Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Příběh prstenu s modrým safírem, který stvrzuje lásku Kate a Williama: Jeho cena je nevyčíslitelná

Tento měsíc oslaví Kate Middleton a princ William 13. výročí svatby, brali se 29. dubna 2011. Když okouzlující Kate tehdy kráčela k oltáři, měla na prsteníčku opravdový skvost, který od zasnoubení s mužem svého života nosí téměř neustále. Řeč je o úchvatném prstenu s modrým cejlonským safírem, který je o to cennější, že původně patřil Williamově mamince, princezně Dianě. Seznamte se s jeho příběhem.

Liv Boková | 1. 04. 2024

Úchvatný šperk je symbolem nadčasové elegance

Zásnubní prsten Kate Middleton je z 18karátového bílého zlata s dominantním modrým 12tikarátovým oválným cejlonským safírem, jenž obklopuje 14 diamantů. Je inspirovaný broží, kterou nechal princ Albert v roce 1840 vytvořit v luxusním klenotnictví Garrard pro svou budoucí manželku královnu Viktorii.

Skrytá symbolika prstenu

Prsten je skvostným šperkem na pohled s vysokou cenou a velkou hodnotou, zajímavý je také z duchovního hlediska. Nejkrásnější a nejcennější modré safíry mají původ na Cejlonu, v Barmě nebo Kašmíru, kde se získávají už od 14. století. Z dob ještě dřívějších pochází pověra, že safíry chrání svého nositele před účinky jedu, včetně hadího po uštknutí. Z duchovního hlediska modrý safír ochraňuje lásku, podporuje věrnost a vnitřní sílu, je to kámen moudrosti, pravdy a zdravého rozumu.  

William nosil prsten za miliony v batohu

Šperk ohromné hodnoty absolvoval s Kate a Williamem velké cestovatelské dobrodružství. Jak totiž princ William prozradil v rozhovoru, který mladý pár poskytl po zásnubách, při cestování v Keni, kde byl se svou láskou Kate na dovolené, ho několik týdnů nosil v batohu. "Před tím jsem ho asi tři týdny nosil s sebou v batohu. Chtěl jsem ho mít pořád u sebe, ať jsem šel kamkoliv, protože jsem věděl, že kdybych o něj přišel, byla by to ohromná ztráta,“ svěřil se princ William. Jedná se totiž o nejdražší ze všech královských zásnubních prstenů vůbec. Jeho hodnota se díky velikosti safíru a ryzosti odhaduje na 390 tisíc liber, v přepočtu přes 11 a půl milionu korun. Vzhledem ke kulturnímu významu, je jeho cena nevyčíslitelná. William tehdy dodal také jednu zásadní informaci: "Je to zásnubní prsten mé matky."

Mohlo by se vám líbit

Princezna Kate vzkazuje: „Neztrácejte víru a naději. Nejste sami.“ Čeští odborníci vysvětlují situaci a radí, jak ji lépe zvládnout

Páteční večerní oficiální prohlášení princezny Kate ukončilo několikatýdenní spekulace o jejím zdravotním stavu. Je upřímné, smutné a zároveň plné naděje pro ni a její rodinu i pro všechny, kteří jsou teď nebo by se v budoucnu mohli ocitnout v podobné situaci. Pokud se to týká vás nebo někoho vám blízkého, díky vysvětlením předních odborníků můžete lépe pochopit, jak se člověk s touto diagnózou cítí, co cítí on i jeho rodina. Najdete cenné rady a doporučení, jak to říct dětem, jak se s tím srovnat, snadněji zvládnout léčbu, nemocného podpořit i čemu se naopak vyhnout.
marianne.cz

Je inspirovaný broží královny Viktorie

Zásnubní prsten Kate Middleton je inspirovaný broží se safírem a diamanty, kterou nosila královna Viktorie. Princ Albert ji pro milovanou Viktorii, tehdy nastávající královnu, nechal v roce 1840 vyrobit u dvorního královského klenotnictví Garrard. „Brož si doslova zamilovala. Líbila se jí natolik, že se rozhodla ve svatební den šperk použít na přední straně šatů jako ´něco modrého´,“ připomněla kreativní ředitelka klenotnictví Sara Prentice. Královna Viktorie pak ve své závěti zajistila, že dar od jejího zesnulého manžela zůstane jednou provždy v rukou vládnoucího panovníka tím, že z něj udělala korunní dědictví. Stejně se pak do brože zamilovala i královna Alžběta II., která ji často nosila po celou dobu svého sedmdesátiletého panování.

Kde se zásnubní prsten pro Kate vzal

Jakmile přišel čas, aby princ Charles, nynější král Karel III. vybral prsten pro svou snoubenku princeznu Dianu, neřídil se pouze vzhledem šperků. „Když přišel do Garrardu koupit prsten pro lady Dianu, přál si, aby to byl safírový prsten, ten, který později dal princ William vévodkyni z Cambridge při jejich zasnoubení,“ zavzpomínala kreativní ředitelka klenotnictví. Proč právě takový prsten? Charles prý tehdy zmínil, že vyrůstal obklopený babičkou a matkou, které nosily onu úchvatnou safírovou brož, a přál by si, aby obě díky prstenu stále byly s ním a jeho rodinou. Když tak v nabídce klenotnictví uviděl prsten inspirovaný broží jeho babičky, byla to pro něj jasná volba.

Před Kate zdobil prsteníček princezny Diany

Navzdory veškeré kráse a osobnímu spojení s královskou rodinou nebyl zásnubní prsten princezny Diany považován za ideální volbu pro budoucí královnu. Jak je vidět i v seriálu Koruna, v klenotnictví Garrand Charlesovi připravili jakýsi předvýběr prstenů, z nichž pak zvolil ten konkrétní pro svou snoubenku Dianu. Vzhledem k tomu, že je nenechal vyrobit na zakázku jako jedinečné kusy, ale šlo o šperky už hotové, bez ohledu na to, že byly vytvořené v dílně dvorního klenotnictví královské rodiny, Charles a Diana tím zásadně porušili tradici. Zásnubní prsten pro budoucí královny by totiž měl být vyrobený na zakázku. I tak se do něj Charles a Diana okamžitě zamilovali. Dokazuje to i skutečnost, že Diana prsten nosila i po rozvodu s princem Charlesem.

Mohlo by se vám líbit

33 nejstylovějších momentů Kate Middleton, vévodkyně z Cambridge

Uplynula už dlouhá doba od toho, kdy byl internet plný fotek čerstvě vdané vévodkyně z Cambridge v jejích svatebních šatech od Alexandra McQueena. Za posledních téměř šest let nás však Kate stále přesvědčuje, že i její ostatní šaty stojí za obdiv. Zde vám přinášíme několik jejích nejlepších outfitů od chvíle, kdy se stala členkou britské královské rodiny.
marianne.cz

Diana odkázala modrý safír synům

Princezna Diana ve své závěti zajistila, aby její osobní klenoty připadly synům a následně budoucím manželkám synů. „Chtěla bych, aby byly veškeré mé šperky součástí dědictví mých synů, aby je pak časem mohly mít a nosit jejich manželky. Přesné rozdělení šperků nechávám na vašem uvážení,“ napsala Diana v závěti. Poměrně dlouhé roky se psalo, že zásnubní prsten s modrým safírem a diamanty odkázala mladšímu synovi, princi Harrymu, a ten pak v dospělosti šperk jako dojemné gesto bratrské lásky a silného pouta daroval staršímu bratrovi, když chtěl William požádat Kate o ruku. Tuto fámu však princ Harry nedávno vyvrátil ve své autobiografické knize Náhradník. Podle něj je to „naprostý nesmysl“. Prsten totiž vždycky patřil Williamovi. Po smrti princezny Diany o něj William projevil zájem a Harry přání svého bratra vyhověl.

Kate prsten téměř nesundává

O hluboké lásce mezi princeznou Kate a princem Williamem, kteří jsou spolu už od studií, není pochyb. Je patrná z jejich pohledů, doteků, energie, jakou společně vyzařují. A tak i třináct let po svatbě platí za nádherný a světem milovaný pár. Podobně jako všemi milovaná Diana kdysi, stejně nebo snad i více milovaná Kate nosí klenot potvrzující její a manželovu lásku téměř pořád. Její královskou ručku zdobí ať už je princezna oblečená ve večerních šatech, jednoduchých koktejlkách či kostýmku. V minulosti prsten neodkládala ani při sportovních událostech, v poledních letech ho občas, ovšem zcela výjimečně nemívá. Bývá to na akcích, kde by hrozilo poškození prstenu, nebo že by jím mohla nechtěně někoho zranit, například při návštěvě dětí léčících se s onkologickými onemocněními.

V naší galerii si můžete prohlédnout prsten v detailu i to, jak slušel princeznám Dianě a Kate při různých příležitostech.
Zdroj článku

Související články

Móda
Nejstylovější maminky, které ovládly těhotenskou módu: Od princezny Kate, Ewa Farne až po Hailey Bieber

Nejstylovější maminky, které ovládly těhotenskou módu: Od princezny Kate, Ewa Farne až po Hailey Bieber

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Móda
Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024

Tanečnice Veronika Lálová radí: Jak nosit výrazné barvy a vzory během léta 2024