Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

V bývalé zahrádkářské kolonii na pomezí Kopřivnice a Štramberku postavili dům, který je inspirovaný mohutným kaštanem

Malý pozemek v bývalé zahrádkářské kolonii na pomezí Kopřivnice a Štramberku silně definoval tvar a umístění domu. Orientace a malá plocha zahrady společně s mohutným kaštanem jasně určily celkovou atmosféru.

Terezie Benoni | 7. 05. 2024

„Dům Kaštan je prvotinou našeho architektonického ateliéru,“ vypráví architekti Tomáš Jalůvka a Lenka Jalůvková pracující po hlavičkou ValArch Ateliér. „Vlastně jde o parafrázi k vyloupnutí kaštanu ze své ostnaté zelené slupky. Náš Kaštan vyrostl v zarostlé zelené zahradě, kdy surové neošetřené dřevo v kombinaci s opalovaným kartáčovaným obkladem, odkazuje na statný strom na pozemku.“ Samotný dům o celkové užitné ploše 148 m² se skládá ze dvou objemů, obytného a technického. Vše propojuje střecha, která částečně kryje terasu se vstupem a zároveň tvoří stání pro dvě auta. Zastřešený vstupní předprostor má několik funkcí. Primárně tvoří chráněný vstup do domu i jeho technické části, dále slouží jako dřevník a v neposlední řadě je to malá odpočinková terasa na kávu.

Galerie: Dům nazvaný Kaštan

Čtěte také: Boří předsudky o tom, jak může bydlet rodina s malými dětmi

Nic, co by se dalo rozbít, žádné dekorace, jednoduchý nábytek z řetězce. Jestli si myslíte, že tak má vypadat bydlení mladé rodiny, nechte se pozvat na návštěvu interiéru, kde je na prvním místě kreativita, vytříbený design a styl.

Dřevostavba s ocelovým skeletem

Nad zádveřím a kuchyní je půl patro pro hosty, které je propojené s hlavním obytným prostorem a jídelnou. Celá tato část je otevřena až do krovu, který je z východní strany velkoryse prosklen, zejména kvůli rannímu slunci a také výhledu na Štramberskou Trúbu. Malá chodba propojuje tento hlavní obytný prostor s ložnicí a šatnou. Z tohoto prostoru se dá vejít do koupelny a na toaletu. Na protější stěně je vstup do dětského pokoje, který má opět spací půl patro, které dává celému pokoji velkorysý prostor na malé ploše. „Konstrukčně se jedná o rámovou dřevostavbu s vloženým ocelovým skeletem, která je založena na železobetonových pasech a dutina pod podlahou tvoří přístupný instalační prostor tzv. “crawl space”. Veškeré materiály byly v maximální možné míře použity z lokálních zdrojů s důrazem na využití přírodních materiálů. Celý dům je kompaktní, bez zbytečných příkras a okolků. Jednoduchý odkaz na původní valašskou architekturu postavenou z místních zdrojů, přírodních materiálů a v maximální možné míře soběstačný. Prostě valašská architektura 21. století,“ uzavírají autoři projektu.

Čtěte také: Pohodlné bydlení pro lékařskou rodinu: Prozkoumejte tento dokonalý dům v Hostivicích

Rodina mladých lékařů se dvěma dětmi toužila po pohodlném a funkčním bydlení s důrazem na spojení interiéru se zahradou. Jak se jejich přání podařilo splnit?
Zdroj článku

Související články

Dům
Překvapivá proměna stoletého domu v Košicích: Romantické bydlení se skandinávskými prvky

Překvapivá proměna stoletého domu v Košicích: Romantické bydlení se skandinávskými prvky

Dům
„Tahá“ si domů rozpadlé kusy nábytků z blešáků a přišla na to, jak si domov zařídit levně, ale stylově

„Tahá“ si domů rozpadlé kusy nábytků z blešáků a přišla na to, jak si domov zařídit levně, ale stylově

Dům
Zvenčí nehostinná pobřežní pevnost je uvnitř pohádková

Zvenčí nehostinná pobřežní pevnost je uvnitř pohádková

Dům
Rodinné bydlení nedaleko Paříže

Rodinné bydlení nedaleko Paříže