Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Zásady čínských učenců: Jak se dožít sta let a přežít zimu

Podle čínské medicíny je naše tělo vytvořeno tak, abychom se dožili sta let. Utopie? Možná. Kouzlo podle tohoto starodávného učení spočívá v tom, že musíme o tělo pečovat jako o celek, nesmíme vydávat zbytečně energii, ale naopak ji pravidelně doplňovat. Jak na to?

Redakce Marianne | 24. 01. 2013

Čínská medicína přikládá obrovský význam celostnímu přístupu. Infarkt se netýká jen srdce, ale celého organismu. Diagnózu stanovují tamní lékaři pro každého člověka zvlášť, nesnaží se ho nacpat do krabičky chřipka a léčit ji u všech stejně. Zakládají si také na správné životosprávě a podpoře dobrého trávení. Doporučují konzumovat jídlo a nápoje v souladu s ročními obdobími a také podle toho, zda potřebujete zahřát, nebo spíše ochladit.

Ideálně by se teplota potravin a nápojů měla blížit 38 °C. Studená, chlazená, nebo dokonce mražená jídla náš organismus prý neúměrně zatěžují. Znalec čínské medicíny by si nanuk v létě rozhodně nedal. Pro naše střeva je to prý až moc. Nejsou na to připravená. Po stovky let, kdy se náš organismus vyvíjel, nic takového trávit nemusela.

Co dělat v zimních měsících?

Podle čínské medicíny jsou v zimě nejvíce zatěžovány ledviny, z nichž čerpáme energii a sílu. Když jsou oslabeny ony, oslabuje to i ostatní orgány. Základním pravidlem tedy je podporovat ledviny. Jak?

Barevný jídelníček

K ledvinám patří černá barva. Dejte si tedy černou snídani, oběd i večeři, například černý chléb, černé houby, kaštany, černý kaviár, švestky, černou ředkev, vlašské ořechy nebo granátová jablka. K nim přidejte červené potraviny a nápoje. Tato barva je totiž spojená s energií jang, které je v zimě málo. Dopřejte si tedy zázvor, skořici, hřebíček, skopové a hovězí, lososa, langustu, krevety a další potraviny tohoto odstínu.

zazvor

Hodně dopoledne pijte

Doba od 7 do 11 hodin je podle tzv. čínských orgánových hodin dobou žaludku a sleziny, orgánů, které jsou podle tohoto prastarého učení zásadní pro doplňování a regulaci tekutin v těle. Zastánci čínské medicíny slibují, že pokud se budete této zásady držet, budete mít po celý den více energie, budete lépe trávit, zlepší se vám krevní oběh a posílíte si celý imunitní systému. Takže každé ráno hrnek dobrého čaje, a máte dlouhověkost v kapse.

caj


Související články