Je to už víc než dvacet let, co otřásl Sex ve městě módním průmyslem. Co všechno nás naučily extravagantní Carrie, usedlá Charlotte, vyzývavá Samantha a střídmá Miranda?

Průchozí šatnu plnou k prasknutí bychom jí mohly závidět, stejně jako nespočet párů bot od Manola Blahnika a dalších luxusních značek. Její komplikovaný milostný život a nezodpovědné zacházení s penězi nám imponuje už o něco méně, přesto se tahle nenapravitelná shopa­holička stala módní ikonou a vzorem mnoha žen na přelomu tisíciletí. Kousky, které tehdy oblékla, jsou na našem wishlistu dodnes. Ano, řeč je o postavě Car­rie Bradshaw v seriálu Sex ve městě, kterou nezapomenutelně ztvárnila Sarah Jessica Parker.

A kdo koupí dárek mně?

Seriál o šesti sériích se stal fenoménem své doby. Jako vůbec první televizní show oslavoval výhradně ženy – jejich přátelství, touhu po samostatnosti a nezávislost na mužích nebo na tom, co bylo vnímáno jako „normální život“ (tedy vdát se ještě před třicítkou a pak kroužit kolem muže a dětí). „Utratila jsem spoustu peněz za svatební dary a dárky pro děti. Pokud se nevdáš a nemáš děti, nikdo tě kromě narozenin a promoce nijak neoslavuje a nic ti nedá,“ rozohňuje se Carrie v jednom z dílů.

I díky dvěma následujícím filmům, o jejichž vydařenosti by se dalo přinejmenším polemizovat, chtějí fanoušci další dávku. A zřejmě se dočkají. Film Sex ve městě 3 se po ostrých mediálních přestřelkách mezi Sarah Jessicou Parker a Kim Catrall (představitelkou Samanthy) zřejmě natáčet nebude, milovníky seriálu ale čeká televizní adaptace knihy Is There Still Sex in the City? spisovatelky Candice Bushnell, autorky knižní předlohy původního Sexu ve městě. Není sice jisté, zda se v novém seriálu objeví někdo z hlavní čtveřice, nicméně víme, že se příběh bude odehrávat na Manhattanu. Namísto randění ve třiceti se ale objeví témata jako manželství, rozvod, děti či zármutek u žen ve věku kolem padesátky, šedesátky.

Šatník jako středobod vesmíru

V páté epizodě první série Carrie pronese památnou větu „plná skříň šatů a nic na sebe“. Ve čtvrté sérii se právem zhrozí, když při vzájemném sestěhování Aidan navrhne, že by mohli kvůli jeho věcem vyklidit šatnu. Pak se provalí, že má v šatníku věci, které měla na sobě jen jednou nebo třeba vůbec nikdy. Aidan navíc udeří smrtícím dotazem „Kolik bot jeden člověk potřebuje?“. Přestože měla Carrie v šatníku značky, které si většina žen sledujících seriál nemohla dovolit, dokázaly se s ní snadno ztotožnit. V životě by si neoblékly výstřední batikované šaty s průstřihy od Roberta Cavalliho, v šatníku ale všechny měly kousky, na které nedaly dopustit, přestože je skoro nenosily.

Ne všechno oblečení v seriálu Sex ve městě však bylo luxusní. Například dnes už ikonickou tylovou sukni, kterou má Carrie v úvodních titulcích, sehnala kostymérka Patricia Field na bleším trhu asi za pět dolarů. Svou slabost pro levné oblečení přiznala Carrie i ve druhé sérii, kdy v Greenwich Village „pátrá po šatech za sedm dolarů, které by se hodily k jejím botám za tři stovky“. Na botách Carrie totiž nešetří nikdy. A to i tehdy, kdy si je absolutně nemůže dovolit. Ať už jsou to sandálky Dolce & Gabbana, dárek od party girl Amality, či několik párů lodiček Manolo Blahnik, které si Carrie zkouší jen tak pro zábavu v momentě, kdy zjistí, že...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZÁŘIJOVÉ MARIANNE

titulka

Promotion