Čtvrtina Čechů dle průzkumu spí příliš málo: K lepšímu usínání vám pomůže metoda 4-7-8
Také patříte mezi ty, kteří mají problém s nespavostí? Dle průzkumu agentury PPM Factum se tento problém týká čtvrtiny obyvatel naší země. Naštěstí však lze spánek zlepšit hned několika způsoby. Pomohou bylinky, zklidnění mysli a metoda 4-7-8.
Čtvrtina Čechů spí příliš málo
Podle průzkumu agentury PPM Factum má čtvrtina Čechů problémy se spánkem. U této skupiny lidí čítá jejich doba spánku méně jak 7 hodin. U každého desátého jsou to dokonce pouhé 4 hodiny, což je zoufale málo.
Mezi nejčastější příčiny nespavosti patří:
-
Poruchy spánku – spánková apnoe, syndrom neklidných nohou, narkolepsie a další.
-
Stárnutí – Lidé starší 65 let mívají častěji problémy se spánkem, souvisí to s věkem, ale i s užívanými medikamenty.
-
Onemocnění – Obtíže se spánkem mohou mít nemocné osoby, je to časté u lidí, kteří trpí duševními onemocněními (například deprese, schizofrenie), rakovinou či Alzheimerovou chorobou.
-
Stres – Stresu se přezdívá „tichý zabiják“. Může mít velmi negativní vliv na spánek.
Zdravotní problémy způsobené nespavostí
Spánková deprivace vede dle magazínu Healthline k celé řadě zdravotních problémů. Nedostatek spánku se negativně podepisuje na fungování celého organismu. Je dobře známo, že velmi neblahý vliv má na nervovou soustavu a kognitivní funkce mozku. Pokud jsme unavení a nevyspalí, můžeme mít problémy s pamětí a soustředěním. Je zde i vyšší riziko nehod kvůli neopatrnosti způsobené pocitem malátnosti a vyčerpáním. Také může dojít ke střídání nálad, kdy se snadno rozzlobíme, nebo naopak rozesmutníme.
Spánková deprivace vede rovněž k oslabení našeho imunitního systému a větší náchylnosti k nemocem. A to včetně cukrovky druhého typu, protože nedostatek spánku ovlivňuje vylučování inzulínu. Lidé, kteří spí méně jak 5 hodin denně, mají vyšší riziko zvýšení krevního tlaku, což v konečném důsledku může v některých případech vyústit i v onemocnění srdce. Mezi další negativní dopady patří nárůst tělesné hmotnosti a snížené libido.
Metoda 4-7-8 pro sladké snění
Pakliže jste jedni z těch, kteří mají problémy „zabrat“, jelikož se jim hlavou honí tisíce myšlenek, může pro vás být dle Dr. Mellissy Young vhodná metoda 4-7-8. Jejím autorem je lékař a specialista na celostní medicínu Andrew Weil. Ačkoliv tato metoda byla zpopularizována až v roce 2015, vychází z prastarých principů jógové praktiky pránájáma.
Sladké snění vám zajistí tři snadné kroky:
-
Nadechněte se nosem po dobu 4 sekund
-
Zadržte dech po dobu 7 sekund
-
Vydechujte ústy po dobu 8 sekund
Zklidněte svou mysl pomocí meditace a jógy
Často je obtížné usínání způsobeno stresem, psychickými problémy či úzkostmi. Dobrou zprávou je, že existují prověřené techniky, které vaší mysl dovedou zklidnit, a připravit ji tak na cestu do říše snů. Jednou z nich je meditace, kterou lidé už od pradávna používají k dosažení vnitřního klidu. Studie zjistily, že tato praktika pomáhá snižovat množství kortizolu (stresového hormonu) v těle. Zároveň také meditace zvyšuje hladinu melatoninu, což napomáhá k ničím nerušenému spánku. Důležité je však provádět tuto techniku správně.
Jak na meditaci krok po kroku
-
Odstraňte všechny rušivé elementy – vypněte televizi, ztlumte světlo, atd.
-
Oblečte se pohodlně a pusťte uklidňující hudbu.
-
Uvolněte se a zaposlouchejte se do libozvučných tónů tibetských zpívajících mís a gongů.
Skvěle funguje i cvičení, konkrétně jóga. Ta může být skvělým zakončením vašeho dne – protáhnete ztuhlé svaly, uvolníte blokády i svou mysl. Můžete použít různé pomůcky, jako jsou bloky či polštáře, abyste se cítili maximálně komfortně. Inspiraci na cviky naleznete na internetu, zpočátku volte jednodušší pozice vhodné pro začátečníky.
Síla z přírody ukrytá v bylinkách
Spánek mohou příznivě ovlivnit i vybrané bylinky. Zde však pozor na to, pokud užíváte léky, vždy je potřeba poradit se s lékařem či lékárníkem o vhodnosti dané byliny.
Proti nespavosti příznivě působí:
-
kozlík lékařský
-
heřmánek
-
mučenka
-
meduňka
- Zdroj článku
-
Deník, Healthline, Cleveland Clinic, Florida Medical Clinic, Harvard Health Publishing, WebMD