Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

14 superpotravin, které zrychlí váš metabolismus

Jsou zdravé, můžete je mít neustále v lednici nebo ve spíži, a navíc jsou i dobré. Víte, které to jsou?

Redakce Marianne | 14. 03. 2014


Konopná semínka

HempSeeds3

Jsou výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které zlepšují průtok krve do svalů, čímž se urychlí spalování. A ještě jeden bonus mají: snižují riziko zánětů!

Matcha

matcha-green-tea-cup

Matcha je zelený čaj, který je rozemletý na prášek. Má spoustu vitaminů, antioxidantů, minerálů a vlákniny. Kromě toho má zajímavou chuť i vůni a je doslova fantazií pro zdraví. Obsahuje mimo jiné kofein, který zrychluje srdeční frekvenci, a tím pádem i váš metabolismus. Třísloviny v něm mají protizánětlivé účinky, zklidňují střeva, žaludek a pomáhají i při nachlazení.

Mandlové máslo

almond_butter

Můžete si ho sice vyrobit sama doma, ale dá se koupit i v prodejnách zdravé výživy. Jde o tzv. glykemickou potravinu, která pomáhá udržet hladinu cukru v krvi stabilní. Což je hodně důležité v případě, že chcete zhubnout a potřebujete, aby se váš metabolismus nastartoval a začal pracovat rychleji.

Losos

salmon

Tahle růžová ryba obsahuje spoustu mastných kyselin, které pomáhají tělu spalovat tuky. Je sice tučnější, ale když to nebudete přehánět s konzumací, naopak svému organismu prospějete. Vhodný je také tuňák a treska.

Amaranth

amaranth

Trochu opomíjená ‚nepravá‘ obilovina (jde o rostlinu známou jako laskavec) je doslova nabitá minerálními látkami a vitaminy. Má sladkou až oříškovou chuť, takže chutná i dětem. Semínka z amaranthu obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky ve skvělém poměru, proto udržují fungování těla v rovnováze. Metabolismus tak může ‚běžet‘ naprosto hladce. Kromě toho má amaranth protirakovinové, antivirové a antioxidační účinky, prospívá srdci, játrům a snižuje cholesterol.

Mandarinky

Screen_shot_2014-03-13_at_15.48.41

Četné studie prokázaly, že už samotná vůně citrusů uklidňuje a snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. A když se cítíte fajn a v pohodě, nemáte takovou potřebu sáhnout po potravinách, které váš metabolismus rozhodí.

Pistácie

pistachios

Tyhle oříšky dají zabrat, než se dostanou do vašich úst. Musíte je rozloupnout a dát pryč skořápku, ale za tu námahu to stojí. Jsou totiž skvělým pomocníkem pro správné fungování metabolismu. Navíc snižují hladinu špatného LDL cholesterolu. Stačí hrstka denně, a tělo bude efektivněji pracovat.

Kapusta

Kale

Kapustové listy obsahují hodně bílkovin a vlákniny, které zamezují prudkému vzestupu hladiny cukru v krvi, což negativně ovlivňuje metabolismus. A její další plus? Obsahuje hodně minerálů, vitaminů a vody, což tělo potřebuje, takže skvěle funguje i v případě, že se potřebujete dostat z kocoviny.

Kokosová voda

coconut-water

Mnohé zahraniční celebrity ji popíjejí ve velkém a pokládají ji za elixír života. Něco na tom asi bude. Je to voda, která se tvoří uvnitř mladého kokosu, a někdy jí tam může být až jeden litr! Je nasládlá, ale neobsahuje žádné cukry, konzervanty a barviva, zato je v ní spousta hořčíku, sodíku, draslíku a vápníku. Jejím asi největším kouzlem je podpora metabolismu (až dvakrát rychlejší spalování!).

Papája

papaya

Obsahuje papain, enzym, který zlepšuje trávení, a tím urychluje metabolismus.

Tvaroh

curd-for-hair-and-skin

Je plný bílkovin, které pomáhají při trávení sacharidů a vlákniny, čímž se zrychluje metabolismus a nedojde k poklesu hladiny cukru v krvi. Podle odborníků by měly tvořit 25–30 % celkového denního energetického příjmu.

Feferonky

aa5ddb86-7181-417e-bc43-8392cd3ad511

Pikantní potraviny obsahují kapsaicin, což je látka, která zvyšuje vaši tělesnou teplotu. Když je vám teplo, tělo musí více pracovat, a zrychlí se tedy spalování.

Quinoa

quinoa

Chcete-li, merlík čilský, rostlina, která se využívá převážně jako obilovina. Vyniká vysokým obsahem bílkovin a vyrovnaným složením esenciálních aminokyselin. Je bezlepková a má také hodně vlákniny, takže na dlouho zasytí. Chutná skvěle jako příloha v podobě kaše nebo s ní můžete zahušťovat polévky.

Borůvky

blueberries2_copy

Oblíbené ovoce má vysoký obsah vody a pomáhá tělu, aby jeho systém ‚běžel‘ hladce jako dobře namazaný stroj. Tím se zajistí i hladký metabolismus.

Související články