Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Zveme vás na svatbu do Opery Národního divadla

Poprvé v historii Opery Národního divadla bude režírovat nejslavnější svatbu všech dob žena. Navíc vám ukážeme, jak vypadají svatební šaty vytvořené pro tuto inscenaci.

Veronika Hong | 8. 02. 2018

Řeč je o Figarově svatbě, jejíž nové nastudování mělo premiéru na začátku února. Tato opera patří k divácky nejoblíbenějším a s Prahou ji pojí speciální vztah. Už za Mozartova života se melodie z této opery staly tak populárními, že téměř zlidověly. Poprvé se režie Figarovy svatby ujala žena - režisérka Magdalena Švecová. Je zajímavé vidět ženský pohled na podoby a proměny lásky, nevěry a žárlivosti ve výjimečném 20. nastudování Opery Národního divadla. 

figarova svatba
Zdroj: ND / Autor: Patrik Borecký

Nesnažíme se operu přenášet do jiné doby či prostředí, použijeme rokokové kostýmy, svícení svíčkami, chceme využívat všechny možné prostředky barokního divadla, ale budeme se samozřejmě snažit o divadelní přesah v podobě jakési snové roviny. To bude příležitost pro určitou stylizaci, protože opera jako žánr k zobrazení emocí přímo vybízí. Rozhodli jsme se jít cestou „živé klasiky“. V našem pojetí je určitě klíčová práce s prostorem, celé zastřešení symbolickým skleníkem, ve kterém se celý příběh odehrává a ve kterém jsou postavy uzavřené. Snad právě proto mezi nimi o to intenzivněji vře život, bují vášně,” prozradila režisérka. 

Jednou z nejdůležitějších částí opery jsou samozřejmě kostýmy. Těch se ujala Kateřina Štefková, která se nechala inspirovat čistým rokokem. Její smysl pro detail je výjimečný. Důkazem toho jsou překrásné svatební šaty, jejichž ukázku vám přinášíme ve videu níže.

Hudební nastudování si pod svou taktovku vzal Enrico Dovico spolu s Orchestrem a Sborem Národního divadla. Jako Figaro se představí Miloš Horák, Jan Šťáva a František Zahradníček, jako Zuzana Yukiko Kinjo, Jana Sibera, jako Hraběnka Marie Fajtová, Alžběta Poláčková, Jana Šrejma Kačírková, jako Hrabě Almaviva Jiří Hájek, Roman Janál a jako exkluzivní host Adam Plachetka, v roli Cherubína se vystřídají Kateřina Jalovcová, Alžběta Vomáčková a Michaela Zajmi.

V lednu 2019 vyrazí soubor s touto inscenací na turné po Japonsku.

Více informací a vstupenky zde: FIGAROVA SVATBA 

Figarova Svatba - Opera Národního divadla