Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kdo byla Griselda Blanco, které se bál i mocný Pablo Escobar

Žena jménem Griselda Blanco byla největší narkobaronkou, před níž se třáslo strachy mnoho mocných mužů včetně samotného velkého Pablo Escobara. Už od dětství se neštítila ničeho a jako neuvěřitelně mocná královna kokainového kartelu ovládla celé Spojené státy americké. Policie nebyla dlouhá léta schopná tuto nebezpečnou ženu vypátrat a byla pro ně pouhým nepolapitelným stínem. Jaký je příběh neobyčejně schopné a chladnokrevné Kolumbijky?

První vraždu spáchala Griselda Blanco v 11 letech

Griselda Blanco se narodila v Kolumbii v roce 1943 do velmi chudé rodiny. Vyrůstala v chudinské čtvrti, která nebyla právě nejideálnějším místem pro život. Vysoká kriminalita, vraždy, prostituce a prodej drog zde byly na denním pořádku. Děti, které v těchto slumech vyrůstají, nemohou mít normální pohled na život a Griselda se přizpůsobila tamějšímu životu velmi brzy. Už jako malá holka začala krást. Později nezůstalo jen u toho a jako 11letá dívenka unesla stejně starého chlapce z bohaté čtvrti a vydírala jeho rodinu, aby za něj zaplatili výkupné. Rodina považovala vyhrůžky malé holky za hloupý vtip, Griselda však dostála svému slovu a chlapce skutečně zastřelila.

Mohlo by se vám líbit

Sharon Tate jako módní ikona 60. let: Její styl květinové dívky inspiruje dodnes. Prohlédněte si galerii

Jestli si nějaká ikona 60. let minulého století zaslouží víc pozornosti, pak je to rozhodně Sharon Tate. Bohužel si její jméno často všichni nejvíce spojují s její smrtí. Pojďme se teď ale zaměřit na její krásu a módní styl. Prohlédněte si galerii a jistě uznáte, že jí právem náleží místo hned vedle takových jmen jako je Twiggy, Bridgitte Bardot nebo Jane Birkin.
marianne.cz

V kokainu viděla Griselda velký potenciál

Ve 13 letech se seznámila se svým budoucím manželem, obchodníkem s lidmi, od kterého se naučila spoustu věcí, včetně padělání dokladů. Měli spolu tři syny, o které se sice starala, ale stále pomáhala svému manželovi s nelegální činností. Když bylo Griseldě 27 let, její muž zemřel. Údajně mělo jít o selhání jater, ale s největší pravděpodobností to byla právě již dostatečně zkušená Griselda, kdo zapříčil jeho smrt. Brzy si našla dalšího manžela, který obchodoval s kokainem. Griselda v tomto byznysu cítila velký potenciál a chtěla podnikání rozšířit až do USA.

Pro pašování drog využila Griselda všechny ženské zbraně

Společně se přestěhovali do New Yorku, odkud řídili dovoz této drogy do Spojených států. Velice schopná Griselda měla pod sebou spoustu lidí, kteří pro ni pracovali a měla pod kontrolou všechna největší města v USA. Způsob, jakým pašovala tak velké množství kokainu z Kolumbie do Států, byl velice vynalézavý. Griselda najala ty nejkrásnější ženy, které si všily drogu přímo do oblečení. Tyto pašeračky měly za úkol flirtovat a být okouzlující, aby odvedly při letištních kontrolách pozornost. Nikoho by ani nenapadlo, že tyto nádherné, upravené, krásně oblečené a elegantní dámy pašují jim přímo pod nosem každá celý kilogram kokainu. Tímto způsobem se Griseldě postupem času podařilo vybudovat neskutečné drogové impérium.

Blanco byla nepolapitelná a vzbuzovala strach

Velké šíření kokainu v New Yorku zaznamenaly úřady. Policie vynaložila veškeré úsilí, aby dopadla toho, kdo s tak velkým šířením kokainu začal. Když se však dozvěděli, že za vším stojí žena, zůstali v šoku. Navíc, chytat Griseldu, bylo jako chytat dým holýma rukama. Každý, koho dopadli a vyslýchali, měl z Griseldy takový strach, že nikdo nechtěl nic říct. Nakonec se polici přece jenom podařilo vypátrat alespoň jméno kokainové královny, měli dokonce i několik důkazů a obvinění, jenže vůbec netušili, jak Griselda vypadá, ani, kde se nachází. Neustále si měnila identitu, v čemž měla velkou praxi, měnila svou vizáž a nezůstávala dlouho na jednom místě. Opatrnosti není nikdy dost.

Na kolumbijské drogové scéně se objevuje Pablo Escobar

Kromě toho, že policie už znala Griseldino jméno, nastal v tu chvíli další problém. Na kolumbijské drogové scéně se totiž objevuje dnes proslulý Pablo Escobar, nejslavnější narkobaron všech dob a přibližně od roku 1975 se Griselda a Pablo snažili usilovně navzájem zlikvidovat. Bylo načase ukázat, že se drogová královna nebojí nikoho a neštítí ničeho. Začala vraždit ve velkém a to tak, že dva její kumpáni jeli na motorkách a stříleli členy nepřátelského kartelu za bílého dne na ulici. Tento způsob vyřizování účtu naháněl velký strach, protože k útoku mohlo dojít kdykoliv a kdekoliv. Není se tak příliš čemu divit, že i s nevěrným partnerem udělala Griselda krátký proces a svého druhého manžela chladnokrevně zastřelila. Nejenže jí byl údajně nevěrný, ale také před ní tajil svůj vlastní byznys, který prováděl za jejími zády.

Mohlo by se vám líbit

Knihy, které napsaly ženy nejen pro ženy

Pár dlouhých zimních večerů nás ještě čeká, a pokud už nemáte co číst, máme pro vás několik tipů na knihy, které stojí za pozornost, i varování, co podle nás nestojí ani za prolistování.
marianne.cz

Moc Pablo Escobara rostla čím dál tím víc, jeho byznys se rozrůstal neuvěřitelnou rychlostí a díky vysokým příjmům se mu podařilo podplatit pracovníky na letišti v Kolumbii, čímž způsobil Griseldě velké potíže s dopravou drog do USA. Rozhodla se tedy s novou identitou usídlit na Floridě a podařilo se jí rozpoutat kokainovou mánii přímo v Miami. Gangy si zde začaly vyřizovat účty za bílého dne, což tady do té doby vůbec neznali a o život přicházeli i nevinní lidé. Bylo jasné, že za tím vším stojí Griselda, jejíž podobu v tuto chvíli už policie znala, stále ale byla jako nepolapitelný duch. Její impérium bylo tak velké, že na začátku 80. let vydělávala přibližně 75 až 80 milionů dolarů měsíčně.

Griselda zemřela tak, jak sama vraždila

V roce 1983 policisté zadrželi muže, díky kterému se jim konečně podařilo dostat se ke královně kartelu blíž. Jejich informátor vybaven nahrávacím zařízením se setkal s Griseldou osobně a díky tomu policie konečně zjistila, kde se tato neuvěřitelně mocná a zlá žena ukrývá. 17. února 1985 vtrhla policie s posilami do domu v L.A., kde byla Griselda úplně sama, neozbrojená bez jakékoliv ochranky. Po letech ji policisté konečně našli a konečně ji viděli na vlastní oči. Griseldu zatkli, stanula před soudem v New Yorku a byla odsouzena na pouhých 15 let. Ve vězení během odpykávání trestu prodělala infarkt a v roce 2004 byla z důvodu jejího zdravotního stavu propuštěna a deportována zpět do Kolumbie, kde žila v ústraní. 3. září roku 2012 byla Griselda zastřelena na ulici v Kolumbii za bílého dne dvěma muži jedoucími na motorce, tedy jejím specifickým způsobem zabíjení. Zemřela ve věku 69 let.

O Griseldě byla natočena minisérie, ve které Griseldu Blanco ztvárnila herečka Sofía Vergara.

Nepolapitelná královna drogového kartelu Griselda Blanco
Zdroj článku

Související články

Zábava
Blíží se festival Svět knihy 2024: Co byste si na něm rozhodně neměla nechat ujít?

Blíží se festival Svět knihy 2024: Co byste si na něm rozhodně neměla nechat ujít?

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte Sherlocka Holmese, nejslavnějšího detektiva všech dob?

Kvíz: Jak dobře znáte Sherlocka Holmese, nejslavnějšího detektiva všech dob?

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Zábava
Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí