Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Spánková hygiena aneb Co všechno byste měli udělat před ulehnutím?

Spánková hygiena je stejně důležitá jako každodenní čištění zubů. Nejenže díky ní podpoříte své zdraví, ale také z ní budete mít příjemný pocit. V čem vlastně spočívá spánková hygiena a na co byste neměli zapomínat, než se vrhnete do říše snů?

Veronika Lechnerová | 17. 05. 2022

Vyhněte se těžkým jídlům a alkoholu

Prvním krokem ve vaší spánkové hygieně by měla být zdravá životospráva. Ta by se neměla týkat pouze dne, ale zejména večera. Pokud do žaludku nahrnete velkou večeři, čekají vás spíše divoké sny a trhaný spánek, namísto slastného odpočinku. Proto si raději připravte lehký salát nebo menší porci. Jestliže jste ale na velkou večeři zvyklí a během dne tvrdě fyzicky pracujete, či máte zrovna po tréninku, dopřejte si větší večeři, nicméně ji časujte alespoň tři hodiny před ulehnutím.

Mějte se na pozoru také před alkoholem. Jedna sklenička vína může váš spánek prohloubit. Zhltnete-li celou lahev, zaděláváte si na nekvalitní spánek plný buzení. Navíc vás bude čekat nemilé ráno s bolestí hlavy a pocitem únavy.

Mohlo by se vám líbit

7 největších mýtů o spánku, které vám nedají spát

Počítáte před spaním ovečky, nebo usínáte jako Šípkové Růženky? Ať tak či onak, měli byste znát nejznámější mýty, které jsou se spánkem spojovány.
marianne.cz

Elektroniku dejte z ložnice pryč

Věřte nebo ne, elektronika do ložnice zkrátka nepatří. Ptáte se proč? Důvodů je hned několik. Prvním z nich je tzv. modré světlo, které zařízení vydávají, a které váš spánek spíše naruší, než aby ho podpořilo. Někteří odborníci tvrdí, že byste se modrému světlu měli vyhýbat ideálně dvě hodiny před spaním.

Bezpočet lidí si na scrollování sociálními sítěmi postavilo svůj večerní rituál. Možná, že to znáte taky. Dorazíte domů z práce, uvaříte si večeři, zapnete televizi a na pozadí toho všeho projíždíte internet a sítě. Nejenže se vám tříští pozornost mezi několik elektrických zařízení, ale dost možná nevěnujete čas ani svému partnerovi. Elektronika totiž nemusí být pouze zabijákem spánku, ale také dobrých vztahů. Televizi a mobilům se proto v ložnici raději vyhněte.

Zaveďte si vlastní spánkový rituál

Dopřáváte si poklidné ráno v podobě kávy a dobré snídaně? Nezapomeňte, že také večer si zaslouží své důstojné ukončení. Po celém dni tvrdé práce na to máte skutečně nárok. Sestavte si svůj vlastní spánkový rituál, který budete dodržovat každý večer před tím, než se odeberete do postele. Odložte mobilní zařízení stranou, vypněte televizi a věnujte se chvíli čtení. Dopřejte si zdravou a výživnou večeři, napusťte si vanu plnou horké vody a bublinek a věnujte několik minut relaxaci. Nezapomeňte ani na večerní péči o pleť.

Pro podporu spánku můžete také vyzkoušet některý z bylinkových čajů. Zejména máta nebo meduňka mohou přispět ke sladšímu spánku. Stejně tak zapojte do své přípravy na spánek dechová cvičení nebo meditaci. Malé zklidnění před úplným zavřením víček ještě více prohloubí váš odpočinek a ráno se probudíte svěží a plní sil.

Zdroj: health.com

Mohlo by se vám líbit

Máte problémy se spánkem? Vyzkoušejte techniku 4-7-8 a usnete do 60 sekund

Dali jste si na začátku roku předsevzetí, že budete žít zdravě? V tom případě jste jistě zjistili, že jeden z pilířů zdravého životního stylu je i spánek. Pokud nebudete dostatečně a kvalitně spát, veškerá vaše ostatní snaha přijde vniveč. Říkáte si, že se to snadněji řekne než udělá? Poradíme vám, jak se zase vyspat do růžova.
marianne.cz

Související články

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Krása
Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí

Akné nemusí být jen na obličeji. Zjistěte, jak s ním bojovat, když vás trápí na pozadí