikdy dost? Chodíte neustále do knihkupectví, a to i v případě, že na nočním stolku máte rozečteno několik knížek? A doufáte, že k narozeninám dostanete alespoň tucet knih? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, pak jste bookaholic, nenapravitelný milovník knížek.

Glamping

Spojením slov glamorous a camping vznikl pojem glamping, který odkazuje k luxusnímu kempování. Pokud chcete objevit kouzlo glampingu, pak si přečtěte tento článek.

Hangry

Je vaše nálada přímo úměrná tomu, jak dobře jste se najedli? Pak pravděpodobně víte, co je to hangry. Tento termín totiž označuje člověka, který se chová podrážděně nebo protivně z důvodu prázdného žaludku.

Mohlo by se vám líbit

Klobouk dolů! Cizinci, kteří česky mluví lépe než kdejaký našinec

marianne.cz

Související články

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Zábava
Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Meryl Streep slaví 75. narozeniny: Připomeňte si největší milníky její kariéry a prohlédněte si, jak se změnil její módní styl

Zábava
Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Červnový úplněk podle čísel a hvězd: Dopoledne pozor na agresivitu, večer raději zůstaňte doma

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi