Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Návrat k přirozenosti: Proč si ženy nechávají odstranit estetické úpravy?

Žijeme ve společnosti, ve které se trend estetických úprav a plastických operací stal běžným standardem. To, že má někdo prsní implantáty či výplň rtů, je dnes již naprosto normální. Zdá se ale, že se postupně vracíme k přirozenosti. Nejen, že se mnozí z nás po několika podstoupených úpravách pomalu ani nepoznávají, ale tyto zákroky jsou velmi často spojené také se zdravotními problémy, o kterých se ve společnosti dostatečně nemluví. Své o tom ví i influencerka Ivana Stříbrský Jindřichová.

Aneta Akgül | 16. 05. 2024

V dnešní době je pro mladé ženy (a někdy i muže) poměrně náročné najít zdravě sebevědomý vztah ke svému přirozenému já. Jen se zamyslete – kolikrát jste se podívala do zrcadla a přemýšlela nad tím, co všechno byste na sobě chtěla změnit? Moc velký nos, příliš malé rty, postupně povadající obličejové kontury, moc malá nebo naopak velká prsa a podobně. Jen opravdu málokdo vám v dnešní době řekne, že je se svým přirozeným vzhledem spokojený a nic by neměnil. Právě od toho je zde možnost podstoupit estetické úpravy a plastické operace, které jsou dnes již dostupné téměř pro všechny.

Nemalé procento dnešní společnosti úpravu podstoupilo. K tomu se ale váže hned několik rizik. Častokrát nastane tzv. dominový efekt, kdy jedinci nestačí pouze jedna úprava, ale nabalují se na ni další. V jednu chvíli člověk zjistí, že se při pohledu do zrcadla téměř nepoznává. Existují i určitá zdravotní rizika, o kterých se ve společnosti rozhodně nemluví tolik, jak by mělo. Právě tyto důvody vedou mnohé ženy k tomu, že podstoupených úprav litují, nechávají si je odstranit a postupně se vrací zpátky k přirozenosti.

Mohlo by se vám líbit

Péče o pleť podle věku: Které produkty by vám s přibývajícími roky neměly chybět?

S každým dalším rokem se pleť a její struktura trochu mění. Ačkoliv tento proces většinou nevidíte při každodenním pohledu do zrcadla, stačí si prohlédnout své staré fotky a věřte tomu, že rozdíl poznáte. Proto je potřeba změnám pleti přizpůsobit i produkty, které si na pokožku aplikujete. Každá žena má své favority, na které ve své skin care rutině nedá dopustit. I jim je ale potřeba dát v jednu chvíli sbohem a pořídit si takové, které jsou pro starší pleť přímo určené.
marianne.cz

Jsem to stále já?

Touha po dokonalosti je to, co nás ve většině případů žene k podstupování zákroků. Jak již bylo zmíněno, je běžné, že po podstoupení jedné úpravy nastává tzv. dominový efekt – člověk chce jednoduše víc a víc. Po několika úpravách si ale uvědomí, že si už téměř není podobný. Své o tom ví i některé světové celebrity, které se veřejně vyjádřily, že svých úprav litují. Zářným příkladem je třeba herečka Courteney Cox známá ze seriálu Přátelé. Kdysi půvabná brunetka se tak moc bála stárnutí, že podstupovala jednu estetickou úpravu za druhou. Výsledkem bohužel byla téměř nulová mimika a nepřirozeně vytažené kontury obličeje. Výplně si tedy postupně nechala odstranit a dle svých slov se opět cítí sama sebou.

Téměř stejným příkladem je známý britský porotce Simon Cowell, který taktéž propadl kouzlu estetické medicíny. Že by měl s obličejovými výplněmi ubrat, mu došlo až ve chvíli, kdy ho jeho vlastní syn nepoznal na fotografii. Mezi další celebrity, které svých úprav litují patří například rapperka Blac Chyna nebo komička Amy Schumer.

Mohlo by se vám líbit

Omládněte o několik let díky líčení! Vizážistka radí jednoduché triky pro ženy 30, 40 a 50 let

Každá jsme jiná. Jsou ženy, které by bez hodiny strávené s líčidly před zrcadlem nezačaly svůj den. Pak jsou takové, které si bohatě vystačí s BB krémem, řasenkou a leskem na rty a jsou s výsledkem spokojené. Málo není ani těch, jež do kosmetické taštičky sahají jen při speciálních příležitostech. Ať už jste kterýkoliv typ, platí pro vás stejná pravidla. Aby vám to slušelo, je potřeba líčení přizpůsobit svému věku. Jak? S tím nám poradila vizážistka Silvie Siegr.
marianne.cz

Zdravotní rizika plastických a estetických úprav

Ženy, potažmo muži, jež tyto zákroky podstupují, jsou samozřejmě informovaní o tom, jaká zdravotní rizika mohou nastat. Ve společnosti ale toto téma dostatečně nerezonuje. Mnoho žen se potýká se zdravotními problémy způsobenými prsními implantáty, které jsou v jejich důsledku nuceny si nechat vyjmout.

