Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Plastová okna pod lupou

Zdá se, že plastová okna s úspěchem nahrazují ta dřevěná. V čem tkví jejich obliba? A jaké vlastnosti od plastových oken nakonec můžeme čekat a co jsou jen mýty?

Redakce Marianne | 24. 08. 2012

Ačkoliv dávají někteří majitelé domů kvůli přírodnímu vzhledu přednost tradičnímu dřevu, většina těch, kteří si v posledních letech pořídili nová okna, vybrala ta plastová. Někteří se pravděpodobně jen svezli na módní vlně, jiní však dokázali v nabídce plastových oken najít kvalitní dodavatele a využít výhod plastových oken naplno.

1

Jsou plastová okna levnější?


Obecně se traduje, že plastová okna jsou v porovnání s těmi dřevěnými levnější. To je pravda při porovnání pořizovací ceny. Zde opravdu platí, že za stejně kvalitní dřevěná okna zaplatíte více. Nicméně je třeba počítat s tím, že dřevěná okna mají v průměru delší životnost. Po přepočtu na jeden rok provozu mohou plastová okna nakonec vyjít dráže.

I u jednotlivých výrobců se však ceny za plastová okna mohou výrazně lišit. Okna jsou investicí na desítky let, a proto se nevyplatí na nich příliš šetřit. Prodejce si však pečlivě prověřte, ať nekupujte zbytečně předražená okna, jejichž cena neodpovídá kvalitě.

2

Jaká je životnost plastových oken?


Životnost plastových oken se pohybuje okolo 20–25 let. A i když nepotřebují žádnou extra údržbu, je vhodné je jednou za rok zkontroloval. Na co se konkrétně zaměřit? Především promažte speciálním olejem všechny kovové pohyblivé části a zkontrolujte, zda nepotřebuje vyměnit těsnění.

Jednou za čas také vezměte do rukou šroubovák a přesvědčte se, že nejsou povolené žádné úchyty. Při běžném úklidu nepoužívejte na mytí drátěnky ani kartáře – plastový povrch byste poškrábali. Nejvhodnější je proto mýt rámy vlhkým hadříkem.

3

Co všechno plastová okna izolují?


Při zateplování domu se ve většině případů vyměňují také okna. Kvalitní okna totiž dokáží snížit tepelné ztráty až o čtvrtinu. Přičemž platí, že okna s více komorami a s dvojitým či trojitým sklem samozřejmě izolují lépe.

Ačkoliv je izolace na jednu stranu žádoucí, není možné, abyste dům utěsnit úplně. V místnostech by se pak držela vlhkost, a tedy i plísně. Tomu zbraňuje u plastových oken tzv. mikroventilace, díky které mohou domy „dýchat“.

Kromě tepla však plastová okna izolují také hluk. Podle volby výplně můžete snížit venkovní hluk až o 30–40 dB. To může být například u dětského pláče až o polovinu a u startování letadla až o třetinu.

Související články