Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Je jednou z nejlépe placených modelek světa: Přečtěte si o životě Winnie Harlow s nevyléčitelnou nemocí

Slyšeli jste někdy o nemoci jménem vitiligo? Tímto onemocněním kůže trpí přibližně pouhé 1 % z celé světové populace. A známé osobnosti nejsou výjimkou. Nemocí trpěl například zesnulý král popu Michael Jackson, který se ale své onemocnění snažil skrýt. Naopak modelka Winnie Harlow jde doslova s kůží na trh. Jak svou nemoc dokázala přijmout a udělat z ní svou přednost?

Aneta Akgül | 16. 04. 2024

Co je vitiligo?

Vitiligo je stav, kdy se na kůži tvoří bílé skvrny, což je spojováno s autoimunitním onemocněním. Tyto nemoci vznikají, když imunitní systém omylem útočí na vlastní tkáně organismu. V případě vitiliga imunitní systém cíleně ničí melanocyty, tedy buňky, které produkují pigment v kůži. Diagnóza vitiliga má mnoho dopadů na každodenní život postižených. Většina lidí volí kombinaci klasické léčby a alternativních metod, jako je fototerapie, při níž jsou vystaveni ultrafialovému A (UVA) nebo UVB světlu.

Psychická stránka života s vitiligem je velmi významná, ale často přehlížená. Mnoho lidí s touto poruchou čelí urážkám a šikaně, což může mít značný dopad na jejich psychickou pohodu. Mnozí uvádějí pocity úzkosti, studu a deprese. Obzvláště mladí lidé jsou náchylní k úzkostem, depresím a pocitům odcizení. Děti a mladiství mají tendenci vnímat svůj vzhled velmi citlivě a mohou považovat vitiligo a jeho příznaky za ničivé pro svou sebeúctu a sebevědomí. A právě tím si prošla i světoznámá modelka Winnie Harlow ještě předtím, než ze svého onemocnění udělala svou přednost.

Mohlo by se vám líbit

Proměna: Jak dnes vypadají páry z obrazovek ze světových romantických snímků z 90. let?

Pretty Woman, Titanic či Notting Hill. V 90. letech vznikly nejenom tyto ikonické romantické snímky, ale i celá řada dalších. Mnoho z jejich hrdinů přitom udržuje kontakt dodnes. Podívejte se, koho se to týká a jak vypadají dnes.
marianne.cz

Winnie Harlow a její život s vitiligem

Ještě předtím, než se stala světově známou právě pro svou odlišnost, prošla si kanadská devětadvacetiletá modelka nepříjemným obdobím. V mládí totiž čelila nepěkné šikaně ze strany jejich vrstevníků, kteří ji napadali nejen slovně, ale někdy také fyzicky. Sama Winnie se k situaci později vyjádřila se slovy „Nemyslím si, že má kůže ovlivnila mé sebevědomí tolik, jako lidé kolem mě.” Byly to právě názory jiných lidí, které ji dostaly do depresivních a úzkostlivých stavů, se kterými dlouhou dobu bojovala. Dle svých slov v některých momentech neměla daleko k tomu, aby si vzala život. Nicméně se rozhodla, že vitiligo nebude ovlivňovat její identitu, sny a životní cíle. Místo toho se rozhodla využít své odlišnosti a bojovat za změnu ve vnímání beauty standardů.

 

Průlom v kariéře a vzestup na modelingový vrchol

Její průlom přišel v roce 2014, kdy byla vybrána do reality show America's Next Top Model. Její odvaha a sebevědomí na pódiu zaujaly diváky po celém světě. I když se v soutěži nedostala daleko, získala pozornost módního průmyslu a stala se ikonou beauty diverzity. Její odvážné fotky a pochopení vitiliga inspirovaly tisíce lidí a přispěly k posunu v módním průmyslu k většímu zastoupení různých typů krásy.

 

Mohlo by se vám líbit

Nepolapitelná královna drogového kartelu, které se bál i narkobaron Pablo Escobar. Kdo byla mocná Griselda Blanco?

Žena jménem Griselda Blanco byla největší narkobaronkou, před níž se třáslo strachy mnoho mocných mužů včetně samotného velkého Pablo Escobara. Už od dětství se neštítila ničeho a jako neuvěřitelně mocná královna kokainového kartelu ovládla celé Spojené státy americké. Policie nebyla dlouhá léta schopná tuto nebezpečnou ženu vypátrat a byla pro ně pouhým nepolapitelným stínem. Jaký je příběh neobyčejně schopné a chladnokrevné Kolumbijky?
marianne.cz

Být jiný je krásné

Od té doby Winnie Harlow stoupla na vrchol modelingového světa. Stala se tváří módních kampaní, objevila se na přehlídkách v New Yorku, Paříži a Miláně a spolupracovala s předními designéry a značkami. Její úspěch nejen ukázal, že odlišnost je krásná, ale také inspiroval lidi po celém světě, aby byli sebevědomí a hrdí na svou jedinečnost. Winnie Harlow se stala symbolem odvahy, síly a sebepřijetí pro ty, kteří se potýkají s podobnými výzvami. Její příběh nás učí, že krása nemá žádné hranice a že každý jedinečný aspekt naší osobnosti má svou hodnotu a důstojnost.

 

Winnie Harlow na módních molech
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Zábava
Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Horoskop od 20. května: Panny mají zachovat klid, Býci se nebránit změnám

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Cestování po Plzeňském kraji: 5 zatopených lomů, kde byste se měli letos vykoupat

Zábava
Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni

Kvíz: Dokážete přiřadit k jednotlivým zemím jejich typická jídla? Ukažte, zda jste světoví gurmáni