Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Platba za kafe či kabelku v Bitcoinech?

Info ikona
bitcoin

Platby v kryptoměnách se v posledních letech staly pro běžného člověka mnohem dostupnější. Například Bitcoiny nyní můžete snadno platit za zboží a služby online. Tento článek vysvětluje základy Bitcoinu jako platební metody a jak můžete platit Bitcoiny.

Promotion | 24. 05. 2024

Nákup kryptoměn

Pořízení kryptoměny nemusí být složitý proces a je možné tak učinit, aniž byste kdy měli účet u instituce, burzy, společnosti nebo jiného subjektu. Pro ty, kteří nejsou obeznámeni s nastavením bitcoinových peněženek a odesíláním nebo přijímáním Bitcoinů, může být často spolehlivější a bezpečnější cesta přes tyto zprostředkující poskytovatele finančních služeb. A i když Bitcoin cena v čase stoupá či klesá, princip platby je v podstatě stejný, jako kdybyste platili běžnými korunami. 

Pokud tedy pro vás Bitcoin není jen uchovatel hodnoty a možná pojistka na stáří a naopak na tuto kryptoměnu hledíte stejně, jako například na koruny, dolary nebo Eura, můžete jimi platit v překvapivě více místech, než byste očekávali. 

Pokud jste se rozhodli koupit Bitcoiny, první věc, která vás možná zajímá, je, kde jej koupit. Bitcoin je měna, což znamená, že může být směněn za jinou měnu stejné hodnoty. Protože je Bitcoin digitální aktivum, nelze jej fyzicky směnit jako tradiční měny. Proto lze Bitcoiny nakupovat na online burzách.

Cena Bitcoinu (BTC) je dynamická a nestálá. Neustále se mění na základě aktuální situace na trhu. Bez ohledu na aktuální cenu Bitcoinů neexistuje žádné minimální nebo maximální množství Bitcoinů, které si můžete koupit. Můžete např. koupit 0,00015 Bitcoinu nebo 100 Bitcoinů; vše závisí na hodnotě vaší investice. Je ovšem pravda, že při druhé možnosti se už celkem finančně prohnete. 

Kryptoburza je obchodní platforma, kde se setkávají kupující a prodávající a v závislosti na nabídce a poptávce se určuje denní cena příslušných coinů. Abyste mohli burzu používat, musíte se zaregistrovat a autentizovat. Jednou z nejznámějších kryptoburz v Čechách je například Binance. Mnoho lidí nakupuje Bitcoiny proto, že věří, že jejich hodnota bude časem růst a díky včasnému nákupu tak vydělají menší či větší jmění. V tom případě je nejčastější strategií nakoupit Bitcoin, "sednout" si na něj a dát celé věci pár let. Tato investiční strategie však není vhodná pro ty z vás, pro které je Bitcoin jen platebním prostředkem. 

Pokud se rozhodnete použít Bitcoiny jako platební metodu, proces je jednoduchý. Vše, co musíte udělat, je převést Bitcoiny z peněženky na adresu peněženky příjemce. Vaše Bitcoiny pak lze také vyměnit za fiat měnu (např. USD) na bitcoinové burze, kde jste je zakoupili. 

Online platby pomocí Bitcoinů jsou stále populárnější pro platby za zboží a služby díky jejich rychlé, bezpečné a pohodlné povaze. Bitcoin je přijímán mnoha obchodníky a lze jej použít k platbě za produkty, služby a další. S Bitcoiny můžete platit rychle a bezpečně, aniž byste se museli starat o poplatky za tradiční platební metody. Kromě toho je Bitcoin méně náchylný k podvodům nebo zpětným zúčtováním ve srovnání s jinými platebními metodami.

Bitcoin máme. Kde ho utratit? 

Placení Bitcoiny je snadné a bezpečné, jakmile získáte potřebné nástroje pro placení kryptoměnami. Bitcoinové peněženky umožňují uživatelům snadno vytvářet jedinečné adresy pro odesílání a přijímání bitcoinových plateb a dokonce používat fotoaparát svého zařízení ke skenování QR kódů pro elektronické transakce. Některé peněženky mají také schopnost komunikace v blízkém poli, což umožňuje provádět platby Bitcoiny, aniž byste se museli zařízení fyzicky dotknout. S těmito nástroji lze nyní Bitcoiny používat jako spolehlivou a bezpečnou online platební metodu.

A kupodivu, i v české kotlině máme už celkem dost možností, kde můžete platit Bitcoinem. A to jene za kafe, ale můžete si za něj nakoupit třeba na Pilulce či v Alze, a nebo využít bitcoinové mapy, kde najdete podniky, pro které platba v Bitcoinech už rozhodně není velkou neznámou. Takže ať už si plánujete udělat výlet, nechat si vyrobit nové tetování, zaplatit za večeři v restauraci, nebo si zařídit rodinné focení - to vše už se dá dnes vyřešit platbou Bitcoiny. 

A jak na to prakticky? 

Aplikace elektronických peněženek se staly nezbytnou součástí používání kryptoměn, protože poskytují nezbytné nástroje pro přístup k digitálním měnám. Peněženky lze nainstalovat buď na počítač, nebo na mobilní zařízení a slouží jako rozhraní mezi vámi a vašimi kryptoměnami - asi stejně, jako internetové bankovnictví je prostředníkem mezi vámi a vaším bankovním účtem. Vaše peněženka sice neukládá kryptoměny, ale uchovává vaše soukromé klíče, které jsou nezbytné pro přístup k vašim kryptoměnám. S peněženkou máte také veřejný klíč, který se používá jako e-mailová adresa k odesílání a přijímání plateb Bitcoiny online.

Výhody a nevýhody

Platba Bitcoiny nabízí několik výhod:

  • Nezávislost: Kryptoměny jsou dostupné po celém světě a platí všude. Platba funguje nezávisle na finančních institucích. Bitcoiny tedy můžete kdykoli poslat kamkoli na světě. Nepotřebujete bankovní účet ani kreditní kartu.
  • Transparentnost: Bitcoinové transakce se provádějí pomocí technologie blockchain. Každá transakce mezi dvěma peněženkami je zaznamenána v blockchainu – včetně času transakce, částky, zaplacených poplatků a příslušných adres peněženek. Tyto informace nelze smazat ani s nimi manipulovat. Jsou také kdykoli veřejně přístupné.
  • Bezpečnost: Blockchainové transakce jsou obecně považovány za velmi bezpečné. Transakce lze provádět pouze v případě, že odesílatel skutečně má požadované Bitcoiny. Kromě toho nelze instruované platby v Bitcoinech manipulovat nebo je ztratit.
  • Rychlost: Bitcoinová transakce obvykle trvá jen několik sekund. Nezáleží na tom, zda posíláte Bitcoiny v hodnotě jednoho eura nebo miliardy eur. Ale: Pokud je síť silně zatížena, protože k ní přistupuje mnoho uživatelů, může transakce trvat několik minut. Pak se rychlost transakce někdy stává nevýhodou.

Nevýhody však převažují nad nevýhodami, zejména u malých transakcí:

  • Špatná použitelnost: V současné době je stále obtížné platit Bitcoiny. Už jen výběr kryptoburzy a vhodné peněženky zabere spoustu času a nervů. Ruční zadávání částek Bitcoinů a těžkopádné adresy peněženek je náchylné k chybám. Proto se pro platby používají nástroje, jakým je například Lightning, který celý proces zjednoduší.