Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Cesta ke zdravým zubům nemusí být složitá

Chcete mít zdravé zuby bez kazů? Potom byste měli věnovat velkou pozornost prevenci. Sklovina nemá funkci regenerace jako jiné tkáně v lidském těle, proto je vždy lepší dentálním problémům předcházet než je řešit. Co víc ještě můžeme pro zdraví svých zubů udělat?

Redakce Marianne | 15. 12. 2015

Kvalitní pasta a kartáček je rozhodně dobrý začátek, ale pro dlouhotrvající pevnost skloviny bez kazů je potřeba udělat o trošku více. Pokud absolvujete pravidelné prohlídky u zubního lékaře a dentálního hygienisty, jste určitě na správné cestě. Ovšem velmi důležitá je i kvalitní pravidelná domácí péče. Odborníci doporučují jednou týdně po pečlivém vyčištění pastou a mezizubními kartáčky sklovinu posílit ještě léčivým gelem s vysokým obsahem aminfluoridů, který koupíte v každé lékárně. Tento léčivý gel slouží nejen jako účinná prevence, ale dokáže dokonce i léčit počínající zubní kaz. Ať už vás tedy trápí kazivost zubů, citlivé zubní krčky, nebo ztenčená zubní sklovina, právě gel s vysokým obsahem aminfluoridů vám může pomoci. A pokud vás žádný z těchto problémů netrápí, pravidelná aplikace gelu zajistí, aby to tak zůstalo.

Gel s vysokým obsahem aminfluoridů vytváří tenkou ochrannou vrstvu. „Tato vrstva funguje jako zásobník fluoridu, a tím chrání zuby před působením kyselin a podporuje remineralizaci čili znovuobnovení původní struktury zubu. Aminfluoridy zamezují tvorbě bakteriálních kyselin, a tak snižují rozpouštění skloviny. Vrstva tvořená aminfluoridy je navíc odolná proti mechanické abrazi a není odstraněna sliněním. V dutině ústní jsou aminfluoridy rychle distribuovány i do hůře přístupných oblastí, jako jsou mezizubní prostory,“ vysvětluje účinek léčivého gelu zubní lékařka MUDr. Lenka Landová z privátní stomatologické praxe se zubní laboratoří Plusdent.

Jeden gel, dvojí zkušenost

Horký čaj a ledová zmrzlina dokáže některé z nás už jen při představě pořádně zabolet. S citlivostí zubů nebo bolestí, kterou způsobuje zubní kaz, se někdy setkal téměř každý z nás. „Vždy jsem se potýkala s problematikou citlivých zubů a častými kazy. Musela jsem se omezovat v jídle a dávat si pozor na příliš studené či teplé pokrmy a nápoje. Už jsem si myslela, že se s tímto problémem budu muset naučit žít. Vše se změnilo od té doby, kdy mi moje zubní lékařka doporučila užívat léčivý gel s vysokým obsahem aminfluoridů. Po dvou týdnech používání jsem zapomněla, co citlivé zuby jsou. Citlivost zmizela a já už se nemusím v jídle ani pití omezovat. Dokonce i zubní kazy mě již netrápí. O zuby se teď starám stejně jako dřív, jen jedenkrát týdně po vyčištění použiji ještě zmíněný gel,“ sděluje svou zkušenost Kateřina Lemšová, maminka, která naučila používat léčivý gel také své děti.

Kdy začít?

Obecně platí čím dříve, tím lépe. Vůbec nejlepší je začít s používáním gelu již v dětském věku, kdy je dítě schopno přebytek gelu po aplikaci vyplivnout, tedy zhruba od 6 let. Sklovina čerstvě prořezaného zubu je ještě nevyzrálá, není definitivně mineralizovaná. To je i důvod, proč se doporučuje přednostně užití gelu i u dětí ve věku výměny dentice, tedy mezi šestým a patnáctým rokem života,“ upřesňuje MUDr. Pavel Lukl z kliniky Ichtys Dent.

Související články