Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Šperky, které nejsou pouze na ozdobu: Prsteny proti úzkosti

Info ikona
prstýnky ve šperkovnici

Vypadají jako klasické prstýnky. Na první pohled by tak nikdo neřekl, že mohou pomáhat s něčím tak závažným, jako je úzkost. Odbornice přibližuje tuto problematiku a to, jak tyto nástroje konkrétně fungují.

Tereza Čaladi | 8. 06. 2023

Možná jste na sociálních sítích zaznamenali trend prstenů proti úzkosti. Mají více podob, ale tou nejznámější je, že se jedná o prsten, na němž je několik pohyblivých kuliček. Existují přitom další šperky se stejným účelem, jako například náramky.

Fungují konkrétně tak, že když člověk začíná mít úzkostné myšlenky, měl by se zaměřit na uvolněné kuličky na svém šperku a ty by mu měly pomoci se zmírněním úzkosti. Fungují tedy jako jakási uzemňující strategie. Někdo místo šperků běžně používá to, že si kouše nehty nebo trhá záděry.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Historie myšlenky úzkostných šperků

Tento typ šperků je přitom nyní populární, ale údajně má kořeny a je inspirován starodávnými tibetsými buddhistickými meditačními tradicemi. Ty využívají točící se „modlitební kolečka“ k modlitbě a zklidnění těla a mysli.

Funguje tato taktika?

I když neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, že úzkostné prsteny mohou pomoci zmírnit úzkost v dlouhodobém horizontu, mohou být skvělým způsobem, jak v danou chvíli úzkostné myšlenky setřást. „Existuje dostatek důkazů, které ukazují, že nasměřování vaší pozornosti od úzkostných myšlenek k předmětu, jako je prsten, může poskytnout krátkodobou úlevu,“ řekla psycholožka Catherine Hallisey magazínu Stylist. „Úzkostné prsteny tedy neléčí příčinu úzkosti, ale lze je použít k úlevě od úzkosti tím, že vás ukotví v přítomném okamžiku. Zaměřením své pozornosti na prsten a používáním svých smyslů k tomu, abyste se na něj dívali a cítili, když s ním pohybujete na prstu, budete schopni odvést svou pozornost od jakýchkoli úzkostných myšlenek. Jedná se o typ uzemňující techniky, která se běžně používá ke zmírnění úzkosti,“ doplňuje.

Existují jistě i další techniky, jak se s úzkostí ve chvíli, kdy na vás přijde, vypořádat. Kromě šperků mezi ně patří například i gumičky na zápěstí proti úzkosti, kterým se někdy přezdívá antistresové. Pokud jste ale prozatím nenašli metodu, která by na vás fungovala, možná stojí za vyzkoušení. Ale jak zmiňuje odbornice výše, řeší problém pouze dočasně. Z dlouhodobého hlediska je tedy vhodná návštěva psychologa.

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku