Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Snažit se, nebo to už vzdát: 3 důvody, kdy má smysl zachránit rozpadající se vztah

Info ikona
poskládané srdce

Říká se, že vztahy jsou práce. I na tom nejkrásnějším vztahu se zkrátka musí trochu pracovat, aby fungoval. Je ale nutné dokázat rozpoznat, kdy má tato snaha ještě cenu a kdy je lepší jej opustit, abyste neskončili v zajetí toxického vztahu.

Tereza Čaladi | 13. 01. 2024

Někdy může odchod ze vztahu působit jako volba toho jednoduššího řešení. Útěk, když se objeví problém. Zůstat by totiž znamenalo tvrdou práci. Druhým extrémem ale je setrvávání v nefunkčním vztahu, zatímco na vás může čekat něco daleko lepšího – ať už nový zdravý vztah, nebo single život. Proto jsme pro vás našli názory odborníků na to, kdy ve vztahu zůstat, a kdy ne.

Jak poznáte, že váš vztah stojí za záchranu?

Podle psychologů z VeryWellmind je vztah něco, co můžete chtít a je fajn ho mít, ale zároveň je to něco, co vyžaduje (obvykle) dva lidi, kteří jsou ochotni do onoho vztahu investovat. To je naprostý základ. Pokud si nejste jisti, jak poznat, že tato snaha ve vašem vztahu stále je, možná vám pomohou následující vodítka:

1. Stále vám na vás záleží

Bez ohledu na to, jak moc vás tento člověk momentálně rozčiluje, stále vám záleží na jeho blahu. A jemu na vašem. Pokud je to váš případ, je ve vztahu pořád naděje. Víte, že vztah nestojí za záchranu, když vám je vlastně jedno, co si ten druhý dělá a jak mu je.

Mohlo by se vám líbit

2. Můžete spolu být zranitelní

Je těžké otevřít se lidem a sdílet s někým svou úplnou pravdu, odhalit se jim. Sdílení svých obav, nedostatků a tajemství není něco, co by se mělo brát na lehkou váhu. Otevření tímto způsobem může být děsivější než parašutismus. Pokud máte někoho, komu důvěřujete natolik, aby vás znal zevnitř, a on/a vás miluje...držte si ho blízko, je to vzácné.

3. Nevzdáváte to

V případě, že stále oba bojujete, snažíte se spolu mluvit o tom, co vás trápí, občas se hádáte, ale nenecháváte to být. V tu chvíli víte, že máte něco k nezaplaceníMít partnera, který se nevzdává a je odhodlán dál se snažit ze všech sil, je úžasné. Je však také důležité uznat a být upřímný ohledně toho, zda odlišnosti mezi vámi nejsou příliš velké na to, aby je bylo možné překonat. To se může týkat například velkých rozdílů v hodnotách a životních vizích.

A také...pokud dochází k aktivnímu a neustálému ubližování, je vztah příliš škodlivý na to, aby pokračoval. Například v případě emocionálního nebo fyzického týrání, pokud je násilník ochoten se dále snažit, ale týraný partner je neustále zraňován, někdy snaha nestačí. Pokud je to tak, může být opravdu nejlepším řešením vztah ukončit.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku