Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Pravidlo 80:20 zachraňuje vztahy. V čem tkví jeho kouzlo?

Info ikona
Šťastný pár v objetí

O pravidle 80:20 jste možná slyšeli v souvislosti s hubnutím, kde znamená, že 80 % z našeho energetického přijmu by měly být nutričně bohaté potraviny pro zdravý životní styl, zatímco do zbylých 20 % spadá zmrzlina, popcorn, víno a další podobné neřesti. Ve vztazích se aplikuje stejný princip pravidla, ale trochu jinak.

Tereza Čaladi | 11. 03. 2024

Vztahy jsou poměrně složitou disciplínou, a to zejména z toho důvodu, že nestojí na jednom člověku, ale na dvou lidech. Není totiž snadné najít někoho, s kým si máte co říct, ale není vám nepříjemné, když jste jenom ve své přítomnosti beze slov, s kým máte společné zájmy, společný pohled na svět, stejné hodnoty a chcete stejné věci (buď rodinu, kariéru, cestování, nebo vše dohromady). A k tomu mezi vámi samozřejmě musí být nějaká chemie a jiskra! Když někoho takového najdete, měli byste si toho vážit. Ne to hned vzdát, když prvotní zamilovanost trochu opadne, nebo když se objeví první problém. Právě v tuto chvíli nastupuje na scénu pravidlo 80:20.

Pravidlo 80:20

Nikdo a nic není dokonalé. Ani lidi, ani vztahy – i když se tak na Instagramu častokrát tváří. Proto zkrátka dříve, nebo později přijdou ve vztahu nějaké výzvy. Pravidlo 80:20 tkví v přemýšlení o vztahu konkrétním způsobem. Jde o to uvědomit si, že chcete vztah, který je v 80 % naprosto skvělý, ale z 20 % to není tak úplně ono. Něco vás na vašem partnerovi trochu štve, občas jste podráždění, můžete v něčem narazit...a je to v pořádku, pokud je to v míře 20 %.

S tím souhlasí známá vztahová koučka Sloan Sheridan Williams.Cokoli, co podporuje rovnováhu ve vztahu, je vždy pozitivním krokem vpřed. Klíčem ke zdravému vztahu je zvýšit své standardy a snížit svá očekávání. Snížení vašich očekávání o 20 % vztahu vytvoří dostatečný prostor pro to, aby vztah mohl pokračovat a růst,“ řekla magazínu Glamour.

Mohlo by se vám líbit

Jak se obléknout na rande tak, abyste svého muže oslnily i po letech manželství? Stylistka dává 3 tipy

Dlouhodobé vztahy fungují, jenom když se partneři stále snaží, a to zahrnuje i chození na rande. Nemusíte na ně chodit každý den, ani týden, ale jednou za čas byste měli. Pak přichází otázka, co na sebe, když vás váš manžel už viděl asi tak tisíckrát. Vždy ale existuje způsob, jak vymyslet něco nového a neočekávaného. My pro vás máme pár tipů.
marianne.cz

Problém současných vztahů

Dnešní doba je ale zrádná v tom, že lidé chtějí vždycky víc. Když mají dostatek peněz, chtějí víc; když mají dobrou pozici, chtějí lepší...a když mají dobrého partnera, často přemýšlí, jestli nenajdou ještě lepšího. Právě 20 %, kdy jejich partner či vztah celkově není až tak ideální, je vede k přemýšlení nad tím, jestli nebude někde jinde tráva zelenější. Nutno poznamenat, že způsob seznamování dnešní doby tomu napomáhá. Když se dva lidé poznají přes seznamovací aplikace, mohou mít tendence se na ně vracet s tím, že si tam vyberou někoho jiného, možná lepšího. Podle loňské  studie jsou dvě třetiny uživatelů Tinderu zadaní. Často se to děje v začátcích, v dlouhodobých vztazích to pak obvykle vede k tomu, že tito partneři mají milence či milenky.

Pravdou ale je, že je to spíše o vašem rozhodnutí, jestli chcete na vztahu pracovat, nebo z něj jednoduše utečete, protože to vypadá moc složitě. Podle psychoterapeutky zaměřené na moderní vztahy Markéty Šetinové je v pořádku se i hádat, pokud ty hádky někam vedou a když nás ve vztahu posouvají. Vyžaduje to jisté úsilí, můžete si ale vyříkat určité věci, a potom máte zase o něco lepší vztah, což stojí za to.

Balanc je důležitý

Je ale nutné mít na paměti výše zmíněná procenta. Pokud se váš vztah skládá z toho, že jste oba neustále nešťastní a jenom se hádáte, ale vaše hádky nikdy nikam nevedou, pak je skutečně na místě zamyslet se nad tím, zda setrvávání v daném vztahu stojí za to.

Mohlo by se vám líbit

Mikropodvádění: Fenomén, který dokáže zničit i dlouhodobé vztahy

Dříve podvádění znamenalo, že jeden z partnerů měl aféru. V dnešní době, která je protkaná sociálními sítěmi, existuje ale i šedá zóna podvádění, která se označuje za mikropodvádění. Zjistěte, zda se týká i vás a jak jej případně řešit.
marianne.cz
Zdroj článku