Přejít k hlavnímu obsahu
Dům

Moderní dům pro mladou rodinu má klasický dvůr

Info ikona
Dům přes dvůr, dvůr skrz dům

Domov pro mladý pár a jejich dvě malé slečny vznikl v jedné z okrajových částí Prahy, kde se rodinné domy potýkají s výškovou bytovou výstavbou a hustou zelení. Na úzké parcele vznikla moderní stavba, která propojuje interiér s exteriérem.

Terezie Benoni | 1. 10. 2020

Stavba je rozdělena na dvě hmoty, rodinný dům a malou pracovnu přes dvůr. „Samotný dům s bílým dřevěným obkladem a sedlovou střechou je otočen k místní komunikaci jednoduchou fasádou s hlavním vstupem. Do zbylých stran jsou propsány tři základní rozměry čtvercových oken tak, aby v každé z místností bylo dostatek světla. Velká fixní, menší otvíravá a nejmenší „střílny“,prosvětlují pobytové platformy v otevřeném krovu,“ vysvětlují autoři projektu Daniel Baudis a Daniel Rohan z ateliéru DDAANN

Rustikální staletý domek je ztělesněním přímořského elegance

Home office není problém

Moderní dům pro mladou rodinu má klasický dvůr, který se stává přirozenou součástí interiéru. Pracovna má vlastní zázemí a ve volných chvílích slouží jako samostatný hostinský pokoj. S obytnou částí je spojena krytou pěšinou s prkenným hrazením a posuvnými vraty. Cesta přes dvůr a zpět dává obyvatelům nový vjem, vytváří z pracovny klidné místo pro práci. „Posuvná vrata nechávají proudit zahradu kolem domu. V případě potřeby je však možné je uzavřít a vytvořit tak z dvora intimnější zákoutí. Skrze velké prosklené stěny zůstávají obě části domu pocitově propojené. Dvůr se tak stává přirozenou součástí interiéru, “ popisují architekti. 

Šestičlenná rodina prodala dům a místo toho si pořídili starý autobus

Architekt: DDAANN, Daniel Baudis, Daniel Rohan (ddaann.cz)
Fotograf: Alexandra Timpau (alexandratimpau.com)