Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Mladý pár toužil bez větších dispozičních zásahů proměnit vinohradský byt v elegantní prostor

Info ikona
Mladý pár toužil bez větších dispozičních zásahů proměnit vinohradský byt v elegantní prostor

Krásný prostorný a prosvětlený byt se pyšní vysokými žebrovými stropy, původními obložkovými dveřmi a špaletovými okny. Všechny tyto původní prvky byly repasovány a v bytě zachovány. Majitelé si nepřáli příliš zasahovat do změn dispozičního uspořádání bytu, ovšem částečná rekonstrukce, po vyhodnocení architektů, byla nezbytná.

Terezie Benoni | 17. 02. 2023

Architektky Dagmar Štěpánová a Dana Szabó ze studia Formafatal dostaly za úkol proměnit byt na pražských Vinohradech v elegantní a hravě eklektický interiér. Zachování či repase původních historických prvků dodává interiéru noblesu, kterou ještě podtrhuje výběr kvalitního současného designu. „Majitelé bytu měli ve své sbírce umělecká díla, obrazy od Martina Krajce a Tadeáše Kotrby, která se stala vodítkem pro výběr barevnosti celého bytu a vybavení. Zvolená barevnost interiéru podtrhuje a zvýrazňuje tato umělecká díla, barvy z obrazů se postupně rozpouštějí v interiéru a jsou doplněny o další kvalitní materiály, jako např. ořechové dřevo, mramor či onyx,“ popisují autorky projektu.  „Dalším z požadavků majitelů byla funkčnost, pohodlnost a praktičnost interiéru, vysoká kvalita provedení všech stavebních úprav i na míru vyrobeného mobiliáře, nebo dostatek úložných prostor. Vedle toho záliba v kvalitní současný design a přání zachování lehkosti celého prostoru.“

Galerie: Proměna bytu ve Slezské
Mohlo by se vám líbit

Domácí kino, veliká knihovna a šikovně umístěná světla

Tyto všechny požadavky se podařilo skloubit a pro podpoření vzdušnosti a průhledů se architektky pustily do probourání části nosné stěny, kde zvětšily stavební otvor mezi hlavní obytnou částí a pracovnou. V obložce tohoto portálu je navíc osazené promítací plátno a obývací pokoj se proměňuje v domácí kino. „Pro velké množství knih, kteří majitelé chtěli umístit v knihovnách navrhly architektky velký úložný regál přes celou stěnu. Tato velkorysá knihovna je dominantou celé pracovny a příjemnou kulisou při pohledu z obývacího pokoje. Pastelově zelené a šedé tóny dominují velkým plochám celého bytu a v kontrastu s tmavou dřevěnou podlahou, probarvenou ornamentální cementovou dlažbou a výrazně barevným nábytkem vytváří odvážný, ale zároveň elegantní interiér. Zvolený samet na polstrovaném nábytku tuto eleganci ještě podtrhuje. Důležitou roli v návrhu interiéru hrálo opět nasvícení celého prostoru, které tvoří jednak celá řada akcentového a nepřímého osvětlení, ale také pečlivý výběr stropních a stojacích svítidel od renomovaných světových výrobců,“ uzavírají architektky.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku