Jste ten typ člověka, který pije dva až pět šálků kávy denně? Nebo dokonce víc? Popravdě, i kdybyste si dávali jen jedno kafe za den, tahle informace vás bude zajímat.
Promotion

Studie prestižní John Hopkins University odhalila, že konzumace kofeinu bezprostředně potom, co se naučíte něco nového, udrží tyto poznatky ve vaší paměti mnohem déle. Vědci z katedry psychologie a neurovědy podrobili dobrovolníky testu, ve kterém jim ukázali různé obrázky. Testovaní měli určit, zda jednotlivý obrázek znázorňuje předmět z interiéru nebo exteriéru.   

kafe

Hned po testu byl některým dotazovaným podán kofeinem a jiným placebo. Po dvaceti čtyřech hodinách jim vědci předložili další sadu fotografií. Dotazovaní měli mezi hodně podobnými fotkami identifikovat tu, se kterou dělali první test. V sadě byl originální obrázek spolu s obrázky hodně podobnými a s těmi, které neměly s originálem nic společného. Vědci zjistili, že dotazovaní, kteří dostali kofeinem určili originální obrázek s mnohem větší přesností než ti, kteří dostali jen placebo. Tyto výsledky podpořili teorii, že kofein má blahodárné účinky na dlouhodobou paměť. Jinak řečeno, kofein je forma vnějšího, kognitivního zesilovače. Při jeho konzumaci se doslova mění váš mozek a jeho paměťová výkonnost. 

kafe

Nejenže studie zveřejněná v magazínu Nature Neuroscience potvrdila, co vědci již dávno tušili, ale také prozradila, kdy je ta nejlepší doba na pořádný šálek kávy. No uznejte, když už si ho dáváme, ať z toho máme co nejvíc. 

V dnešním světě velké konkurence může být takovýto kognitivní zesilovač přesně to, co vás posune před ostatní. Takže proč bychom nepili kávu v době, kdy se to nejvíc vyplatí. Po prošprtané noci na státnice, po přečtení zajímavého článku nebo po hodinách strávených učením se novým dovednostem.

ka