Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Nástěnná světla jsou tím pravým do exteriéru i interiéru

Info ikona
PR

Rekonstruujete stávající byt či dům, nebo jste právě dostavili nový a nastal čas vyřešit osvětlení místností i venkovních prostor? Ať už vybíráte světlo do exteriéru nebo interiéru, určitě se setkáte s nástěnnými svítidly, která šetří prostor a jsou skvělým designovým doplňkem.

Promotion | 14. 12. 2021

V interiéru bezvadně doplní centrální osvětlení, navíc umí místnost opticky zvětšit. Venku jsou zase nástěnná svítidla skvělou variantou, jak osvítit terasu i vstupní dveře, přitom zaberou jen minimum prostoru.

Jak vybrat to pravé nástěnné světlo?

Svítidla nevybíráme jen podle ceny ani vzhledu, je třeba se zamyslet i nad dalšími parametry, třeba i s ohledem na bezpečnost. Špatně vybrané svítidlo by pravděpodobně nesplnilo vaše požadavky a vy byste se sami na sebe zlobili, co jste si to zase pořídili. Jak postupovat při výběru nástěnných světel správně?

Krok první: Jaký typ světla chcete?

Podle toho, k čemu světlo chcete využít a taky způsobu instalace, můžete vybírat mezi několika typy osvětlení. Dáte přednost stropnímu světlu, nástěnnému světlu, bodovkám, závěsnému svítidlu nebo LED osvětlení?

Krok druhý: Kde budete světlo využívat?

I na tom při výběru světel záleží, jiné nároky totiž máte na interiér, jiné na exteriér. A ani pak to není jednoznačné. Třeba v obývacím pokoji budete chtít příjemnou uvolňující atmosféru a v pracovně se zase potřebujete soustředit.

Víte, že u venkovních svítidel můžete vsadit i na solární osvětlení, které se přes den nabije a večer osvítí prostor?

Krok třetí: U venkovních svítidel se zajímejte o stupeň IP

Vybíráte světlo do exteriéru nebo koupelny? Pak je velmi důležité prozkoumat jeho ochranu proti vniknutí vody a cizího tělesa. Označuje se písmeny IP a číslicemi.

První číslice udává ochranu proti průniku pevných částic, druhá pak ochranu proti průniku kapalin. Čím je číslo vyšší, tím je lepší i ochrana.

Víte, že do exteriéru byste měli volit IP44 až IP 68?

Info ikona
PR

Krok čtvrtý: A co žárovky?

LED svítidla mají zdroj světla většinou zabudovaný, takže vám odpadnou starosti se sháněním žárovky. Když ale zdroj světla součástí nebude, není od věci se o něj zajímat. Jakou patici žárovky budete potřebovat?

Krok pátý: Jaké vychytávky mohou přijít vhod?

Moderní nástěnná světla nemusí jen osvětlovat prostor.

  • Když budou disponovat senzorem pohybu, nebudete po tmě muset hledat vypínač, sama se rozsvítí, když zaznamenají pohyb. Sama se pak také zhasnou. Navíc ušetří docela dost elektřiny.

  • Od věci není ani soumrakový senzor, díky kterému se světla automaticky rozsvítí ve chvíli, kdy se setmí.

Víte, že takové světlo se senzorem pohybu nebo soumrakovým senzorem vám dodá i jakýsi pocit bezpečí? Jaký vandal by šel poničit místo, kde se svítí?