Kdy naposledy jste snídali nebo večeřeli jako rodina dohromady? Už si nepamatujete? Zkuste tenhle hezký zvyk znovu zavést. Kromě toho, že si možná skvěle popovídáte, pomůže to i vašim pubertálním dětem po psychické stránce. Kanadští vědci dokonce naznačují, že sociální kontakt a komunikace během společného rodinného jídla pomáhají teenagerům bránit se kyberšikaně!
Promotion


Studie, kterou prováděli kanadští odborníci, zcela jasně ukázala, že rodinné večeře jsou dobré pro duševní zdraví mladistvých a že mají prokazatelný vliv také na to, jak teenageři zvládají kyberšikanu, pokud jsou jí vystaveni. Duševní nepohoda a deprese byly mnohem častější u těch dospívajících, kteří méně často trávili čas v jídelně s ostatními členy rodiny.

Společné jídlo podporuje komunikaci

Když jsem žila ještě s rodiči, moje maminka se vždy snažila, abychom jedli společně. Když to nešlo u snídaně (ona pracovala od 6 hodin), tak aspoň při večeři. Tyhle rodinné návyky se snažím praktikovat i teď, když mám sama tři děti. Někdy je to manažersky docela náročné, ale když se chce, jde všechno. A musím říct, že společné večeře s puberťáky mají něco do sebe. Máme k sobě jaksi blíž, a hlavně mám dojem, že jsou děti více v pohodě. Mimo jiné si spoustu věcí řekneme a vyřešíme je hned zatepla.

Kyberšikanu zažívá každý den až 38 % dospívajících

Vědci naznačují, že sociální kontakt, podpora a komunikace během rodinné večeře také pomáhají chránit teenagery před následky kyberšikany. Údaje, které poskytla britská agentura NSPCC, ukazují poměrně vysoká čísla – až 38 % dospívajících lidí ve Velké Británii bylo nějakým způsobem postiženo kyberšikanou. Podobné číslo je i u českých dětí. Vedoucí autor studie Frank Elgar, profesor na katedře psychiatrie na McGill University v Kanadě, řekl: „Jeden z pěti dospívajících má nějaké zkušenosti s kyberšikanou. Mnoho z těch, kteří využívají internet a sociální média, zažilo nějakou formu on-line obtěžování a zneužívání. Proto je důležité identifikovat protektivní faktory mladých lidí, kteří jsou vystaveni kyberšikaně.“ K těmto protektivním faktorům patří právě výše uvedené rodinné večeře. Nicméně také tvrdí, že rodinné jídlo je jen jedním z mnoha způsobů, které bychom v prevenci měli využít.