Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Milujete balet? Pak byste si neměla nechat ujít tato představení

V příštím roce chystají světové baletní scény nejednu zajímavou inscenaci. Máme pro vás tipy na čtyři očekávaná baletní představení v Evropě i Americe.

Eliška Vrbová | 28. 11. 2018

Královský balet

Anglický choreograf a dlouholetý tanečník Královského baletu Alastair Marriott připravil nové představení s názvem Neznámý voják (The Unknown Soldier). Hra má k připomenutí konce první světové války premiéru nyní v listopadu. "S návrhářkou kostýmů Es Devlin jsme se rozhodli, že chceme příběh zaměřit na to, jak první světová válka mohla ovlivnit jeden konkrétní lidský život," říká Alastair Marriott. "Abychom toho dosáhli co nejlépe, rozhodli jsme se, že to musí být o skutečných lidech, ne jen adaptace divadelní hry nebo filmu. Strávil jsem hodiny a hodiny hledáním a nakonec jsem našel záznam dívky jménem Florence Billington, jak mluví o tom, když v šestnácti letech potkala svou životní lásku a pak ho kvůli válce ztratila. Říkal jsem si, že by tou hlavní postavou měla být žena." 

New York City Ballet

V New Yorku bude mít v lednu premiéru představení, které ještě nemá název, od choreografa Justina Pecka. Ve svých šestadvaceti letech byl Justin jmenován rezidentním choreografem newyorského baletu. New York Times ho označily za jednoho z nejvyhledávanějších choreografů na světě. Vytvořil totiž více než tři desítky baletních inscenací na hudbu od Stravinského až po moderního amerického zpěváka Sufjana Stevense. Justin Peck je dokonce držitelem ceny Tony za choreografii pro představení na Brodwayi. Při své práci vychází z klasického tréninku, který sám absolvoval na School of American Ballet v New Yorku. Díky němu se podařilo přivést k baletu širší publikum, Christopher totiž začal natáčet na Instagram krátké trailery na svá představení a jeho video s tanečníky v newyorském metru má na YouTube už téměř 160 tisíc shlédnutí.

Balet Pařížské opery

Experimentální švédský choreograf Mats Ek, kterému je už 73 let, řekl, že v roce 2016 půjde do důchodu. Nicméně příští rok v červnu budou mít premiéru hned dvě jeho inscenace: Boléro s hudbou Maurice Ravela a Another Place na Sonátu B moll Franze Liszta. Mats Ek uvedl mnoho her, oper, ale také televizních show a dělal choreografii jak pro moderní taneční skupiny, tak pro baletní představení. Je proto známý tím, že rád míchá různé styly dohromady.

Současné prvky zařazuje i do klasik, jako je Giselle, Labutí jezero nebo Šípková Růženka a kromě tance se také hodně zabývá charakterem a psychologií postav. Giselle je například poslána do psychiatrické léčebny a Růženka se stane obětí závislosti na heroinu. "Mats tlačí tanečníky do extrémů a nikdy jim nedovolí, aby vypadali hezky," říká fotograf, který s Ekem dlouhá léta spolupracoval. "Musí být naopak vtipní. On má skvělý smysl pro humor," dodává.

Dutch National Ballet

V únoru bude mít Nizozemský národní balet premiéru abstraktního představení Requiem britského choreografa Davida Dawsona, jehož dosavadní práce zahrnují například inscenaci The Human Seasons inspirovanou básní Johna Keatse nebo Tristana a Isoldu v plné délce pro drážďanský balet při Semperoper. Toto nové představení doprovodí nová orchestrální skladba britského skladatele Gavina Bryarse. "Můj Requiem je pro ty, kteří stále žijí," říká David Dawson. "Je to pro všechny z nás, kteří dělají svět takový, jaký je." Requiem bude mít premiéru společně s dalším Dawsonovým dílem Citizen Nowhere, což je pocta spisovateli Antoine de Saint-Exupérymu a jeho Malému princi