Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Život Grace Kelly v královských okovech

Info ikona
Grace Kelly

Není všechno zlato, co se třpytí! Přesně taková slova člověka napadnou, když se poohlédne za vztahem hollywoodské divy Grace Kelly s monackým princem Rainierem III.

Říká se, že nejlepší scénáře píše sám život. V případě vztahu Grace Kelly s monackým princem Rainierem III. to ale vypadá, že život „opisoval“ od hollywoodského scénáře. Vždyť příběh, kdy se (ne)obyčejná dívka zakouká do prince, a následně vymění červený koberec za trůn z červeného sametu, je téměř pohádkový. Jenže nesmíme zapomínat, že oko „kamery“, filmové i mediální, nedokáže zachytit všechno.

Mohlo by se vám líbit

Randění s povolením

V běžném životě to chodí asi následovně: zakoukáte se do muže, několikrát si společně vyrazíte, a pokud pocítíte motýlky v podbřišku, pravděpodobně ho pozvete na rodinnou večeři. Bohužel, Grace Kelly si obdobný luxus randění nemohla dovolit. Nad hollywoodskou divou totiž drželo ochrannou ruku filmové studio Metro Goldwyn Mayer (MGM), které určovalo, jak se má herečka prezentovat na veřejnosti. A tak Grace Kelly sice souhlasila, že se s princem Rainierem setká na filmovém festivalu v Cannes, avšak nezapomněla dodat, že schůzku musí schválit i MGM.

Filmové studio sice schůzku posvětilo, avšak první setkání herečky s princem neproběhlo podle plánu. Hned po ranní koupeli Grace Kelly zjistila, že v celém městě nefunguje elektrický proud, a tak mohla rovnou zapomenout na dokonale vyfoukanou hřívu. Navíc při cestě za princem měla herečka drobnou autonehodu s vozem, ve kterém ji stíhali paparazzi. I když se den nevyvíjel podle očekávání, nakonec se Grace do královského paláce přece jenom dopravila. A zanedlouho "dorazilo" i láskyplné zajiskření

Předsvatební lapálie

O svatbě Grace Kelly s princem Rainierem III. se hovoří jako o svatbě století. Málokdo ale ví, co tomuto honosnému sňatku předcházelo. Vzhledem k tomu, že princ pocházel z velmi tradiční královské rodiny, požádal otce své nastávající ženy, aby zaplatil věno. John Kelly byl zaskočen a dokonce prohlásil: „Moje dcera nemusí platit žádnému muži, aby si ji vzal.“ Nakonec ale Grace Kelly do manželství „přinesla“ zhruba dva miliony dolarů. Můžeme jenom hádat, zda princ Rainier doopravdy ctil tradici, nebo jenom potřeboval naplnit monackou pokladnici, která v té době zela prázdnotou. Pravdu už se nikdy nedozvíme.

Zato poměrně jistě víme, že ani předsvatební přípravy nebyly pro Grace Kelly procházka růžovou zahradou. Herečka musela v první řadě podstoupit test plodnosti, aby bylo zaručeno, že Monako dostane dědice trůnu. Až ve chvíli, kdy byl prokázáno, že Grace Kelly je plodná, se princ Rainier III. vytasil se zásnubním prstenem.

Info ikona
Grace Kelly

Svatební idylka

Čert vem testy plodnosti nebo drby, které ohledně svatby Grace Kelly s princem Rainierem III. kolovaly. Den 19. dubna 1956 byl doopravdy jako vystřižený z reklamy na šťastný život. Grace Kelly zářila nejen při soukromém civilním obřadu, kdy oblékla stylové šaty od kostymérky Helen Rose z filmového studia MGM, ale také při velkolepém církevním sňatku v katedrále svatého Mikuláše v Monaku. Šaty s dlouhými rukávy a nadýchanou sukní, za kterými taktéž stála Helen Rose, si rázem získaly celý svět a poprávu se zapsaly k nejikoničtějším svatebním róbám.

"V den své svatby dala Grace Kelly slovu ikona nový význam. Celý její vzhled, od královského závoje po ženské krajkové detaily a konzervativní sukni, z ní vytvořil nesmrtelnou nevěstu,“ řekl na adresu šatů slavný návrhář Oscar de la Renta. A mimochodem, za zmínku stojí také svatební dary. Obzvláště monačtí obyvatelé se plácli přes kapsu, neboť královskému párečku darovali zbrusu nový kabriolet Rolls-Royce.

Mohlo by se vám líbit

Rychlé vystřízlivění

Dokonalá svatba ještě nedělá dokonalý život. Pod tuto větu by se Grace Kelly pravděpodobně podepsala, neboť už pár měsíců po svatbě měl princ Rainier III. milenecký poměr. „V tu chvíli byla Grace velmi ponížena a extrémně nešťastná,“ píše Wendy Leigh, autorka životopisné knihy True Grace: The Life and Times of an American Princess. Pravdou zůstává, že postupem času se ani Grace Kelly nevyhýbala záletům. Ve zmiňované knize stojí dvě jména údajných milenců monacké princezny - Marlon Brando a Frank Sinatra. Ostatně vztah s Frankem Sinatrou potvrzuje i fakt, že společně vlastnili krásnou vilu v Cap Ferrat.

Grace Kelly se také netajila tím, že se v královské rodině cítí izolovaně. Své pocity sdílela s princeznou Dianou, které řekla: „Neboj se, drahoušku, bude to jen horší.“ Za její odstřihnutí od světa může také skutečnost, že si princ Rainier nepřál, aby nadále hrála ve filmech. Jeho přání dokonce zašlo tak daleko, že princ zakázal v Monaku všechny filmy, ve kterých Grace Kelly hrála. Navzdory tomu se Grace snažila alespoň o propagaci umění. Ani tyto ušlechtilé snahy princ otevřeně nepodporoval, o čemž svědčí i to, že se dlouhá léta nezúčastnil čtení poezie, které Grace Kelly v Monaku každoročně pořádala.

Mohlo by se vám líbit