Známá česká blogerka a influencerka Ivana Stříbrský Jindřichová o tom ví své. „Implantáty jsem měla 15 let, z toho 14 let jsem řešila různé zdravotní komplikace. Nikdy mě ale nenapadlo, že by mohly být spojené právě s novými prsy. Těch problémů s implantáty může být několik, ale vyzdvihla bych dva. Prvním je cizí těleso v těle. Tělo se mu brání a spouští autoimunitní reakce a další aktivity. Druhým je prosakování silikonu a dalších složek, jako jsou třeba těžké kovy, do těla. I když je to opravdu miniaturní množství, tělo to zaznamená a nedělá mu to dobře,” říká.

V posledním roce začaly na povrch prosakovat informace o tzv. Breast Implant Illness, tedy o nemoci z prsních implantátů. Ta se popisuje jako souhrn asi 70 symptomů, mezi které patří třeba bolesti kloubů, noční pocení, zhoršený zrak, poruchy pozornosti, úzkosti, únava, potravinové alergie a v neposlední řadě spousta autoimunitních onemocnění. „Za 14 let, co řeším své implantáty, jsem se setkala s asi polovinou z nich. Po porodu se ale můj stav zhoršil natolik, že mi tělo začalo selhávat a nikdo nevěděl proč. Dusila jsem se ve dne i v noci, kašel se nedal ustát a únava a bolesti kloubů už vůbec ne. To vše jsem navíc řešila s malým miminkem. Nakonec i lékaři, kteří zpočátku o možnosti BII nechtěli ani slyšet, napsali do lékařské zprávy, že doporučují vyjmutí prsních implantátů, protože se po rozsáhlých testech na nic jiného nepřišlo,” dodává influencerka.

Ivana zároveň upozorňuje na nedostatečné množství informací, které donedávna měla. „Do té doby byly k dispozici jen výzkumy, které financovali výrobci prsních implantátů, a kupodivu vycházely dobře. Až poslední měsíce vycházejí nové nezávislé studie. A výsledky jsou děsivé. To, že estetičtí chirurgové tvrdí, že se to týká malého procenta žen, není bohužel pravda. Naopak, neznám kolem sebe moc žen, které by neměly žádné problémy.”

Ivana by se s ohledem na zdravotní problémy dnes už znovu pro augmentaci (zvětšení prsou, pozn.ed.) nerozhodla, avšak dle jejích slov vše nakonec dopadlo dobře. „Snažím se věcí, které jsem udělala v minulosti, nelitovat, protože mě dovedly tam, kde jsem teď. Nicméně ano, je mi líto, že jsem neměla k dispozici dostatek informací a důvěřovala lékařům, že je to bezpečný zákrok na celý život. Dozvěděla jsem se, že moje implantáty byly staženy z trhu, protože způsobují rakovinu prsu. A i když jsem chodila na pravidelné kontroly na kliniku, kde mě operovali, nikdy mi tuto důležitou informaci neřekli,” říká influencerka.

Zároveň z celé situace pro mě jako novopečenou maminku plyne jedno velké poučení. V dospívání se v rámci rodiny moje prsa hodně řešila, a já tak nabyla dojmu, že moje malé poprsí není normální. Svou dceru bych ráda naučila sebehodnotě a tomu, aby si vážila svého těla takového, jaké je, a pečovala o něj s největší láskou. Já jsem k tomu vedená nebyla a naučila jsem se to až časem v dospělosti,” uzavírá Ivana Stříbrský Jindřichová.

Mohlo by se vám líbit

Zapomeňte na botox: Přirozeného omlazení pleti dosáhnete pomocí obličejové akupunktury

O klasické akupunktuře jste již určitě slyšela. Možná jste ji i někdy vyzkoušela. Tato tradiční technika čínské medicíny našla své využití i v kosmetice, kde pomáhá zjemnit a vyhladit vrásky v obličeji, aniž by byl do pokožky aplikován botox či jiné látky. Jak přesně obličejová akupunktura funguje a co se s pletí děje? To nám prozradila odbornice Barbora Dvořáková.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
Skřipec v hlavní roli: Naučte se 3 snadné účesy jako od profesionálního kadeřníka

Skřipec v hlavní roli: Naučte se 3 snadné účesy jako od profesionálního kadeřníka

Krása
Už jste slyšela o antimanikúře? Dejte zelenou přirozeným nehtům

Už jste slyšela o antimanikúře? Dejte zelenou přirozeným nehtům

Krása
Jak vyzrát na mastnou pleť v horkých letních dnech? Vsaďte na jednoduché tipy

Jak vyzrát na mastnou pleť v horkých letních dnech? Vsaďte na jednoduché tipy

Krása
Tradiční francouzská manikúra jinak. Ozdobte ji kytičkami nebo zvolte neonové barvy

Tradiční francouzská manikúra jinak. Ozdobte ji kytičkami nebo zvolte neonové barvy