Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Nespoléhejte na věčnou motivaci: Jak vydržet u cvičení, i když se vám nikam nechce

Když se podíváte na Instagram, máte pocit, že jsou všichni plní energie, motivace a že nikdo nemá žádný špatný den. Věřte ale, že ačkoli se lidé na sociálních sítích tváří jako ztělesněním disciplíny a píle, realita je úplně jinde. Špatné dny máme všichni, jde jen o to, jak si s nimi poradíme. Jak bojovat se ztrátou motivace?

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Tereza Spilková | 14. 05. 2025

Motivace je mýtus

Hned na začátek je dobré si říct, že motivace je především jeden velký mýtus. Nikdo, kdo konzistentně cvičí a dosahuje svých cílů, nespoléhá pouze a jen na nestálou motivaci. Je to totiž tak pomíjivá záležitost, že kdyby to záviselo jen na ní, nikdo by nikdy nic nezvládl a nedotáhl do konce. Impulsy k činnosti mohou být externí, interní, ale stejně nikdy nebudou tím, co vás zachrání, když se vám nebude chtít nic dělat. Protože pokud chcete nějakou činnost vykonávat pravidelně, spoléhat na motivaci je velmi špatný nápad. Ta totiž přichází a odchází tak nečekaně, že byste nakonec do posilovny zašla tak dvakrát do měsíce. A možná ani to ne. 

Mohlo by se vám líbit

6 tipů, jak si udržet motivaci ke cvičení: Důležité jsou reálné cíle i ohlédnutí za vašimi začátky

Motivace je hybnou silou, díky které máme odhodlání splnit si své sny. Ať je to koupě nového auta, výlet do zahraničí nebo třeba vysněná postava. Ta se ale bohužel bez konstantního cvičení a držení vyvážené stravy neobejde. Nabízíme několik tipů, jak si právě k cvičení motivaci dlouhodobě udržet.
marianne.cz

Představte si to na jiných činnostech, které musíte vykonávat každý den. Pracovat musíte, i když je motivace v nedohlednu. Jiné to není ani s cvičením a dalšími fyzickými aktivitami. Pro překonání pocitu, že se vám nechce, je nejlepší si cestu k dané činnosti maximálně usnadnit. Eliminujte jakoukoliv rozhodující paralýzu a cvičení si napevno zapište do kalendáře či diáře. A těmto plánům přiřaďte stejnou důležitost, jako třeba pracovním schůzkám a plánům s kamarádkami.

Stanovte si jasné cíle

Mnohem cennější je stanovit si jasné cíle a narýsovat si cestu, která vás k nim dovede. Při stanovování finální destinace na sebe ale nebuďte příliš přísná. Pokud před vámi bude zdánlivě nedosažitelná meta, bude pro vás mnohem těžší se odhodlat k malým krokům, které budou prostě působit jako nepodstatná kapka v moři. Řekněte si proto třeba, že chcete mít více svalů, než máte nyní, ale nepředstavujte si žádné obrovské a nerealistické změny. Pak bude každý posun úspěchem. Nebudete se totiž srovnávat s nereálným ideálem, ale pouze sama se sebou dříve a nyní. A věřte, že to je jediné rozumné srovnání, kterému se můžete vystavit. Pokud dáte slib sama sobě a potom ho budete dodržovat, dostaví se dobrý pocit, který je nesmírně důležitý. To, že nebudete samu sebe neustále obelhávat, je skvělá cesta k opravdu pevnému a trvalému sebevědomí. A to je mnohem cennější než jen pouhá motivace.

Mohlo by se vám líbit

Nejdůležitější část tréninku, na kterou zapomínáme: Jak se protáhnout před i po cvičení

Strečink je nedílnou součástí každého správného tréninku – nebo by alespoň měl být. Většina z nás ví, že bychom ho měli zařadit, ale upřímně – kolik z nás se opravdu důkladně protahuje? Pojďme si společně vysvětlit, proč byste se měla protahovat pravidelně, i když se vám do toho vůbec nechce.
marianne.cz

Nenechejte špatný den zkazit celý měsíc

Důležité je také nepropadat pesimismu hned, jakmile jeden trénink vynecháte, zrušíte nebo ho trochu odfláknete. Jeden špatný týden vás rozhodně nevrátí na začátek cesty. Připomínejte si, že ať už se stane cokoliv, rozhodně nebudete začínat zase na nule. Vaše tělo si cvičení bude pamatovat a na předchozí režim zase snadno najede. Navíc naše těla nejsou stroje a nemohou fungovat jako hodinky. Je přirozené, že jednou za čas nebudete mít sílu, chuť a třeba ani čas na cvičení. Důležitý je i odpočinek a občasné pauzy. I ty mohou paradoxně přispět na cestě k vašemu vysněnému tělu.

Nezapomínejte proto na to, že psychické nastavení je půl úspěchu a kromě pravidelného tréninku je potřeba dát tělu také prostor na to, aby se zase zregenerovalo. A nevzdávejte to ani v dny, kdy sedíte celý den u televize a jíte čokoládu. Pokud se vám chce, dejte si odpočinkový den. I to je v pořádku. Večerní trénink nebo procházka ale dokáží i ze zdánlivě neproduktivního dne udělat dobrý a úspěšný. Takže i když jste se z gauče zvedla až ve dvě hodiny odpoledne, rozhodně to neznamená, že zbytek dne už nemá smysl nic nového začínat. Běžte využít každou hodinu, kterou máte k dispozici. Nic není ztraceno.

Mohlo by se vám líbit

Spánková turistika: Objevte místa, kam vyrazit za kvalitním a ničím nerušeným spánkem

Spánková turistika se stává novým trendem v cestovním ruchu, který kombinuje potřebu relaxace a touhu po objevování nových míst. Pokud vás trápí nespavost nebo jste prostě jen unavená z hektického tempa každodenního života, může být spánková turistika přesně to, co potřebujete. Pojďme se podívat, kde najdete ty nejlepší destinace pro ničím nerušený odpočinek.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + TÓNUJÍCÍ KRÉM ATTITUDE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + TÓNUJÍCÍ KRÉM ATTITUDE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit