Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Původní mezonet rozšířili tak, aby na 44 m² vznikl plnohodnotný byt

Info ikona
Stylový mezonet

Mladý pár, který rád vaří a zve své přátelé domů, stál před důležitým rozhodnutím. Jak se dá tento společenský život praktivovat v miniaturním mezonetu, jak ho opravit za minimální náklady, dá se v něm udržet pořádek a je možné mít zde dostatek soukromí?

Terezie Benoni | 14. 07. 2023

Na všechny tyto otázky jim zvládli odpovědět architekti z brazilského studia Lez Arquitetura. Původní mezonet neměl ani nynějších 44 m², ale byl o poznání menší. Vestavěné patro totiž sahalo pouze do poloviny místnosti a vešla se tam jen postel. Architekti se rozhodli patro rozšířit nad celou plochu půdorysu. Protože byl ale rozpočet na rekonstrukci malého bytu velmi omezený, schodiště zůstalo původní a na svém místě. Pouze ho nově natřeli a doplnili novým zábradlím tak, aby ladilo s novým zařízením bytu. Přízemí dnes slouží ke společnému životu, zatímco v patře najdeme intimní část bytu. Výběr nadčasových materiálů a barev, jako je dřevo, kov a kůže spolu s šedými, béžovými a kávovými tóny, vytváří příjemnou atmosféru. Vizuální jazyk používaný v bytě je jednotný a opakuje se ve všech místnostech.

Galerie: Mezonet rozšířili tak, aby na 44 m² vznikl plnohodnotný byt
Mohlo by se vám líbit

Nábytek vymezuje jednotlivé zóny

Je to na míru vyrobený nábytek, který nás bytem provází a popisuje, v jaké části se právě nacházíme. Když do tohoto minibytu vstoupíte, hned po levé straně vás uvítá jídelní stolek a malá praktická kuchyň. Pod masivním šedým schodištěm našla místo lednice a pračka a díky tomu je prostor využitý na maximum. Na prostější stěně je na míru vyrobená obývací stěna. Ta v sobě kromě praktických skříněk skrývá také lednici na pivo, vinotéku nebo kávovar a samozřejmě nechybí televize. K posezení vybízí čtyřmístná kožená sedačka. Z obývací části se můžete vydat na příjemný balkón, který užitnou plochu rozšiřuje o další dimenzi a pouští do bytu dostatek světla. Po schodišti s výrazným hliníkovým zábradlím vystoupáte do druhého patra bytu, kde se nachází moderní koupelna, které dominují podobně jako v celém bytě šedé tóny. Do patra se vešla také pohodlná ložnice s pracovním koutem a šatnou.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku