Přepracovanost, únava nebo náhlý stres – nejen tyto okolnosti vedou k úzkostnému pocitu, který nás může doslova dostat na lopatky.

Snad každý člověk někdy pohleděl úzkosti do očí. Většinou se jako nečekaný host objevila v momentě, kdy jsme řešili nepříjemnou situaci nebo byli pod dlouhodobým stresem. Úzkost jednoduše patří k životu, a tak je dobré se jejích návštěv nezaleknout, a naopak se na její návštěvy chytře připravit. 

Není úzkost jako úzkost

Jak už jsme říkali na začátku, jistou formu úzkostného pocitu zřejmě za svůj život zažije každý člověk. Bylo by ale mylné se domnívat, že prožitek z úzkosti je u všech lidí identický. Někteří si úzkosti ani nevšimnou nebo ji úspěšně ignorují, jiní se nechají vykolejit a po zbytek dne přemýšlejí nad tím, proč zrovna oni museli zažít tento nepříjemný pocit. Někdy jsou úzkosti velmi slabé, jindy mohou být doopravdy nesnesitelné. Pokud tedy trpíte chronickými úzkostmi, které vás sužují na pravidelné bázi, pak se nebojte vyhledat odborníka. V takovém případě si totiž není radno s úzkostí zahrávat a je lepší, když budete pod dohledem zkušeného lékaře.

Uvolnění

Pro všechny ostatní, kteří prožívají jenom krátké úzkosti, máme dobrou zprávu. Stačí, když si osvojíte základní dechové techniky a vaše úzkost ihned poleví. Pamatujete si na americké filmy, ve kterých vystresovaní pasažéři v letadle foukají do papírového sáčku? Ano, tak přesně tato, na první pohled nesmyslná scéna, nese důležité poselství. Správné břišní dýchání je totiž ten správný lék na úzkostné pocity.

Opravdu stačí dýchat do bříška?

Pokud na vás zaútočila potvora se jménem úzkost, pak se zaměřte na své břišní dýchání, které se snažte prohlubovat. Dýchejte pomalu a postupem času výdech prodlužujte. Během dýchání nemyslete na nic jiného, a naopak se plně soustřeďte na tempo svého dechu. V případě, že necítíte žádné úlevy, zkuste tzv. čtverec. Nadechněte se na čtyři až sedm dob a následně vydechněte na čtyři až sedm dob. Tento postup opakujte do té doby, dokud neucítíte úlevu. Náročný den, do kterého vstoupila úzkost, můžete přemoct také díky józe. Tento způsob cvičení skvěle působí na naši psychiku a taktéž účelně pracuje s dechem.

Zažíváte úzkosti? A jaký je váš zaručený lék? 

ČTĚTE TAKÉ: Bez paniky o panické atace! Víte o ní vše?

Promotion