Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Hvězdná návštěva u dvou tátů: Objevte praktičnost jejich domu, kde se kuchyně stala centrem rodinného života

Návštěva u dvou tátů – Michala a Davida Vaníčkových proběhla v jejich krásném domě nedaleko od Prahy, v Brandýse nad Labem. Oba mladí pánové se skvěle doplňují, jsou velcí sympaťáci se smyslem pro humor. Smysl mají i pro design a hezké věci, inu podívejte se sami. Vítejte u nich doma!

Terezie Benoni | 22. 02. 2024

Kde momentálně bydlíte?

Bydlíme společně v Brandýse nad Labem, kam jsme se před lety přestěhovali z Prahy, abychom založili rodinu a aby tu naše děti vyrůstaly. Takže naše aktuální složení jsou dva tátové + dvě dcery. Máme praktický rodinný dům navržený tak, aby se v něm každému členu rodiny příjemně žilo.

Platí u vás doma, že kuchyně je srdcem domu?

Máme veliký obývák spojený s kuchyní a upřímně musíme říct, že od doby, kdy máme děti, nezbývá na velké vaření a pečení tolik času. Jsme zvyklí sbalit se a o víkendu kempovat, hodně cestujeme, karavanem jsme projeli Španělsko. Srdce domova je tam, kde jsme společně. Může to být u jídla, ale je to i večer s popcornem na gauči, při čtení pohádky před spaním nebo na zahradě při grilování. Na samotný dům se asi moc už nefixujeme.

Čeho si na své kuchyni nejvíce považujete a proč?

Kuchyň jsme si nechali navrhovat na míru přesně podle toho, jaké jsme měli před lety potřeby při vaření a pečení. Poměrně netradiční tehdy bylo, že jsme vůbec neměli horní kuchyňské skříňky. Na jejich místě je velké okno do zahrady. Vždycky jsme si představovali, že budeme vařit a dívat se, jak si děti hrají na zahradě. Máme dvě trouby – když pečete dva narozeninové dorty pro dvojčata, vážně se hodí. A když byly děti menší, hitem byl veliký zelený dřez, ve kterém si holky máchaly ruce a přelévaly vodu z různých nádob mezi sebou. Dokonce k nám chodily i děti od sousedů tohle dělat, protože jejich rodiče by tuhle aktivitu doma nerozdýchali. Voda byla vždycky všude, museli jsme ji vytírat z madel šuplíků kuchyňské linky. Ale bylo to fajn.

Vyjmenujte tři věci, bez kterých se neobejdete v kuchyni.

Kuchyňský robot, máme ho deset let a pořád drží. Myčka! Zrovna se nám rozbila a jsou to galeje. A asi to bude čas. Když má Michal na pečení čas, klidně tam stráví několik hodin, chystá těsta, šlehá krémy... a tohle bez dostatku času prostě nejde.

Jaká ingredience vám nikdy nesmí chybět v lednici nebo ve spíži?

Naše děti by asi umřely bez těstovin. Vzpomínáme, jak jsme v jejich 14 měsících jeli na dovolenou do Toskánska. Do té doby měly holky přísnou batolecí výživu podle knih, ale sotva jsme dorazili do Itálie, poznaly těstoviny a strouhaný sýr a bylo okamžitě jasno. Trvanlivé potraviny se snažíme pořizovat v bio kvalitě, hlavně koření, mouky a podobně. Od kamarádky jsme dostali dárek z Polynésie, vanilku, to je taky poklad. A konečně musíme mít doma mouku, vajíčka a mléko, aby šly ráno připravit palačinky.

Považujete se za dobré kuchaře?

David je kuchař s fantazií, dokáže uvařit jídla jen podle sebe. Michal se přesně drží receptů. Možná proto David lépe vaří a Michal peče.

Galerie: Na návštěvě u „dvou tátů“
Mohlo by se vám líbit

Herec Štěpán Benoni nás exkluzivně pozval na návštěvu svého vysněného kanadského srubu na Šumavě

Splněný sen. Tak bychom mohli v jednoduchosti popsat bydlení herce Štěpána Benoniho a jeho ženy Vlaďky, kteří se před několika lety rozhodli opustit rušný městský život a raději pořídit dřevostavbu, dva psy a dva koně. Jaké výzvy na ně čekaly?
marianne.cz

Michal je konzerva, David rád experimentuje

Která světová kuchyně je vaše nejoblíbenější?

Michal je šílená konzerva. Kdyby mohl, jí jen pár jídel. Určitě je mu nejbližší italská a francouzská kuchyně. David se nebojí experimentovat, takže asijská kuchyně, středomořská, vše u něj najde otevřenou náruč.

Máte oblíbený nějaký originální pokrm, u kterého byste se podělili o recept s našimi čtenáři?

Na focení jsme připravili rychlý letní koláč, který se nedá zkazit. Nejlepší je se sezonním ovocem. U nás vedou švestky.

Dáváte přednost velkým hostinám, kdy se sejde hodně lidí u jednoho stolu, nebo jste spíš pro komornější stolování?

Než jsme měli děti, chodívali k nám přátelé po skupinkách a servírovalo se několikachodové menu, k tomu víno... byla pohoda. Byly to hezké časy, skupina přátel je vždy zárukou šťastných chvil. Teď už večer uspáváme a máme klid u televize.

Patří k výjimečným okamžikům u vašeho stolu i nějaký slavnostní jídelní servis?

Bylo to velké odhodlávání, ale Michal jednou využil toho, že byl David při covidu zavřený v karanténě, vyrazil do obchodu a nakoupil vánoční servis Villeroy & Boch. Základní sadu, tedy asi pět setů talířů, mísu na salát a prostírání. Teď už jen dokupuje vždy po kusech doplnění, polévkovou terinu, běhoun, svícny a podobně.

Co byste doporučili za kuchyňskou vychytávku, kterou jste objevili v poslední době?

Pro děti jsme od útlého věku měli sadu nožů Opinel, která je bezpečná a naučila je krájet. Je to úžasná vychytávka. Když ji ukážeme na Instagramu, hned se plno lidí ptá, odkud je.

Co vám ve vaší kuchyni chybí, aby se stala kuchyní snů?

Musíme ještě probrat a uspořádat spižírnu, je tam zbytečně chaos.

 

Mohlo by se vám líbit

Hvězdná návštěva: Cukrář a porotce kulinářské show Josef Maršálek sdílí domácnost s nečekanými spolubydlícími

Znát ho můžete jako porotce cukrářské show Peče celé Česko nebo jako autora špičkových cukrářských kuchařek. V krásných jižních Čechách, malé obci Dubném, žije se svým partnerem v rodinném domku s velkou zahradou a se spoustou čtyřnohých i beznohých přátel.
marianne.cz

O projektu:

Kuchyň dělá člověka je pravidelná série fotografa Derecka Harda, držitele ocenění Czech Press Photo a firmy Potten & Pannen – Staněk, kteří říkají: „Věříme, že nejen oblečení odráží to, jací jste, ale stejným způsobem o vás vypovídá i vybavení vaší kuchyně a to, jakým způsobem vaříte.“

Zdroj článku

Související články

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Byt
Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Dům
Návrat nadčasové elegance: Architekti navrhli rodině dům, který nadchne všechny generace

Návrat nadčasové elegance: Architekti navrhli rodině dům, který nadchne všechny generace

Lidé a místa
Kousek Skotska uprostřed Čech: Martin s partnerkou opravovali venkovské stavení dlouhé čtyři roky a dnes vás zavede do daleké historie

Kousek Skotska uprostřed Čech: Martin s partnerkou opravovali venkovské stavení dlouhé čtyři roky a dnes vás zavede do daleké historie