Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

5 důvodů, kvůli kterým je dobré pít kávu

Milovnice kávy se mohou radovat – odborníci zjistili, že káva má spousty zdravotních benefitů a její konzumace je pro naše tělo přínosem. A jakých největších pět výhod u kávy najdeme?

Redakce Marianne | 3. 12. 2013


1.

Odborníci z univerzity v Harvardu zkoumali více než 193 000 osob a zjistili, že pravidelní ‚pijáci‘ kávy měli významně nižší riziko diabetu 2. typu než ti, kteří kávu nepili vůbec nebo minimálně. Pokud tedy milujete vůni čerstvě umleté kávy a neumíte si bez ní svůj den představit, pak si zřejmě budete kávu dopřávat mnohem radostněji.

2.

Káva obsahuje rozpustnou vlákninu, která mimo jiné snižuje hladinu cholesterolu. Jde o podobný typ vlákniny, jaký obsahují ovesné vločky nebo jablka a který pomáhá tělu absorbovat důležité živiny.

3.

I přes pověst kávy, že zvyšuje krevní tlak a zrychluje srdeční frekvenci, epidemiologické studie neprokázaly, že by káva mohla přivodit srdeční infarkt, ba právě naopak. Káva může plnit ochrannou funkci. Studie uveřejněná v časopise American Journal of Clinical Nutrition ukázala, že zdravým lidem nad 65 let, kteří pili čtyři a více kofeinových nápojů denně (především kávy), hrozilo o 53 % nižší riziko srdečního onemocnění než těm, kteří kávu nepili. Dr. Frank Chu, M.D., Ph.D., sice potvrzuje, že káva dočasně zvyšuje krevní tlak, ale v dlouhodobém horizontu je káva spíše prospěšná.

4.

Káva obsahuje antioxidanty, jako například kyselinu chlorogenovou (podobnou, jako jsou polyfenoly v hroznovém víně), jež působí protizánětlivě. A káva dokonce obsahuje těchto antioxidantů více než borůvky!

5.

Odborníci z Mayo Clinic v USA zjistili, že konzumace kávy je spojena se sníženým rizikem vzniku Alzheimerovy choroby nebo se zpožděným nástupem onemocnění. Podle jejich průzkumu je dostačující konzumace tří šálků denně – ne víc, ne méně. Výsledky studie naznačily, že mírný denní příjem kofeinu v dospělosti by vás měl výrazně ochránit před demencí v pozdějším věku.

Sečteno a podtrženo:

Dva až tři šálky kávy denně mají velké zdravotní výhody. Na druhou stranu je dobré vědět, že pokud to s konzumací budete přehánět, žádné zdravotní benefity vám to nepřinese. „Překročíte-li denní kofeinový limit, tedy tři šálky, může to vést k podrážděnosti, bolestem hlavy a nespavosti. Novopečené maminky, které kojí, by si pak měly uvědomit, že kofein se dostává do mateřského mléka a může vyvolat nespavost i u dítěte,“ říká dr. Frank Chu.

Soutěžte dnes s námi v naší vánoční soutěži http://vanoce.marianne.cz/ o kávovar Nescafé Dolce Gusto.

Související články