Připadají vám někdy příspěvky na Instagramu až podezřele podobné? Nejste v tom sami, na @insta_repeat najdete celé koláže téměř identických fotografií, které potvrzují, že Instagram je někdy jedno velké klišé.

Máte někdy pocit, že každý, koho sledujete na Instagramu, žije vlastně víceméně ten stejný život? Jedné anonymní filmařce a umělkyni to tak připadalo také, a tak založila profil @insta_repeat. V biu má napsáno "Déjà Vu Vibes 🌲 Wander. Roam. Replicate.," což znamená něco jako "Pocit déjà vu - putovat, toulat se, zkopírovat." Na @insta_repeat najdete koláže vytvořené z na první pohled stejných fotografií, ale od různých autorů. A uvidíte doslova jedno instagramové klišé za druhým.

Autorka @insta_repeat profilu vytváří koláže z fotografií, které se na Instagramu objevují nejčastěji a jsou zejména z outdoorového prostředí. Co třeba výhled ze stanu? Natažená ruka s hodinkami a příroda v pozadí? Dívka stojící uprostřed silnice vedoucí "do neznáma"? Vodopád, jeskyně, polární záře, sníh, jezero, koleje,... Vsadíme se, že nějakou takovou fotku jste už na Instagramu nejednou potkala. Koláže jsou většinou složené z dvanácti fotografií, některá prostředí se však na Instagramu vyskytují tak často, že na @insta_repeat najdete na jedno téma koláží hned několik. 

Fotografie horského prostředí jsou zakladatelce účtu známé, protože pochází z Aljašky. Vytvářením těchto koláží chce rozpoutat diskusi nad tématy, jako je originalita a význam a role umění a fotografie v době sociálních sítí. Sama autorka tohoto profilu se o dobrodružný a nomádský životní styl zajímá, proto jí vadí, že tím, jak jsou všechny příspěvky stejné, vlastně naprosto popírají nezávislost a volnost, kterou zobrazují.

View this post on Instagram

Hand hold 🤝with girl

A post shared by Insta Repeat (@insta_repeat) on

Příspěvky, z nichž koláže vytváří, hledá hlavně pod hashtagem #personaloneinthewild (osamělý člověk v divočině) a samozřejmě sleduje nespočet různých influencerů, kteří fotky v tomto duchu přidávají jako na běžícím páse. Reakce na koláže jsou rozporuplné. @insta_repeat má v současnosti asi 264 tisíc sledujících, ovšem ne všichni na příspěvky reagují pozitivně. Některých influencerů se koláže dokonce dotkly tak moc, že začali příspěvky nahlašovat a veřejně se proti nim vymezovat.

View this post on Instagram

#verticalphone in the wild... again and again

A post shared by Insta Repeat (@insta_repeat) on

"To je na téhle stránce vlastně úplně nejlepší. Když někdo začne něco kritizovat, někdo jiný se za mě hned postaví a začne se pod fotkou odehrávat něco jako kritická diskuse o originalitě," říká autorka koláží. A co vy, jsou vaše příspěvky na Instagramu originální?

Promotion