Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Znáte ho z filmu Zlatí úhoři nebo Svatba upírů: Zámek Bzí se po letech chátrání dočká rozsáhlé rekonstrukce

Historická perla v jižních Čechách konečně zase ožije. Zámek Bzí ze 14. století, který dlouhá léta chátral, se konečně dočká rozsáhlé renovace.

Terezie Benoni | 22. 03. 2024

Býval oblíbeným cílem výletů i filmařskou lokalitou. V roce 1979 se tu natáčel legendární film Zlatí úhoři, v roce 1993 pak Svatba upírů. Historie barokního zámku Bzí na Českobudějovicku je však mnohem delší. Čtyřkřídlý zámek s vnitřním nádvořím byl přestavěn kolem roku 1651 ze starší tvrze, v roce 1754 byl upraven. Od roku 1978 sídlilo v objektu JZD Rozkvět, dále zde byla likérka, sýrárna i byty.  „Zámek byl svépomocí udržovaný, a i když postupně chátral, stále v něm byl život. Po revoluci ale bohužel nastal zlom. Objekt šel z ruky do ruky různým majitelům a nakonec se objevil ve veřejné dražbě,“ popisuje Jana Mastíková, hlavní architektka studia LOXIA, které se rozhodlo do dražby zapojit a zámek ze 14. století koupili.

Mohlo by se vám líbit

Jeden z nejkrásnějších zámků Čech: Patřil Lobkowiczům, Harrachům, Škodům a dnes hledá nového majitele

Prozkoumejte tento ohromující zámek nedaleko Klatov, který se rozkládá na devatenácti hektarech pozemků s nádhernými výhledy na rybníky a lesopark v anglickém stylu. Historie této jedinečné stavby sahá až 800 let zpátky!
marianne.cz

Dochované historické poklady i budovy v havarijním stavu

„Zámek dlouho trpěl tím, že byl přístupný všem a odevšad. Nemohli jsme přihlížet tomu, jak chátrá,“ říká Jana Mastíková. Uvnitř zámku se dochovaly valené klenby a dvě místnosti se zrcadlovými klenbami se štukovou výzdobou. K zámku patří hospodářské budovy, bývalý lihovar, kaple sv. Floriána a rybník. Areál má rozlohu přes 20 hektarů a v patře zámku je 28 místností. „Snažíme se nejdříve řešit akutní záležitosti, protože několika objektům se zřítila střecha, třeba budovu okálů jsme museli kvůli havarijnímu stavu zdemolovat,“ popisuje průběh renovace Mastíková. Architektům zároveň bylo hned jasné, že zámek může mít před sebou ještě velkou budoucnost. „Delší dobu jsme hledali nemovitost, do které vložit naše know how. Chceme Bzí vdechnout nový život, hledáme jeho skrytý potenciál. Nedaleká vesnice Bzí je sama o sobě hodně malá, a tak je v okolí příjemný klid. Zároveň má skvělou polohu v rámci dopravní dostupnosti. Až se podaří dostavět dálnici z Prahy do jižních Čech, bude zámek vzdálen jen hodinu jízdy z hlavního města,“ říká Jana Mastíková.

Galerie: Rekonstrukce zámku Bzí

Místo, které bude stát za návštěvu

V okolí zámku je navíc mnoho atrakcí a památek, jako je Hluboká nad Vltavou se zámkem, zoologickou zahradou, golfovým hřištěm, také zámek Třeboň s lázněmi, Jindřichův Hradec a mnoho dalších. Právě to je také důvod, proč hlavním záměrem je zámek zrenovovat a vybudovat tu luxusní resort sloužící k odpočinku, pro firemní akce a kongresy nebo třeba svatby. Začalo se renovací stájí, což je obrovská budova s mansardovou střechou přiléhající k zámku. V ní bude v budoucnu umístěna restaurace a také prostor pro kongresová zasedání. V podkroví zároveň vzniknou krásné pokoje pro hosty. „Chceme vybudovat multifunkční prostor s restaurací a možností se ubytovat, plánujeme výstavní místnost, hezké zahrady a společenský sál. Čeká nás hodně práce, ale bude to stát za to,“ slibuje Jana Mastíková. Pro veřejnost by se brány zámku mohly znovu otevřít v roce 2030.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Poznáte 10 nejkrásnějších českých hradů podle fotografií?

Na jaře se probouzí příroda k životu a stejně tak zanedlouho otevřou po zimním spánku své brány také nejkrásnější památky Čech a Moravy, kterými jsou bezesporu hrady. Některé přivítají v omezeném provozu první návštěvníky už v březnu, v dubnu už fungují naplno všechny. Tak kam vyrazíte?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Utekli z hektického města za klidem: Dnes mají prosluněný byt s krásnou terasou

Lidé a místa
Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Chata postavená s láskou a péčí: Jirka s Hankou vytvořili dokonalý relax uprostřed beskydské přírody

Lidé a místa
Zázrak ve Varnsdorfu: Nová mateřská školka přináší dětem magické prostředí plné harmonie

Zázrak ve Varnsdorfu: Nová mateřská školka přináší dětem magické prostředí plné harmonie

Lidé a místa
Mladí manželé se rozhodli opravit zahradní domek: Jejich skromné plány se zvrtly v ohromující projekt, který sklízí obdiv

Mladí manželé se rozhodli opravit zahradní domek: Jejich skromné plány se zvrtly v ohromující projekt, který sklízí obdiv