Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Ochrana před sluncem: zahradní stan nebo slunečník?

Léto už je dveřmi a s ním i řada grilovacích párty a venkovních posezení s přáteli či rodinou. Před prudkými slunečními paprsky se můžete chránit slunečníkem nebo zahradním altánem. Co z toho lépe využijete?

Redakce Marianne | 24. 08. 2012

1

Slunečníky mají chránění před sluncem v popisu práce. Malé o průměru 180 cm jsou vhodné na pláž – jednoduše je zapíchnete do písku a nemusíte se bát úpalu. A zároveň ušetříte za pronájem plážových lehátek a slunečníků, za které v destinacích dáte i několik euro.

Větší slunečníky vyrobené z kovu a kvalitního polyesteru potom poslouží na zahradě či na předzahrádce u restaurace. Přemýšlíte také o jeho koupi, abyste si na chatě mohli vychutnat ve stínu pěkné letní počasí? Pojďte se podívat, zda by náhodou nebylo lepší pořídit si malý zahradní stan.

Cena? Srovnatelná

Pokud ze srovnání vynecháme malé plážové slunečníky, pod které se schová jedna či dvě osoby, zjistíme, že se v průměru cena za tato zahradní vybavení příliš neliší.

Kousky střední třídy (slunečníky s rozměry okolo 3 metrů a altány 3×3 metry) pořídíte okolo jednoho tisíce korun. Za bytelnější a kvalitnější (například z bambusu, oceli) se potom cena může vyšplhat i do řádů nižších tisíců a za ty luxusní můžete snadno zaplatit i desetitisíce.

2

Když přijde déšť…

Většina slunečníků není vyrobena pro použití v dešti. Především ty levnější modely promokají. Oproti tomu zahradní altány jsou na lehký letní deštík vždy připravené. Vyrábějí se totiž z polyetylenu a polyesteru, a to v dostatečné gramáži. Obecně platí, že čím vyšší gramáž, tím lépe (v obchodech ji často najdete schovanou v tomto kódu: PE 110G značí polyetylen – 110 g/cm2).

Nezapomeňte také na to, že déšť často doprovází vítr. Pokud nemá slunečník těžký stojan, můžete se stát, že vám uletí. Stojan by měl být adekvátní průměru slunečníku, a jestliže jej nebudete často přenášet, je vhodnější investovat do bytelnějšího.

Oproti tomu nabízejí zahradní altány mnohem bezpečnější ukotvení. I zde se však může stát, že vám vichřice sebere přístřešek nad hlavou. Ale v takovém nečase by si posezení na zahradě vychutnával nejspíš jen málokdo.

Jak velký je stín?

Ačkoliv jsou v průměru zahradní altány nepatrně větší (klasický rozměr zahradního altánu je 3×3 metry, obyčejné slunečníky seženeme od průměru 1,8 až 3 metry), je vhodné porovnat i velikost a směr vrhaného stínu. Ta se totiž může měnit v závislosti na poloze slunce.

Zatímco se u altánu může stát, že stín „odcestuje“ zpod přístřešku o kousek vedle, chytré slunečníky s ohebným kloubem a otáčením můžete nastavit tak, aby vrhaly stín přesně tam, kam chcete.

3

Kde si slunečníky a altány vybrat?

Pozornost při koupi věnujte také samotnému prodejci. Nejlevnější vždy neznamená nejlepší, jinde zase zbytečně přeplácíte. Slunečníky i zahradní altány zakoupíte také online – na Vetroshop.cz. Objednávejte tam, kde se dočkáte kvalitní služeb. Na Vetroshop.cz je veškeré zboží skladem a expedují jej do 2 pracovních dní. Nakupujte u odborníků s 16letou praxí.

Související články