Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Co dělat, když se nemůžete zbavit pískání, či jiných šelestů, v uchu?

Jdete z koncertu a trochu vám z toho píská v uchu. Představte si ale, že by to nepřestalo a že byste to takhle měli neustále. A právě to zažívají pacienti s tinnitem. Jedná se o onemocnění, při němž pacientům zní v uchu nějaké zvuky, které nemají reálný akustický zdroj.

Tereza Čaladi | 17. 04. 2023

Šelesty v uchu někdy zažilo spoustu lidí. Když trvají ale nějakou dobu, je potřeba je řešit. Tinnitus se neobjevuje sám od sebe, ale v důsledku jiné nemoci či obtíží. Odborníci se shodují, že pokud zvuky v uchu či v hlavě slyšíte déle než jeden den, měli byste navštívit lékaře, jinak může dojít k trvalému poškození sluchu a šelestů v uchu se už možná nezbavíte.

Nemusí jít nutně o pískání, konkrétní zvuk prozradí příčinu

Pískání v uchu je nejčastějším zvukem, který lidé s tinnitem v uchu slýchají. Má ale i další podoby a ty naznačují, co může být původcem šelestů.

 • Vysoké zvonění či pískání: Mezi pravděpodobné příčiny patří vystavení hlasitému hluku, ztráta sluchu nebo léky. Akustický neuron může způsobit nepřetržité a vysoké zvonění či pískání v jednom uchu.

 • Nízké zvonění: Tento typ zvuku může souviset s ušními chorobami, jako je zánět středního ucha, ucpání zvukovodu, Meniérova choroba nebo ztuhlost kůstek vnitřního ucha (otoskleróza).

 • Praskání: Tento typ zvuku naznačuje, že svalové kontrakce v uchu a kolem něj mohou být příčinou vašeho tinnitu.

 • Pulzování, šustění nebo hučení: Tyto zvuky obvykle pocházejí z cévních příčin, jako je vysoký krevní tlak, a můžete si jich všimnout, když cvičíte nebo měníte polohy, například když si lehnete nebo vstanete.

Mimo to se tinnitus může objevit v důsledku bolestí pocházejících od krční páteře, s čímž obvykle pomůže masáž. Nebo může být projevem fyzického i psychického vyčerpání. K tomu ale zároveň může pískání v uchu vést. Člověk se potom obvykle nemůže soustředit a celkově se zhoršuje jeho mentální stav. Ušní šelest ho tak mohou dovést k poruchám spánku, bolestem hlavy, depresím či dokonce k myšlenkám na sebevraždu, jelikož se bojí, že zvuky nikdy neskončí.

Mohlo by se vám líbit

Epidemie krátkozrakosti: Podle oční lékařky bude v roce 2050 polovina populace krátkozraká

Kolik hodin denně „žijete“ před monitorem počítače nebo displayem mobilního telefonu? A kolik času stráví před zářící obrazovkou vaše děti? Moderní technologie jsou sice skvělým pomocníkem, ale bohužel s sebou přináší i řadu zdravotních problémů – například myopii, tedy krátkozrakost.
marianne.cz

Jak se šelesty v uchu léčí

Léčba se odvíjí od příčiny a v každém případě je nutné poradit se s lékařem. Když je tinnitus způsoben základním zdravotním stavem, může mít jeho řešení následující podoby:

 • Odstranění ušního mazu. Odstranění blokády ušního mazu může snížit příznaky tinnitu.

 • Léčba stavu krevních cév. Dání krevních cév do pořádku může vyžadovat léky či chirurgický zákrok.

 • Naslouchátka. Pokud je váš tinnitus způsoben ztrátou sluchu z hluku nebo věkem, může používání naslouchátka pomoci zlepšit vaše příznaky.

 • Změna léků. Pokud se zdá, že lék, který užíváte, je příčinou tinnitu, může vám lékař doporučit vysazení nebo snížení užívání léku nebo přechod na jiný lék.

Ne vždy jde tinnitus vyléčit

Bohužel v mnoha případech tinnitus léčit nejde a člověk se s ním musí naučit žít. Existují však léčebné postupy, které mohou pomoci snížit příznaky.

Pomoci mohou elektronická zařízení k potlačení hluku:

 • Stroje s bílým šumem. Tato zařízení produkují zvuk podobný statickému hluku nebo zvuky prostředí, jako je padající déšť nebo vlny oceánu jsou často účinnou léčbou tinnitu. Ventilátory, zvlhčovače, odvlhčovače a klimatizace v ložnici také produkují bílý šum a mohou lidem s tinnitem pomoci s usínáním a spánkem.

 • Maskovací zařízení. Tato zařízení se nosí v uchu a podobně jako naslouchátka produkují nepřetržitý bílý šum nízké úrovně, který potlačuje příznaky tinnitu.

Zároveň se využívají i terapie:

 • Rekvalifikační terapie tinnitu. Jedná se o individualizovaný program, který je obvykle veden audiologem. Kombinuje maskování zvuku a poradenství od vyškoleného profesionála. Obvykle nosíte v uchu zařízení, které pomáhá maskovat příznaky tinnitu a zároveň dostáváte direktivní poradenství. Může vám pomoci všímat si tinnitu méně a cítit se méně rozrušený jeho příznaky.

 • Kognitivně behaviorální terapie nebo jiné formy poradenství. Licencovaný odborník na duševní zdraví nebo psycholog vám může pomoci naučit se techniky zvládání, aby byly příznaky tinnitu méně obtěžující. Poradenství může také pomoci s dalšími problémy často spojenými s tinnitem, včetně úzkosti a deprese.

Jak mu předejít

Tinnitu se můžete vyhnout tak, že budete na svůj sluch preventivně opatrní a budete dbát na svůj životní styl. Doporučuje se tak chránit se před hlasitými zvuky. Tedy neposlouchat hudbu ve sluchátkách příliš nahlas či pokud se ocitnete poblíž hlasitých strojů, vezměte si ochranu sluchu přes uši. Zároveň je dobré omezit alkohol, kofein a nikotin, jelikož tyto látky, zvláště při nadměrném užívání, mohou ovlivnit průtok krve a k tinnitu přispět.

Mohlo by se vám líbit

Potraviny, které působí „zdravě“, ale ve skutečnosti do vyváženého jídelníčku nepatří

Tváří se zdravě, a navíc výborně chutnají. Pokud se ale zaměříme na jejich složení, rychle zjistíme, že si nálepku „zdravé a vyvážené“ potraviny nezaslouží. Pojďme se seznámit s potravinami, které se tváří „fit“, ale ve skutečnosti jsou skrytou kalorickou bombou.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály