Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Šťastní jako Finové! Co si vzít od nejšťastnějšího národa na světě?

Info ikona
Štěstí

Nehostinná krajina, zima a brzké stmívání. Pokud hádáte, že v těchto podmínkách nemůže národ přežít, pak jste na omylu. Nejenže Finové přežívají, ale dokonce se dlouhodobě řadí k nejšťastnějším národům na světě. V čem tkví jejich recept na spokojený život? A můžeme si z jejich životního stylu něco odnést?

Celosvětový den štěstí se už tradičně pojí s vyhlášením World Happiness Report, tedy s žebříčkem nejšťastnějších národů na světě. I když byl aktuální žebříček silně ovlivněn celosvětovou pandemií koronaviru, našlo se několik států, které si dokázaly udržet své loňské a předloňské příčky. A jedním takovým státem je Finsko. Právě tento severský stát už po čtvrté v řadě opanoval žebříček nejšťastnějších národů a dokázal, že Finové mají spokojenost a šťastný přístup k životu v DNA. Druhé místo patřilo Dánsku a trojici nejšťastnějších zemí uzavřelo Švýcarsko.

Když se podíváme Finsku na zoubek, zjistíme, že finská definice štěstí se zásadně liší od „štěstí“, které zobrazují hollywoodské filmy. Finové totiž dokážou najít štěstí v tom, co právě teď mají nebo zažívají. Nepotřebují ke štěstí povýšení, pracovní úspěchy, nové auto nebo životní situaci, která zákonitě vede k úsměvu od ucha k uchu. Naopak objevují spokojenost v každodenních situacích, které bychom svým středoevropským pohledem zhodnotili jako „normální“ a „ničím výjimečné“. Pro Finy jsou ale tyto rutinní záležitosti symbolem trvalého štěstí. Možná je načase převzít finský pohled na štěstí, a začít se radovat z drobností a maličkostí, které bychom za normálních okolností přehlídli.

Mohlo by se vám líbit

Recept na šťastný finský život

Pravdou zůstává, že finskému štěstíčku můžeme jít naproti, a to třeba otužováním. Není žádným tajemstvím, že Finové se otužovali ještě dávno předtím, než přišla pandemie koronaviru a s ní i instagramový trend otužování podle Wim Hofa. Plavání v ledovém jezeře je pro Finy oblíbenou zimní kratochvílí a nejeden Fin by přísahal, že tato ledová koupel je zárukou návalu štěstí a vnitřní spokojenosti. Pokud patříte k lidem, kteří se do této chvíle vyhýbali ledové vodě jako čert kříži, pak si zkuste naordinovat alespoň krátkou studenou sprchu. Případně můžete střídat mezi ledovou a teplou vodou, díky čemuž navodíte pocit „saunování“.

Pocit štěstí Finové hledají nejen při plavání v ledovém jezeře, ale také při čtení knížek. Finové dokonce patří k největším milovníkům knih, kteří si ročně vypůjčí téměř 68 milionů knížek z veřejných knihoven. Nutno dodat, že ve Finsku žije pouhých 5,5 milionů obyvatel. Kromě klasických severských thrillerů nedají Finové dopustit ani na své národní bohatství, tedy knížku o Mumincích, kterou ve 40. letech minulého století napsala švédsky píšící Finka Tove Janssonová.

Info ikona
Finsko

Když nemůžete do lesa, pozvěte les domů

Když se řekne Finsko, většina z nás si vybaví jeden velký a nekončící les. Finové jsou na své lesy náležitě hrdí a rádi v nich tráví veškerý svůj volný čas. Tento pobyt v přírodě má navíc hned několik pozitivních benefitů. Studie prokázaly, že trávení času v lese může snížit stresový hormon kortizol, krevní tlak i srdeční frekvenci. Pokud nemáte za domem les, a zároveň se nechcete stěhovat do Finska, pak pro vás máme dobrou zprávu. Svůj malý les si můžete vytvořit i v pohodlí domova, neboť v aplikaci Spotify naleznete album s názvem Scapes, které je plné relaxačních tónů z finského Laponska. Těšte se na zvuky zpívajících ptáků, soby pasoucí se na poli či praskání ohně v útulné chatě. Lehněte si na pohovku, zavřete oči a vydejte se na imaginární výlet do arktické divočiny!

Mohlo by se vám líbit