Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Životní styl

Znáte pravidla slušného telefonování?

Info ikona
Mobilní telefon

Opravdu je vhodné, abychom volali v tramvaji? A můžeme během pracovní schůzky nahlédnout do nového e-mailu? Je nejvyšší čas, abychom si osvojili novodobá pravidla slušného telefonování.

Promotion
Promotion
Alžběta Rybářová | 16. 05. 2021

Pomoci ženě z kabátu, slušně pozdravit či pustit staršího k sezení. To jsou základní pravidla slušného chování, která nám od malička vštěpovali rodiče. U některých lidí se sice míjely účinkem, ale i drobná snaha se musí ocenit. Na jednu věc ale rodiče po právu zapomněli. V době pevných linek je pravděpodobně nenapadlo, že jednou bude existovat mobilní telefon, který se stane nedílnou součástí našich životů. 

Volání na veřejnosti

Dlouhá cesta vlakem nebo tramvají přímo vybízí k tomu, abychom zavolali kamarádce a probrali s ní události posledních dnů. Jenže zatímco my si vesele štěbetáme, naše okolí trpí. Nikoho totiž nezajímá, že jste si včera koupili nové tričko ve slevě, ani to, že vás partner naštval. Proto bychom se měli držet základního pravidla, které říká, abychom na veřejném místě hovor přijali, ale rychle ho vyřešili.

Výjimka se vztahuje na místa, jako je knihovna, divadlo, kostel nebo třeba restaurace. V těchto prostorách je naprosto nevhodné hovor přijmout. Zároveň je důležité myslet na svůj slovník. Pokud voláte na veřejném místě, měli byste se vyvarovat expresivních i pejorativních slov. V ideálním případě byste měli mluvit tiše, abyste své okolí příliš nerušili. 

Info ikona
Mobil

Mobil na schůzce

Sedánek nad kávou, nebo pracovní schůzka. To jsou na první pohled odlišné události, které však spojuje jediné - jde o chvíle, během kterých bychom mobilní telefon neměli používat. Důvod? Je to neuctivé k člověku, který si pro vás vymezil svůj čas. Zkuste alespoň na chvíli telefon ztlumit, případně ho zcela vypnout. Zároveň se nehodí, když se během schůzky "na rychlo" podíváte na e-maily nebo odpovíte na sms zprávu. 

Příliš soukromé informace

Nezapomeňte, že to, co jednou vyšlete do světa, už je navždy zapsáno v paměti kyberprostoru. Obzvláště to platí v situacích, kdy posíláte příliš osobní údaje nebo fotografie. Dobře si tedy rozmyslete, zda doopravdy danému člověku chcete sdělit např. svou adresu nebo rodné číslo. 

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion