Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Rekonstrukce bratislavského bytu je plná skvělých nápadů

Info ikona
Rekonstrukce bytu v Bratislavě

Původně tmavý byt rozdělený do mnoha místností v jedné z nejstarších městských částí slovenského hlavního města, prošel radikální proměnou. Dnes je zalitý sluncem a nechybí mu moderní šmrnc.

Terezie Benoni | 6. 10. 2023

Sedmdesátimetrový byt se nachází v jedné z nejstarších městských částí v Bratislavě. Tato osada vznikla na počátku 50. let 20. století a dnes je obklopena novou kancelářskou částí města. Architekt Alan Prekop se pustil do radikální rekonstrukce. Ačkoli je byt v pátém patře, trpěl nedostatkem světla. Původně měl byt tři ložnice a denní společná zóna byla situovaná ke dveřím bez denního světla. Architekt změnil dispozice tak, aby společné prostory zvětšil a prosvětlil. Vytvořil tak ideální místo k bydlení pro pár nebo mladou rodinu. Byly odkryty původní materiály a zachovány byly pouze nosné zdi, které otevírají interiér ze západní strany až na východ. Ve středu bytu je sloup spojený betonovým nosníkem s kulatým otvorem, který uprostřed dispozice vytváří silný architektonický prvek.
 

Galerie: Bratislavský byt v novém
Mohlo by se vám líbit

Původně tmavý byt je dnes zalitý sluncem

Jediným dělícím prvkem v bytě je dřevěná konstrukce se skleněnou výplní, která nahrazuje původní cihlovou zeď. Požadované intimity v ložnici lze snadno dosáhnout tak, že se v přepážce zavřou dveře a záclony zatáhnou. Přes den se dá naopak prostor otevřít a interiér propojit. Při výběru materiálů měl přednost kov. Nerezová ocel, která je dominantní,, byla použita na parapety, kuchyňský bar a drobnější detaily. Koupelna a toaleta byly ponechané na původním místě. Během rekonstrukce byly použité recyklované přebytečné materiály z jiných projektů. V bytě není vestavěný nábytek, který ještě umocňuje pocit velkého prostoru. U vchodu do ložnice je umístěna otevřená skříň. Interiér je utváří řada drobných detailů, které se spojují v jeden celek. Kombinace západního světla se strukturovaným plechem a s ikonickým kruhovým průhledem vytváří atraktivní každodenní vizuální zážitek.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku