Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Kyselina polyglutamová: Nahradí nový trend v estetické medicíně milovanou kyselinu hyaluronovou?

Velmi oblíbenou, možná dokonce nejoblíbenější látkou v estetické medicíně, je bezpochyby kyselina hyaluronová. Je žádaná především pro svou účinnost, bezpečnost a přirozený výsledek. Zdá se ale, že jí v estetice šlape na paty kyselina polyglutamová, která by měla být ještě účinnější. Už jste o ní slyšela?

Aneta Akgül | 29. 05. 2024

Revoluce v estetické medicíně?

Kyselina polyglutamová (jinak také PGA) je biopolymer, který se přirozeně vyskytuje v některých bakteriích, jako je Bacillus subtilis. Tato látka má unikátní vlastnosti, které ji činí velmi atraktivní pro využití v různých průmyslových odvětvích, včetně kosmetiky a estetické medicíny. PGA je známá svou vysokou schopností vázat vodu, díky čemuž poskytuje vynikající hydratační účinky. „Tato sloučenina byla poprvé izolována z těla mořské medúzy. Umožňuje mu ukládat vodu ve své křehké tkáni, a vyhnout se tak dehydrataci urychlené její přítomností v oceánu. Na rozdíl od kyseliny hyaluronové se PGA v lidském těle přirozeně nevyskytuje ,“ vysvětluje Maylis Peboscq, chemická inženýrka a manažerka francouzské kosmetické značky Typology.

Mohlo by se vám líbit

Letní péče o pleť: Naučte se správně hydratovat a chránit svou pokožku

Denní teploty venku a intenzita slunečních paprsků pomalu naznačují, že léto už na sebe nenechá dlouho čekat. Je tedy na čase začít se poohlížet po nových přírůstcích do kosmetické sbírky, jelikož pleť v těchto horkých dnech vyžaduje důkladnější péči. V dnešním článku si ukážeme, jak se o pokožku v horkém období správně starat.
marianne.cz

Čím je kyselina polyglutamová tak výjimečná?

Při aplikaci na pokožku vytváří neviditelný film, známý také jako „mikrogel“. Právě ten při kontaktu s vodou dokáže zachytit hydratační molekuly. Na rozdíl od kyseliny hyaluronové, která dokáže pojmout až tisícinásobek své hmotnosti ve vodě, kyselina polyglutamová zvládne udržet až pětitisícinásobek své hmotnosti. Další významnou funkcí PGA je inhibice enzymu, který rozkládá kyselinu hyaluronovou v těle (s věkem její přítomnost v tkáních klesá, což způsobuje ztrátu pevnosti pokožky). Tímto způsobem pomáhá pokožce déle si udržet plný vzhled. Studie zveřejněná v roce 2015 v lékařském časopise Microbiology Society prokázala, že kyselina polyglutamová podporuje v těle produkci dalších přirozených hydratačních faktorů (jako jsou kyselina mléčná, kyselina urokanová a karboxylové kyseliny), což pomáhá pokožce udržovat vodu potřebnou k udržení její elasticity.

Mohlo by se vám líbit

Jak efektivně bojovat s vráskami: Metody, jak se zbavit vrásek a jak jim předcházet

Stárnutí, které v sobě nese příběhy života v jemných vráskách, je sice známkou moudrosti, ale touha po mladistvé pleti zůstává. Naštěstí ve světě plném pokroku a inovací existují šetrné a účinné metody, které nám umožňují držet výskyt vrásek na uzdě. Které byste rozhodně měla vyzkoušet?
marianne.cz

Využití kyseliny polyglutamové v kosmetice a estetické medicíně

Jak již bylo vysvětleno, výjimečnost kyseliny polyglutamové spočívá, mimo jiné, v tom, že je schopna na sebe vázat až 5x více vody než kyselina hyaluronová. Právě proto dokáže pokožku dokonale hydratovat, udržet ji svěží a pevnou.Pokud vaše pleť touží po hydrataci, kyselina polyglutamová je obsažena v celé řadě krémů, sér a masek. Právě ty vám pomohou udržet pokožku hladkou, jemnou a pružnou. Díky svým vlastnostem je PGA často přidávána i do anti-agingových produktů, jelikož pomáhá redukovat jemné vrásky a zlepšovat celkovou texturu a tón pokožky.

Co se týče estetické medicíny, kyselina hyaluronová je sice stále hlavním hráčem v oblasti dermálních výplní, ale kyselina polyglutamová se začíná čím dál častěji objevovat v některých inovativních formulacích pro injekční ošetření. Tyto přípravky využívají schopnosti PGA vázat vodu a zajišťovat dlouhodobou hydrataci pokožky, což je v případě mnohých výplní naprosto žádoucím faktorem. Obě kyseliny jsou v kosmetických recepturách však často kombinovány, aby se docílilo zesíleného hydratačního účinku na povrchu i v hloubce obličejové pokožky.

Zdroj článku

Související články

Krása
Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Krása
Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Krása
Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami