Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Mladí manželé společnými silami opravili panelákový byt

Už osmý rok žije Mária v klasickém panelákovém bytě v Bratislavě spolu s manželem, téměř tříletým synem a britským modrým kocourem. Za tu dobu interiér prošel nemalými změnami.

Terezie Benoni | 13. 08. 2023

Byt Mária pořizovala s manželem, když ještě studovala vysokou školu. Po několika letech strávených v podnájmech zatoužila po vlastním společném bydlení. Mária pracuje jako interiérový architekt na volné noze, a kromě toho se také věnuje secondhandu s nábytkem a doplňky.

Museli jste byt před nastěhováním rekonstruovat?

Byt prošel kompletní rekonstrukcí, protože jsme ho koupili v původním stavu. To ale splňovalo naši představu, protože jsme si ho chtěli zařídit podle vlastních představ. Od prvotní rekonstrukce jsme ale už leccos zase přebudovali. Tak jako všechno v životě, i interiér chce svůj čas a mění se podle aktuálních nároků. Poslední, ale nejzásadnější změnou, bylo zvětšení koupelny na úkor kuchyně. Tento zásad se ukázal jako nutný, když se nám narodil syn. Obecně mám velmi ráda změny, takže se u nás se stále něco vymýšlí.

V jakém stylu jste se rozhodli interiér zařídit?

Pokud bych se měla v našem interiéru podívat na formu, odrazili jsme se od skandinávského bydlení. Milujeme oba s manželem bílou, čistou formu a rovné linie. V detailu a dekorování však preferuji eklektický styl. Zbožňuji staré věci, nesourodost materiálů a barevné ladění. A to mi umožňuje právě ten jednoduchý základ.

Galerie: Světlý panelákový byt v Bratislavě

V ložnici máte originální výmalbu, o co se jedná?

Je to dekorativní stěrka jedné italské značky. Nanášela jsem ji sama a už bych po letech změnila i barevnost, ale stále jsou na ni velmi pozitivní ohlasy. Máme ji i ve vstupní chodbě, a protože se jedná o omyvatelnou zeď, je to velmi praktický pomocník.

Byt je nevelký, jak se vám do něj podařilo všechno uspořádat?

Velká část úložných prostorů je na míru a v bílé barvě, což využívá prostor horizontálně i vertikálně, ale opticky ho nezahltí. Využili jsme také prostor do posledního centimetru a většina nábytku je vysoká až po strop. V takto malém interiéru se to ani jinak nedalo vyřešit. Úložných prostor není nikdy dost, ale stále jsme si chtěli zachovat pocit vzdušného světlého interiéru ke kterému inklinujeme. A zjistili jsme, že pokud věci nemají své místo, nebo jich je v prostoru příliš, vnitřně nás to unavuje.

Co je pro vás důležité, abyste se doma cítila dobře?

Jak jsem zmiňovala, máme rádi obecně systém ve věcech, ale nelpíme na pořádku. V bytě by se mělo především žít, a všichni by se tam měli cítit dobře. Rodina dělá tu největší atmosféru. Pokud je doma pohoda, uvařím si ráda dobrou kávu a otevřu inspirativní knihu. Co nám tedy doma nesmí chybět, je knihovna plná knih, originální doplňky z blešáků či bazarů a nemalé množství rostlin, o které se v rámci své psychohygieny ráda starám.

Mohlo by se vám líbit

Chalupa s velkorysou zahradou v náruči krajiny, kde plotu není třeba

Každá zahrada vyžaduje jiný přístup. Radu, co si počít s velkým prostorem, který se volně prolíná do nekonečných luk či horských strání, je někdy lepší hledat u architekta.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Móda
Do parného horka i do klimatizace: 3 outfity, které jsou vhodné ven i do kanceláře

Do parného horka i do klimatizace: 3 outfity, které jsou vhodné ven i do kanceláře